Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

EBEVEYNLERE KİTAP - 3: ARTIK HİÇ ANLAŞAMIYORUZ


Gamze Erdem Özcan 27 Nisan 17:37

Bebeklik, çocukluk derken geldik ergenlik dönemine. Artık Hiç Anlaşamıyoruz, muhteşem üçlünün son kitabı. Kapıların çarpıldığı 12- 17 yaş arası dönemi keyifli, doyumlu ve sorunsuz geçirme rehberi. Her yaş döneminin kendi içinde var ettiği özellikleri ve bilhassa sorunları anlatan; çözümler üreten kitap serisinin son kitabı bu kez ergenlik dönemi ile karşımızda, yolumuzu aydınlatıyor.

Hayatın ilk üç yılı hariç, ergenlik dönemi kadar büyük fiziksel değişimler göstermeyiz. Buna bağlı olarak değişen fiziğimiz, aynı oranda ruhumuzu, düşüncelerimizi ve davranışlarımızı da büyük oranda etkiler. Ergenlik döneminde çocukluktan gençliğe geçiş yapmaya çalışan bir beynin nasıl çalıştığı bilmemiz; hem anne babanın hem de çocuğumuzun işini büyük oranda kolaylaştıracaktır. "Bu dönem beklediğimiz, beklemediğimiz, belki aklımıza bile gelmeyen bazı durumlarla karşılaştığımız bir dönemdir" diyebiliriz.

Depoyu Doldurmak

Yeniden yapılanma süreci olarak görülmesi gereken bu dönemde; artık özerkleşmeyi tamamen yaşamak isteyecek olan çocuğumuzla iletişimin kopmaması ailenin en büyük kozudur. Bu yüzden kozu elde etmenin ve onu özerkleşme yolunda doğru kaynakla besleyebilmenin en önemli yolu "koşulsuz sevgidir".

Isabelle Fillozat'ın en çok, "olaylara pek de ütopik bakmadan çözümler üretebilmesini" seviyorum. Yaşayabileceğimiz tüm sorunlar keyifli çizimlerle anlatılırken, bir yandan da ergenlik dönemini sorunlar diyarı olmaktan çıkarıyor. Belki de bu dönemi sorunlar dönemi olarak görmememiz gerekiyor. Aile ve genç için yoğun bir öğrenme dönemi olarak adlandırmalı diye düşünüyorum. Yaşayabileceğimiz muhtemel sorunlar hiç aklımıza gelmeyen bir nedenlerle ortaya çıkıyor. Bunları görmemiz bu dönemde hayatımızı kurtarır.

Artık Hiç Anlaşamıyoruz!

İşte kitaptan bazı başlıklar;

  • Marka Giyinmek İstiyor
  • Akran Zorbalığına Maruz Kalıyor, Başkalarına Zorbalık Yapıyor
  • Hiç arkadaşı Yok Mu?
  • Size Korkunç Şeyler Söylüyor
  • Sigara, Alkol Ya Da Uyuşturucu Kullanıyor
  • Düşüncesizce Tehlikeye Atlıyor
  • Piercing ve Dövme Yaptırmak İstiyor

Geç değil, erken de deme!

Eğer hala küçük bir bebeğiniz varsa ve ergenlik dönemi sizin için biraz uzak görünüyorsa; o uzak diyara yol hazırlığı yapmak için "Denemediğim Yol Kalmadı" ve "Sabrımı Zorluyorsun" kitaplarını okuyabilirsiniz. Bu sayede ergenlik dönemi için depoyu "iletişimi koparmamak" ile doldurabiliriz.

Çatışması bol, anlaşması zor hem ebeveyne hem de ergenlik dönemindeki çocuğumuza kolay olmayan; bu iniş çıkışlı süreçte bir rehber arıyorsanız iletişiminizi kuvvetlendirecek, sizin ve onun gözünden olayları sentezleyecek bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum