Sağlık

Ertesi Gün Hapları Nasıl Kullanılır?


Konuk Yazar 25 Nisan 12:50

Nöbetçi eczanelerin en çok aranan ilacı ertesi gün haplarından konuşalım.

Bu ilaçlar masum mu?

Korunmasız cinsel ilişki sonrası kullanılan bu haplar masum mu, yan etkileri neler ve işe yarıyor mu?

Ertesi gün hapları ile ilgili çok fazla doğru sanılan yanlışlar var. İnternette kirli bilgiler de olabiliyor. Bu yazımda en çok merak edilenlerden bahsedeceğim.

İlk olarak yurtdışında "after morning pill" olarak çıktılar. Şu anda da ülkemizde iki farklı formu mevcut. Peki bu iki hap arasında farklar var mı? Öncelikle fiyat farkları var. Ayrıca koruma süreleri de farklı. Levonorgestrel içeren hap 72 saate kadar koruyorken, ulipristal asetat içeren hap 120 saate kadar koruyor. Spermin kadın vücudunda canlı kalış süresi için bu koruma saatleri önemli.

Sperm kadın vücudunda 120 saat yaşayabiliyor!

Korunma süreleri bize 72 saat veya 120 saat boyunca korunmasız ilişki yaşayabileceğimizi söylemiyor. İlacı ne kadar erken alırsak o kadar etkili oluyor. Mesela ilk 24 saat yüzde yüz etkiliyken sonraki saatlerde oran düşüyor. Yani ne kadar erken o kadar etkili!

"Ertesi gün hapları düşük yaptırır mı?" sorusunun cevabı ise şu : Hayır yaptırmaz. Sperm yumurtayla birleştikten sonra ertesi gün hapları işe yaramaz. Yani gebeliği kesinleşmiş kişilerin ertesi gün hapı kullanması düşük yaptırmaz.

Bu haplar nasıl işe yarıyor? Yumurtanın spermle birleşeceği kanala gelmesini geciktirerek işe yarıyor. Yumurta spermin canlı kalma süresi boyunca kanala gelmezse döllenme gerçekleşmiyor.

Ertesi gün haplarını ne zaman kullanmalıyız?

Sadece acil durumlarda!

  • Doğum kontrol ilaçlarını üst üste üç gün unutan kişiler kullanabilir.
  • Rızası dışında korunmasız cinsel ilişki yaşayan kadınlar kullanabilir.
  • Spiralin, diyaframın kaydığı durumlarda kullanılabilir.
  • Hatalı kondomda veya kondom yırtıldığında kullanılabilir.

Ertesi gün hapları bir doğum kontrol yöntemi değildir. Bu yüzden sadece acil durumlarda kullanılmalıdır.

"Hangi doğum kontrol yöntemi en iyisidir?" derseniz; kişiye göre değişir. Zira bir tane en iyi yöntem yoktur. Kişinin beklentisine, yaşına, koşullarına ve partneriyle olan isteklerine göre değişen bir kontrol yöntemi seçebilir.

-Buna dikkat etmelisiniz!

Ertesi gün haplarının etkinliği kiloyla azalır.

-Kanser yapar mı?

Ertesi gün hapları kanser yapmaz.

-Peki yan etkileri?

Ciddi yan etkileri gözlenmemiştir. Bazen alt karın bölgesinde ağrı, bulantı, kusma ve ilk adet döngüsünde düzensizliklere sebep olur. Eğer ilacı kullandıktan sonraki ilk üç saat içinde kusma gerçekleşirse doz tekrarlanmalıdır.

Benim söyleyeceklerim bugünlük bu kadar. Eğer ilacı kullanmanıza rağmen adet döngünüzde yedi günden fazla gecikme görüyorsanız gebelik testi yapmanızı öneririm.

Sorularınız olursa konuşalım, sağlıkla kalın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum