Otomotiv

Elektrikli Otomobiller Artık Ekonomik Değil Mi?


Tuna Tanyolaç 12 Ocak 21:37
Malumununuz, ülkemiz yüksek enflasyon nedeniyle ekonomik krizle boğuşuyor. Döviz kurları alıp başını giderken her sektör de bundan nasibini alıyor. Yüksek kurlar otomotiv sektöründe araç ve akaryakıt fiyatlarını direkt etkileyen faktör. Böylelikle ithal araç geliş fiyatları artarken, petrol fiyatları da pompaya yükseliş olarak yansıyor. Taşıt kullanmak iyice pahalı hale gelince akıllara elektrikli otomobiller geliyor hemen. Ülkemiz bu konuda da pes dedirtmeyi başarıyor.

Neden elektrikli araç?

İnsanlar yüz yıldır otomobil kavramını içten yanmalı motorlarla benimsemiş durumda. Bazı algıları değiştirmek için yeni olan şeyin eskisinden bazı avantajları olması gerekir. İnsanlar güçlü motor sesine hem alıştı hem de zevk duyuyorlar. Elektrikli otomobiller de güç konusunda tatminkarlar. Fakat insanların alışkanlıklarını değiştirmek kolay değil. İşin bir diğer boyutu olan ekonomiklik ise ön plana çıkan nokta olmuştu. Zevkler de bir yere kadar devam edeceği için ekonomik olması insanları elbette cezbetti. Çevrecilik boyutunun ise bunda o kadar da etkili olduğunu düşünmüyorum.

Ülkemizde işin boyutu değişti

Dünya için bahsettiğim durum ülkemizde daha da ince elenip sık dokunur bir konudur. Hatta "az yakar, çok kaçar" tabiri başka dillerde var mıdır bilmiyorum. Bu yüzden elektrikli otomobiller 2022 zamları öncesinde yakıt olarak tam cebe hitap eden çözümdü. Fakat yeni gelen yaklaşık %130 elektrik zammı dengeleri bozdu. Zaten ülkemizde elektrikli araç alırken, diğer araçlara göre bir kolaylık ve teşvik bulunmazken yakıtının da zam yemesi cazibesini ortadan kaldırdı.

Peki son durum ne oldu?

Ülkemizde en yaygın elektrikli otomobil şarj istasyonu ağına sahip bir firma yeni yıldaki şarj ücretlerini güncelledi. Yeni fiyatlarla AC yani ev tipi "yavaş" şarj ortalama fiyatları aşağıdaki gibi olacak.
ORTALAMA GÜÇFİYAT / BİRİM
7,4 kW’a kadar0,55 TL/dk
7,4 kW- 11 kW arası0,85 TL/dk
11 kW ve üstü1,15 TL/dk
Misafir kullanıcılar AC soketlerimizden 260 TL karşılığında yararlanabilecek.
DC, CCS ve CHAdeMO tip yani "hızlı" şarj için yeni fiyatlar ise ortalama olarak aşağıdaki tablodaki gibi uygulanacak.
ORTALAMA GÜÇFİYAT / BİRİM
50 kW’a kadar3,9 TL/dk
50 kW – 90 kW arası5,9 TL/dk
90 kW ve üstü7,9 TL/dk
Misafir kullanıcılar DC soketlerimizden 520 TL karşılığında yararlanabilecek.
Yani ülkemizde yaygın olan "kilometrede ne kadar yakıyor" sorusuna cevap olacak dilde söylemek gerekirse; ortalama bir güce sahip elektrikli bir araç, yavaş şarj ile kilometrede 60 kuruş, hızlı şarj ile de kilometrede 1,2 lira yakacak. Böylelikle insanlar neden elektrikli otomobil kullanayım sorusunu tekrar gündeme getirecekler. Çoğu ülkedeki içten yanmalı motorların kısıtlanması kararı bizde de gelmeden bu iş seve seve şeklinde olmayacak.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum