Spor

Erling Haaland ve Yassine Bono atışmasındaki Kiricocho Efsanesi Nedir?


Konuk Yazar 20 Nisan 13:33

Bu yazımda sizlere futbolda bir batıl inanç olan “Kiricocho” efsanesinin hikayesini anlatmak istiyorum. Bundan yaklaşık bir ay önce şampiyonlar liginde Borussia Dortmund – Sevilla mücadelesi oynandı. Maçın 54. dakikasında Norveçli genç süper yıldız Erling Haaland, penaltı atışı için topun başına geçti. Kale çizgisinde ise Faslı kaleci Yassine Bounou (Bono) vardı. Penaltı esnasında hikayesi 1982’lere dayanan son derece ilginç bir an yaşandı. Kaleci Bono penaltı anında Haaland’a “Kiricocho” diye bağırdı ve penaltıyı kurtarmayı başardı. Sonrasında hakem kalecinin çizgi ihlali yaptığı gerekçesiyle penaltının tekrar edilmesi yönünde karar verdi. İkinci penaltıyı gole çeviren Haaland gol sevincinde kaleci Bono’ya aynı şekilde “Kiricocho” diye bağırarak karşılık verdi. Tribünlerin pandemi dolayısıyla boş olması bu diyaloğu televizyondan rahatlıkla duymamızı sağladı.

Maçtan sonra Haaland şu açıklamayı yaptı: "Kaleci penaltıyı kurtardığında bana bağırdı ve ne bağırdığı hakkında hiçbir fikrim yoktu, golden sonra ben de bana söylediği şeyin aynısını söyledim. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum." Peki nedir bu “Kiricocho” ve bunun hikayesi?

Estudiantes La Plata ve Carlos Bilardo

“Kiricocho” Güney Amerika futbolunda çok yaygın bir şekilde kullanılan bir söz. Aslında söylenildiğinde rakibe kötü şans getirdiğine inanılıyor. Hikayesi ise çok enteresan. Önceki yazımda 1986 yılında Arjantin’in Maradona önderliğinde dünya kupası aldığından bahsetmiştik. O takımın teknik direktörü ise Carlos Bilardo idi. Aynı Carlos Bilardo, 1982 yılında Arjantin temsilcisi Estudiantes La Plata takımını çalıştırırken takımın antrenmanlarını izlemeye Estudiantes taraftarı “Kiricocho” lakaplı bir çocuk gelir. Çocuğun her antrenmanlara geldiği gün takımdan biri sakatlanırmış. Batıl inançlara fazlasıyla inanan biri olan Bilardo bu durumu fark etmiş ve bundan yararlanmak istemiş. Kiricocho artık rakip takımlar stada geldiğinde onları karşılamaya başlamış. Estudiantes o yıl 1. Lig şampiyonu olmuş ve tüm sezon iç sahada bir maç kaybetmiş. O tek maç ise Boca Juniors maçı olmuş. Boca Juniors takımı, o gün özel güvenlik alarak Kiricocho’yu takımın yanına yaklaştırmamış ve maçı kazanmış. Sonralarında Arjantin-Şili maçında Şilili futbolcu penaltı kullanırken Arjantinli Paulo Dybala da aynı kelimeyi bağırmıştır.

Yusuf Fahir Baba!

“Kiricocho” efsanesiyle benzer inanışlara ülkemizde de rastlanmıştır. Bunlardan bir tanesi; 1900’lü yılların başında İstanbul’da Yusuf Fahir Baba adlı bir din adamı yaşarmış. Hatta şimdiki Fenerbahçe Stadı Şükrü Saraçoğlu’nun olduğu yerde dergahı olduğu söyleniyor. Futbolla ilgili olan Yusuf Fahir’in sıkı bir Fenerbahçe taraftarı olduğu biliniyor. Galatasaray’ın Fenerbahçe’yi Şükrü Saraçoğlu stadında 20 yıl boyunca yenememe sebebi olarak Yusuf Fahir Baba’nın koruması belki de yaptığı bir büyü olabileceği konusu daha önce ülkemizde gündeme gelmişti. Hatta buna inanan ciddi bir kesim vardı. Ancak geçtiğimiz yıl Galatasaray 3-1 galip gelerek 20 yıllık bir efsaneye “reset” atmış oldu.

Benzer bir hikaye de 37 yıldır şampiyon olamayan Trabzonspor adına bir dönem gündeme gelmiştir. Rivayete göre 1984 yılında bir kandil akşamında Trabzonspor şampiyonluk kutlamaları yaparken İsmail Ağa tarikatı lideri Mahmut Efendi gürültülerden rahatsız olur. Aynı zamanda söylentiye göre “bir daha şampiyon olamasınlar” diye beddua eder ve nitekim Trabzonspor o günden sonra şampiyon olamaz. Aslında bu gibi olaylar belirttiğim gibi birer batıl inanç, birer söylenti ve birer rivayetten ibaret olduğunu unutmamak gerekir.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum