Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

EBEVEYNLERE KİTAP - 2: SABRIMI ZORLUYORSUN!


Gamze Erdem Özcan 20 Nisan 17:28

Gözlerinin yuvasından çıktığı, dişlerini sıktığın zamanlar için serinin ikinci kitabı: Sabrımı Zorluyorsun! Bizler, çocuklarımızın doğumundan önce, hep güzel şeyler hayal ederiz. Yaşayacağımız sinir harpleri ve çatışmalar pek aklımıza gelmez. Fakat 1-5 yaş arası minik, 12-18 yaş arası ise daha büyük ergenlik krizleriyle baş etmek durumunda kalırız. Bu iki ergenlik sürecinin molası ise 6-11 yaş arası dönemdir. Aslında iki süreç arası için pek fena sayılmayacak bir süreç olsa da, bu gelişim döneminin de ebeveynlere çeşitli sürprizleri elbette vardır.

Sabrımı Zorluyorsun!

Okul çağı olarak da adlandırabileceğimiz bu dönemin en önemli yanı; beynin, duyguların ve toplumsal yetilerin yapılanmasında kritik bir dönem olmasıdır. Bebeklik dönemindeki krizlerin bittiğini, daha uysal tavırlarını sergilediğini, biyolojik ritminin düzene girdiğini düşünüp "oh be" derken; okula başlama, özerklik arayışı, toplumsal ilişkiler gibi başka sorunların patlak vermeye başladığını gözlemlersiniz. Yani çocuğunuzu yeni bir kitap gibi okumanız gerekir.

Kötü bir davranışın nedenlerini ele almadan onu ortadan kaldırmayı ummak hayal kurmaktan başka bir şey değildir.

Isabelle Filliozat

Ne yaptım ya da yapmadım?

Hayat telaşı içinde, alınacaklar, yapılacaklar gibi listeler bizi yeterince yorgun ve bitkin olmaya itiyor. Bu gerçeklerin, üzerimizde oluşturduğu kaygı ve stres de cabası... Tüm bunların yanında bir de belki ebeveynleriyle oynamadan geçmiş bir çocukluk da yanıbaşımızda nöbette. Elimizden geldiğince oynuyoruz, sevgi gösterileri yapıyoruz ama yine de bir sorun var. Bedenen yanlarında olsak da zihnen ve ruhen çocuklarımızın tam anlamıyla yanlarında olamıyoruz. Sohbet ederken, zihnimizin bir köşesi sohbet bitince yapacaklarımızda, bir köşesi telefona gelen bildirim sesinde.

Bir keresinde mutfak tezgahında birşeyler yıkıyor ya da hazırlıyordum. Oğlum 3-4 yaşlarında, bana birşeyler anlatıyor. "Evet oğlum" gibi onaylayıcı cümleler, onu dinlediğimi gösterir sesler çıkarıyorum ama bir taraftan işime ara vermeden devam ediyorum. Bir anda sesi yükseldi ve "Anne beni dinle!" dedi. Döndüm, "Dinliyorum oğlum." dedim. "Anne beni kulaklarınla değil, gözlerinle dinle." dedi. Ebeveynler için yazılmış onca kitap okumaktan daha etkili bir deneyimdi.

Bana her zaman ne yapmam gerektiğini söylemenden bıktım. Bana bebekmişim gibi davranıyorsun!

Sabrımı Zorluyorsun!

Çocuklarımızın bizden beklentisi, tamamen hatta öncelikle ebeveynle zaman haznesini doldurmak. Kendimizi bedenen, zihnen ve ruhen yanına bıraktığımız, ufak tefek oyunlar oynadığımız, onları gerçekten ilgiyle dinlediğimiz zamanları bekliyorlar. Bir kriz yaşandığında doğru telafi yollarını istemek de hakları diye düşünüyorum. Kitabın tamamı 6-11 yaş arası çocuğunuzla ilişkinize bir ışık tutacak. Son bölüm olarak verilen "Ufak Tefek Bilgiler ve Ek Yöntemler" başlığı altında ise fizyolojik bazı sorunlara da çözüm bulabilceksiniz.

Sabrımı Zorluyorsun!

"Sabrımı Zorluyorsun" üzerine...

Isabelle Filliozat "Sabrımı Zorluyorsun" kitabı ile bu kez 6-11 yaş arası çocukları anlama rehberini bizlere sunuyor. Kitabın çizimleri, yanlış tepkiler, doğru davranışlar, çocuğun hisleri; tıpkı "Denemediğim Yol Kalmadı!" kitabında olduğu gibi... Konuşma balonları, karikatürlerle çok güzel desteklenmiş okuması kolay, akıcı ve macera devam ediyor tadında. Anouk Dubois çizimleri gerçekten kitaba ayrı bir cazibe katıyor. Hemen hemen çizimlerin tamamında kendinizi, tanıdığınız bir ebeveyni ya da çocuğunuzu bir yerlerde görüyorsunuz.

Son söz: Tüm sorunlar geride kaldığında çocuğunuzun çocukluğu da geride kalmış olacak!

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum