Hayvanlar Dünyası

En Çok Tercih Edilen Kedi Irkları ve Özellikleri


Umut Kal 4 Ekim 16:35

Bu yazıda en çok tercih edilen kedi ırklarının genel özelliklerine bakacağız. Hangi ırk en uzun yaşar? Hangsi hastalıklara daha dirençlidir? Hangi ırk daha uyumludur? Kedi sahiplenmeyi düşünenler mutlaka okumalı.

British shorthair

Orta boy iri bir yapıya sahiptirler ve birçok kısa tüylü kedi ırkına göre yaşlandıkça sakinleşen bir kedidir. Genellikle az miyavlar ve sahiplerine bağlıdır. Kolay eğitilirler ve uyum yetenekleri iyidir. Evin bütün bireyleriyle iyi anlaşırlar. Hangi yaşta olursa olsun kucakta taşınmayı sevmezler. Diğer evcil hayvanlarla birlikte olabilirler. Biraz sakardırlar. Irka özgü bir hastalıkla pek yoktur. Yoğun tüylere ve büyük yuvarlak gözlere sahiptirler. Genellikle mavi-gri renktedirler. Yavaş gelişen bir ırktır. Ergen yaştaki büyüklüğüne 3 yaşına kadar ancak ulaşır. Ağırlıkları erkeklerde 4.1-7.8 kg'dır. Dişilerin ağırlığı 3.2-5.4 kg civarındadır. Yaşam süreleri 14-20 yıla kadar ulaşır.

Scottissh Fold

En belirgin özellikleri ileri ve aşağıya katlanan kulak yapılarıdır. Her ne kadar kıvrık kulaklı bir ırk olarak bilinseler de düz kulaklı üyeleri de vardır. Katlı kulak bir mutasyon sonucu tam olmayan dominant bir gen sayesinde olur. Yavrular düz kulaklı olarak doğarlar. 3-4 hafta içerisinde kulakları katlanmaya başlar. Orta büyüklükte kedilerdir. Kısa ve uzun tüylü olarak ikiye ayrılırlar. Kısa tüylülerin yoğun bir kıl örtüsü vardır. İnce sesleri olup pek gürültü çıkartmazlar. İnsanlara ve diğer hayvanlara alışıktır. Beyaz, siyah, mavi-gri, kızıl, krem gibi ana renklerdedirler. Bu ırkın tekir desenli üyeleri de vardır. Scottish Fold kediler eklem hastalıklarına yatkındır. Scottish Fold eklem rahatsızlığı anormal kemik gelişimi, hareket kısıtlayabilecek derecede ciddi ve acı çekmelerine neden olan bir hastalıktır. Sahiplenirken yanlış çiftleştirme yapılıp yapılmadığını kesinlikle kontrol etmeniz gerekir. Çünkü kedileri sadece para kapısı olarak gören yetiştiriciler yanlış çiftleştirmeye meyillidir.

İran kedisi

İran kedisi kısa, kalın bacaklara sahiptir. Yuvarlak bir yüz ve kısa burna sahiptir. Büyük gözleri vardır. Uzun ve ipeksi kıllara sahiptirler. Genellikle sessiz kedilerdir. İran kedileri beyaz , mavi , siyah , koyu kahverengi, leylak , kızıl veya krem kıl rengine sahip olabilirler. Göz renkleri bakır, koyu mavi karakterdedir. Bazen bir göz bakır bir göz de mavi olabilir. Daha değişik göz renklerine sahip üyeleri de vardır. Uzun tüylerinden dolayı metal tarak ile her gün taranmaları gerekir. Bu ırkın yavruları ilk 6 ayda diğer ırkların yavrularına göre daha fazla bir ölüm oranına sahiptirler. Bir batında 2-3 yavru verirler. Dominant w geniyle alakalı mavi gözlü ırk üyelerinde sağırlık görülebilir. Erkekler 5 kg üstü dişilerse 3-5 kg arası ağırlıkta olabilirler. Yaşam süreleri 15 yıla kadar ulaşabilir. Tıknaz burunlarından dolayı solunum problemi yaşayabilirler.

Siyam kedisi

Siyam kedileri parlak gözleri ve kulaklarda, yüzde, kuyrukta, ayaklarda yer alan renk farklılıklarıyla tanınırlar. Bu kedi ırkları Tayland'da tapınaklarda ve saraylarda uzun süre yaşamıştır. Uzuvlarında yer alan farklı rengin sebebi sıcaklığa duyarlı bir enzim sayesinde olur. Yavrular beyaz doğar sonradan uzuvlardaki sıcaklığın daha az olması nedeniyle daha farkı ren oluşumu gözlenir. Bu kedilerin oldukça fazla renk kombinasyonları vardır. Yüksek bir sesle miyavlarlar. Siyam kedileri uzun bacaklara ve kuyruğa ve üçgen şeklinde bir yüze sahiplerdir. Hafta bir ya da iki kez tüylerini taramanız gerekir. Bir batında 6 veya daha fazla yavru doğurabilirler. Erkekler 4.5-6.8 kg dişilerse 3.6-5.4 kg civarındadır. 20 yıla kadar yaşayabilirler.

Van kedisi

Yayılma alanı Van Gölü ve çevresidir. Ancak Türkiye'nin her yerinde görülebilir. Dünya'da çeşitli ülkelerde yetiştiriciliği yapılır. Arka bacakları ön bacaklara göre biraz daha uzundur. Üç tipte göz rengine sahiptirler. Gözlerden biri mavi biri kehribar. Her iki göz de mavi veya kehribar olan üyeleri de vardır. Tüylerin tamamı beyaz veya baş , sırt bacak , kulak ve kuyrukta koyu sarı lekelere sahiptir. Bu ırkın %3'e kadar ulaşan sağırlık oranı vardır. Ağırlıkları erkeklerde 5 kg dişilerde ise 3.5 kg dır.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum