Gündem

En Değerli Markalar Listesinin Dikkat Çekenleri


Uğur İşçeviren 20 Ekim 14:01
Her yıl açıklanan Kantar BrandZ listesi ile dünyanın en değerli şirketleri sıralandı. Bunu zaten okumuşsunuzdur. En değerli markalar listesinin tepesi tanıdık markalardan ibaret ve çoğu teknoloji firması: Amazon, Apple, Google ve Microsoft... İlk 10'u zaten her yerde bulabilirsiniz. Bu yazıda listenin yıldızlarından çok, şaşırtan firmalarını okuyacaksınız. Özellikle belirtmeliyim ki liste "marka değeri" üzerinden hazırlanmıştır. Yani piyasa değeri de hesaba katılarak markaların tahmini ekonomik değeri hesaplanmıştır.
*Görsel VisualCapitalist sitesinden alınmıştır.
Öncelikle genel bir değerlendirme yapalım. Listedeki ilk 10 firmanın 7'si teknoloji firması. Bu açıdan değişen bir şey yok ama kapladıkları hacim gitgide büyüyor. Şöyle ki 10 yıl önce 800 milyar $ değeri olan ilk 10 firma, şu anda 3.3 trilyon $ değere sahip. Listede değeri en çok katlayan firmalar genelde Çin'den... Ancak hala listenin toplam değerinin %74'ü Amerika'dan. Listedeki Çinli marka sayısı şimdilik 18. Çin, ilk 100 markadaki gücünü %11'den %14'e yükseltirken Avrupa'nın listedeki gücü azalıyor. Yine 10 yıl önce %20 olan Avrupalı markalar %8'e düştü. Tahmin edeceğiniz gibi Almanlar otomotivde, Fransızlar ise tekstil&kozmetik sektöründe üstün markalar.

Çin'in yükselen yıldızı Tencent

Listenin en şaşırtıcı çıkışı Uzakdoğu'dan geliyor. Normalde bu listenin Uzakdoğu tahtına yıllardır, Çinli alışveriş devi Alibaba oturur. Ama bu sene öyle olmadı. Mobil oyun dünyasının kralı Tencent, tekrar Çin'in yeni lideri. Üstelik bunu yaparken Facebook'u da geçti. ??240,93 milyar dolar (%60 yıllık büyüme) piyasa değeri ile listede 5. sırada.

Tesla neredeyse üçe katladı

En büyük büyümeyi tekil olarak gösteren markalar genelde Çin menşeili. Ancak 2021 yılının en büyük atılımını Tesla yaptı. Piyasa değeri tam %275 artan firma, artık dünyanın en değerli otomobil markası apoletinin de net sahibi. Listedeki en büyük otomobil markasının 47 sırada yer alması ise düşündürücü. Hem Japonlar hem de Almanlar yeni trendlere ayak uydurmak zorunda. Korona etkisi hala devam ediyor mu; göreceğiz. Tabii son zamanlardaki çip kıtlığından en çok etkilenen sektörün otomotiv sektörü olduğunu da unutmamak gerek.

TikTok durdurulamıyor

En değerli markalar listesinde en büyük tekil büyümeyi yapan 5 firmanın 4'ü Çinli demiştik. Bunların da en tepesinde TikTok bulunuyor. %158'lik büyüme ile sosyal medya firmaları arasında ve Çin'de lider. Şimdilik 43 milyar $ değere sahip olan TikTok listede 45. sırada. Yılların markası Youtube, 47 milyar $ iken 82 milyar $'lık Instagram, 18. sırada. Yani TikTok eğer böyle devam ederse sosyal ağlarda zirveye çıkması uzak değil. Hatta seneye ikinci sıraya çıkması olası. Tabii bunu yaparken ne kadar güvenilir bir sosyal ağ olduğu konusu hala tartışmalı.

McDonalds koronayı fırsata çevirdi

Listenin az sayıdaki gıda sektörü markası arasında McDonalds dikkat çekiyor. Biz genellikle Coca-Cola'yı bu listenin tepesinde yarışırken görürdük ama teknoloji devlerinin çok arkasında kaldılar. Sanırım bayrağı yine bir Amerikalı olan McDonalds devraldı. Listeye 154.92 milyar dolar (%20 yıllık büyüme) marka değeri ile 9. sıradan girdi Amerikalılar. Üstelik en büyük rakibi Burger King listeye bile giremezken McDonalds'ın bu başarısı alkışa değer. Özellikle korona zamanı dijital inovasyona büyük önem vererek hem mobil uygulamasını hem de kurye hizmetlerini geliştirdi. Bunun için tam 650 milyon $ yatırım yapan McDonalds, karşılığını almış gibi duruyor. Darısı Getir'imizin başına!

Xiaomi'de durum nedir?

Listenin yükselen yıldızı Xiaomi de dikkat çekiyor. 25 milyar $ marka değeri ile 11 sıra yükselerek 70. sırada yer aldı. Henüz yıllanmış abileri gibi tepede olmasalar da 11 yıllık bir firmanın bu listede olması önemli. Üstelik Xiaomi esas atılımını henüz yeni yeni yapmaya başladı diyebiliriz. Yani seneye listede çok daha yukarılara çıkacağı kesin. Her sene açıklandığında göz atmadan edemediğimiz en değerli markalar sıralamasının bu sene göze çapanları bence bu firmalardı. Sizin dikkatinizi çeken hangi markaydı?
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum