Gündem Bilim & Teknoloji

Elon Musk, Twitter, Jack Dorsey ve Dogecoin


Uğur İşçeviren 26 Nisan 12:49

2021 yılının kişisi Elon Musk, kafaya koymuş. Amacı 2022 yılında da aynı unvanı alıp tarihe geçmek. Zira bunu daha evvel yapan yok. Ne var ki aslında buna ihtiyacı da yok. Çünkü artık kendi medya platformuna sahip. İstediği zaman bu ödülü kendisine verebilir. Evet, Twitter artık onun. Twitter, belki en büyük sosyal medya platformu değil ama en büyük sosyal etkiye sahip platform. İşte bu sosyal gücü tam 44 milyar dolar vererek satın aldı Musk. Geçen Kasım ayının sonunda Twitter'ı bırakıp "Bitcoin işine" giren Dorsey ile yer değiştirdi adeta. Kriptocu Elon sosyal medyanın merkezine, medya devi Dorsey merkeziyetsizliğin başladığı yere...

Peki şimdi ne olacak? Her hareketi ile olay olan Musk, böylesine bir hareketi neden yaptı? Buna ihtiyacı var mıydı? Neler yapabilirdi?

Musk magazinel bir karakter. Biz de son soruyla başlayalım. Magazin kısmıyla... Tam 44 milyar dolar verdi Twitter için. Peki serveti ne kadar? Yaklaşık 259 milyar $!.. Yani istese yaklaşık 4 milyon ton altın alır. Amerika milli gelirinin % 1'ine sahip. Dünyanın en zengin 500 kişisinin servetinin %3'üne... Bu parayla alabileceği 2.5 milyar ton varil petrol ile savaş başlatır ya da bitirebilir. Tercih onun olurdu. Ama bunların hiçbiri ile ilgilenmiyor Elon Musk. Servetinin neredeyse 1/5'ini Twitter için harcadı. Artık sosyal medya patronu... Yani isterse Amerika seçimlerine müdahale edebilir. Rusya'ya karşı son dönemde gösterdiği duruşu da düşünürsek belki de amacı sadece seçimlere müdahale etmek değildir. Musk bizzat seçilmek istiyor da olabilir ve bunun için gereken en büyük gücü satın aldı: Sosyal manipülasyon!...

Yılın kişisi ama sevilmiyor

İşin diğer yanına bakınca Musk, yıllardır yeni kuşağın en büyük temsilcilerinden olsa da asla sevilen bir figür olmadı. Çoğu insan onu hayal taciri, süslü bir patron ya da çılgın olarak niteledi. Hatta sahtekarlıkla suçlayan bile oldu. Peki o sırada o ne yaptı? SpaceX ile uzaya roket fırlattı, Tesla ile yollara elektrikli otonom araçlar çıkardı, Starlink uyduları ile Ukrayna'ya hiçbir ülkenin yapamadığı iletişim kanallarını açtı. Bir de Dogecoin satın aldı. O kısma ileride geleceğiz ama kesin olan şu ki sevsek de sevmesek de Musk, geleceğimize dokunuyor. Twitter'ı satın alması da öyle. Çünkü bugüne kadar Dorsey ve ondan kalan kurallarla yönetilen Twitter'ın sahibi artık bir çılgın. Birbirine böylesine zıt iki karakter... Dorsey twitlerimiz için sınır (bence son derece keyifli ve seçkin) koyarken Musk, sınır sevmeyen bir adam. Hatta zamanın da twit karakter sınırını eleştirmişliği bile var. Şimdi göreceğiz sınırları kaldıracak mı? Daha doğrusu koltuğuna Twitter yönetcisi olarak mı oturacak yoksa Elon Musk olarak mı? İnanın ikisi arasında çok büyük fark olacaktır.

Ne olacağı bilinmese de artık yeni bir sürecin başladığı kesin. Bu sosyal satın almanın sosyal etkileri de olacaktır. Bence kısa vadede tepki çekecek bu hamle, Musk'ın cesur adımları ile büyük bir harekete dönüşebilir. Zira yaptığı satın almanın hemen ardından yaptığı ilk açıklama "kimlik doğrulama" ile ilgili oldu. Artık anonim hesap istemiyor patron. Herkes mavi tik!.. Henüz başında sergilediği bu tavrın çok değişik sonuçlar doğuracağı kesin.

Merkeziyetsizlik yükselecek mi?

İşte o değişimin başlangıcı da muhtemelen kripto dünyasında olacak. Hatta Dogecoin itibari ile başladı bile. Memecoin olarak başlayan Doge, Musk'ın yoğun desteği ile değer kazandı. Bu haberden sonra da öyle... (Şimdilik %10'luk hareketi var.) Kasım ayında Dorsey gibi bir adamın kendini Bitcoin'e adayacağını açıklaması heyecan yaratmıştı. Şimdi kriptonun göbeğinden bir adam Twitter'a geliyor ve bu adamın hedeflerinden biri Doge'yi aya çıkarmak. İşte bunun için de Tesla otomobilleri satın almak için ödeme araçlarından biri olarak Doge'yi kullanıyor. Şahsen bu saatten sonra Twitter'da da aynı ihtimali görüyorum. Nasıl yapacağı meçhul. Ama yapacağı kesin. Doge özelindeki bu heyecan, kripto pazarını da şenlendirecektir. Üstelik öyle anlık bir heyecandan bahsetmiyorum. Sorun şu ki Musk ile son derece spekülatif bir hacim kazanıyor kripto paralar. Yani heyecan sadece yukarı yönlü olmayacaktır.

Bugüne kadar blok zincirler gerçek bir sosyal medya gücüne sahip değildi. Ama artık sosyal medyanın başında, ekonomide kripto dönüşümünü arzulayan bir adam var. Bu durum bütün kartları değiştirecektir. Ne var ki bu kartlar olumsuz bir hava da yaratabilir. Özetle Musk'ın bu heyecanı kripto piyasalarındaki volatiliteyi arttıracaktır. Birçok yatırımcı buna alışkın olsa da belki de artık Musk çılgınlığı değil; Dorsey stabilitesidir ihtiyaç... Sessiz ve derinden... Twitter misali!.. Nasıl olacağını zaman gösterecek ancak Musk şimdiden heyecanlandırdı. Kriptonun dalgalı günleri geliyor. Sert rüzgarlar kapıda...

Twitter'ı herkes yönetse?..

Diğer yandan Musk ile Twitter'ın bir ihtimali daha var. DAO!.. Blok zincir evreninin aşina olduğu bu kavram, (decentralized autonomous organization) -merkeziyetsiz otonom sistem- olarak Türkçeleşiyor. Yani patron yok! Organizasyon, geleceğini çoğunluğun kararlarına göre belirliyor. Blok zincir dünyasının çoktan alıştığı ve adapte olduğu bir model. Tamamen merkezden uzak ve tam katılım ile!.. Yönetimin birkaç kişi değil milyonlar olduğu bir Twitter...

İşte Elon Musk, gelecekte bunu hediye ederse şuna inanın ki bu öylesine bir hediye olmaz. Dünyanın en büyük şirketlerinden birinin yönetiminde yer aldığınızı düşünsenize. Bunu Dorsey yapmaz ancak Elon gibi bir çılgın cesaret eder. Çılgın olmak gerekir ya da sahtekar... Zira bu hediye muhteşem bir kandırmaca da olabilir. Blok zincir dünyasının en büyük vurgusu olan dağıtık model, geleneksel dünyada kendine ne kadar yer bulabilir? Bulursa başarılı olur mu? Başarılı olursa güç kötü olan tarafa geçer mi? Peki bu domino; ekonomiye, sosyal hayata, kültürlere nasıl yansır?

Hepsinin cevabı yakında gelecektir. Musk kartlarını kapalı oynayan bir adam değil. En azından medyanın önünde öyle davranıyor. Gerçi artık medya kendisi olduğu için istediği kadar açabilir. Ne de olsa kartları "O" dağıtacak. Siz de o ara uzun uzun twitler atacağınız günleri hayal edin. Ben 280 karakter kullanmaya devam edeceğim.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum