Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

EBEVEYNLERE KİTAP: DENEMEDİĞİM YOL KALMADI!


Gamze Erdem Özcan 13 Nisan 17:25

Çocukları için "denemediğim yol kalmadı" diyen ebeveylerden misiniz? Belki de bu cümleyi kullanmamak üzere hızlı bir kaynak arayanlardan... Sahi çocuk yetiştirirken hiç zorlanmayan bir ebeveyne rastladınız mı? Çocuk yetiştirmek zor zanaat. Hele ki sosyal medyada kaydırdıkça önünüze çıkan postlar, pedagog ve psikologların farklı yaklaşımları, ailenizin yöntemleri... Hepsi üzerimizde sayısız baskı kuruyor. İşte bu baskılar, içimizden "yeter" diye bağırırken, bir yandan da onlara kayıtsız kalamıyoruz. Tam da böyle zamanlardan birini yaşarken tanıştım Isabelle Filliozat'ın kitapları ile...

Kitapları birçok dile çevrilmiş, tanınmış bir yazar. Anne ve babası gibi o da bir psikolog. İki çocuk annesi yazarımız, deneyimleri ve mesleki bilgilerini "1-5 yaş arası çocukluk yıllarını huzurlu geçirme rehberi" olarak tanımladığı kitabı "Denemediğim Yol Kalmadı" ile bizlerle paylaşıyor. Öyle ki "kitap okumayı sevmem" diyen birçok ebeveynin bile kolaylıkla okuyup yararlanabileceği hızlı bir rehber.

Mutfak kitaplarım

Bazı kitapları bitirseniz de bir türlü rafa kaldıramazsınız. Onlar benim için mutfak kitaplarıdır. Buzdolabının üzerinde, fincanları dizdiğim rafımda bir yerlerde ulaşılması kolay yerlerde durur. Çünkü her zaman elimin altında olsun. Günün kahvesini içerken bir karıştırmalık, acil durumlarda yatıştırmalık, içindekiler bölümü her durumun tasviri muazzam bir eser. "Karşı koyuyor, sabrım tükenmek üzere, bana sandığımdan farklı birşey anlatmaya çalışıyor, kitabım nerede?" cümlesini tam olarak kurduracak bir rehber.

Çocuklar ne der, ebeveynler ne anlar?

"Kitapla çocuk mu yetişirmiş canım?" ezberinizi bozacak! Özellikle oldukça enerjik, meraklı ve sınırları zorlamayı seven, 1-5 yaş arasındaki yavrularımızın dilinden anlamamızı sağladığına garanti veriyorum. Karşılaşılması muhtemel hemen hemen her konu karikatürler yoluyla okuyucuya sunuluyor. "Bu sorunlar yaşanırken çocuğunuz, sözleri ya da davranışlarıyla size ne demek istedi? Siz ne anladınız? Nasıl anlamalı ve nasıl yardımcı olmalısınız?" gibi sorularımızın cevabını bir çırpıda bulabiliriz. Bunun yanında dili yalın ve akıcı bu rehberi bir çırpıda okuyabilirsiniz.

Ebeveyn olarak, "yavrumuzun çocukluk yıllarını en az hasarla geçirmiş olmasını, hatta mümkünse hasarsız bir çocukluğu" hayal ediyoruz. Ayrıca kendimizi de çok yıpratmadan işler yoluna girsin istiyoruz. İşte bu noktada kitabın alt başlıkları, işimizi çok kolaylaştırıyor:

 • Çocuklar bitkilerden daha karmaşıktır.
 • 1-1,5 yaş arası: Ebeveynin “Hayır” evresi
 • 1,5-2 yaş arası: Çocukların “Hayır” evresi
 • 2-2,5 yaş arası: Sırayla, düzenli, düzensiz
 • 2,5-3 yaş arası: Ben, ben, ben yapacağım, kendi başıma!
 • 3 yaş: Beraber
 • 3,5-4 yaş arası: Hayal gücünün, harikaların ve karabasanların doğuşu
 • 4 yaş: Yapabilmek, kurallar ve benlik imgesi
 • 4,5-5 yaş arası: Benlik bilinci ve sosyalleşme konusunda çekilen sıkıntılar
 • Sınır koymak
 • Çocuklar arasındaki tartışmalar
 • Yaşı gereği

Kitap bu başlıklarla okumaya çağırıyor. Her alt başlık kendi acil durum başlıklarını da içinde barındırıyor. İşte bu yüzden tam bir başucu kitabı.

Yaşanması muhtemel olay öncelikle resimlerle okuyucuya veriliyor. Yanlış tutu karşısında çocuğun hissettikleri bir konuşma balonuyla ifade edilmiş ve doğru tutum karikatürize edilmiş. Okuması da, öğrenmesi de keyifli bu kitabı yolu 1-5 yaştan geçen ebeveyn ve tüm bakımveren ve eğitimcilere ısrarla başucu kitabı olarak tavsiye ederim. Serinin ikinci kitabı 6-11 yaş için "Sabrımı Zorluyorsun" incelemesi de yine kargala.com'da olacak.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum