Astroloji

ENNEAGRAM ÜZERİNE: UYANMAK VE UYANDIRILMAK


Çağlan Tunçbilek 16 Haziran 15:40

Bu yazıda uyanmak kelimesini ilk olarak, daha önce farkında olmadığımız bir şeyi fark etmek anlamında kullanacağız. Ayrıca bir olaya, olguya, duruma daha öncekinden farklı bir şekilde bakmak anlamında da kullanacağız.

Bunun dışında uykunun gelmesi, uyumak ve uyanmak gibi üç durumdan bahsedeceğiz. Uyku kendimizi fiziksel olarak yorduğumuz için gelmez. Kendimizi hiç yormasak da uykumuz gelir. Dünya uyumama rekoru 11 gün! Ayrıca 24 saat uyumadığımız zaman ne hale geleceğimizi de kolayca tahmin edebiliriz. Beş duyumuza belli bir süre uyarı geldiğinde uyku ihtiyacı başlar. Biz uyurken beyin, duyularımızı yaşamdan geri çekerek iki uyku arasındaki olayları işler. Olayları ve olguları olduğu gibi siler, saklar ya da farklı hale getirerek saklar. Beyinde olayları saklama şeklide olayın türüne göre farklıdır. Kötü olaylar parçalara ayrılarak beynin değişik yerlerinde saklanır. Burada amaç kişiyi kötü olayların etkisinden psikolojik olarak korumaktır. Normal şartlarda beyin bir önceki günün olaylarını hazmettiğinde uyanırız.

Peki burada uykunun yapısından neden bahsettik? Yeni bir farkındalık aynı uykudan uyanmaya benzer. Yaşam bizi birçok zaman yorar, üzer ve acı verir. Bu huzursuzluk bir süre sonra yaşamın gerçeklerinden kaçış aramamıza neden olur. Çoğu zaman bizi en az çeken şey yaşamın gerçekleridir. Olumsuzlukları, huzursuzlukları anlamaya çalışmak yerine refleks olarak bunları unutturacak şeyler ararız.

Bunlar nelerdir?

İçki, sigara, kahve, loto, milli piyango, spekülatif oyunlar -yani borsa, kripto para- ve benzeri şeylerdir. Ayrıca lezzetli yemekler de bunlara dahildir. Bilgisayar oyunlarını, dizileri, filmleri de bunlara ekleyelim. Bizi yaşamın gerçekliğinden uzaklaştıracak diziler ve filmler özellikle tercihimizdir. En çok hasılat yapan filmler fantastik ve bilim kurgudur. Çünkü tamamen kendimizi farklı bir dünya da buluruz. Bu tarz filmler sanki uyanıkken rüya görmek gibidir. Uykuda rüya görmeden uykumuzu alamadığımızı da unutmayın. Burada yazdığımız ve yazmadığımız haz veren herşey, insana iyi gelir. Ama bazıları bir noktadan sonra fiziksel, psikolojik ve maddi olarak zarar vermeye başlar. Bu arada yasak olan uyuşturucular da var. Bunlar ilk alındıkları anda zarar vermeye başlarlar.

Peki uyanmamızı gerektirecek başka konular var mıdır? Elbette! İyilik yapma, beğenilme, her zaman evet deme eğilimi ile haz isteği geldiğinde kontrol edememe konularını da ekleyebiliriz.

Peki yasal kaçış yollarını kullanmak yanlış mıdır? Dozunda ve bizim kontrolümüzde olduğu sürece elbette yanlış değildir. Ancak bu haz veren yollardan psikolojik, fiziksel ya da maddi yapımıza zarar vermesine rağmen uzaklaşamayabiliriz. İşte böyle durumlarda bunun bir sorun olduğunu da kabul etmemiz kendi faydamıza olacaktır.

Uyanmanın önemi

İşte bu noktada uyanmanın önemini kavrayabiliriz. Uyanmak görüldüğü üzere öncelikle bize zarar veren bir şey olduğunu fark etmekten geçmektedir. "Bana bir şey zarar veriyor" düşüncesi tek başına bir uyanmadır. Zarar veren şey az veya çok acı verir. Bu acı kabaca fiziksel bile olabilir. Ayakkabı ayağımıza vurmadan ayakkabımız gün içinde aklımıza gelir mi? Cevap, hayır! Sadece ayakkabının ayağımıza acı vermesi ayakkabı konusunda önlem almamızı sağlar. Fiziksel acı kadar psikolojik acı da tıpatıp aynı şekilde bir uyarıcıdır.

Psikolojik olarak acı çektiğimizi fark edebilmek çok önemlidir. Acıyı bir uyarıcı olarak fark etmeli ve bunu algılayabilmeliyiz. Acıya alışmak farklıdır, acıya sabretmek ya da bir süreliğine de olsa kabulllenmek farklıdır. Sabır ve kabulde acının farkındayız. Acıya alıştığımızda ise bir noktadan sonra acı bizim için normal bir durum olur. Hissetmemeye bile başlayabiliriz. Bu durumda belli bir süre sonra fiziksel ve psikolojik zararlar ortaya çıkabilir.

Bizi kolay kolay bir insan uyandıramaz. Uyandırma servisi acıdır. Eğer acının nedenini bilemiyorsak bunu uygun birisine danışarak öğrenmek önemlidir. Acıdan kurtulma isteği bize acı üstünde çalışma enerjisi verir. Bu şekilde destek ararız. Çözüm yolları ararız.Bunlardan çok daha önemlisi ise çözüm yolunu uygulamak için harekete geçeriz. Uyanmak, farkındalık, çaba ve sabırdan oluşan bir süreçtir.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum