Bilim & Teknoloji

Esnek Ekran ve Hibrit Bilgisayarlar


Uğur İşçeviren 9 Nisan 06:34

İncecik bir beli olmalı. Fazla kilosu olmamalı. Esnek ve kıvrak olmalı. Pürüzsüz bir dokusu olmalı ve ayna gibi parlamalı. Zarif ve şık bir yapısı olmalı. Aynı zamanda kasası sağlam durmalı. En önemlisi de uzun ömürlü olmalı. Şarap misali... Evet, doğru bildiniz. Bir laptop ya da tablet alırken baktığımız ve dikkate aldığımız tasarım özellikleri bunlar. Bilgisayar donanımında sınır yoktur ama tasarımda sınırlar çok keskin. Ekran, kasa, çerçeve... Sadeleşme artık hayatımızın bir parçası... Teknolojide de öyle. Dijitalleşen dünya teknolojide de form tutuyor.

Peki iyice incelen mobil cihazlarda son durum nedir?

Taşınabilir cihazların ortak bir gayesi vardır: Daha da taşınabilir olmak. Bu segmentin en pahalı iki ürünü malum bilgisayarlar ve telefonlar. Ne yazık ki telefonlar şimdilik daha fazla küçülemiyorlar. Zira donanıma eklenen performans arttırıcılar hacmi de arttırıyor. Üstelik iyice gelişen ve belki de mobil pazarın şimdilik tek yenilik kapısı olan kameralar da büyüdükçe büyüyor. Telefonların önünde değişen bir şey olmayınca arkada öyle şeyler yapmak zorunda kalıyor ki teknoloji firmaları telefonlar yakında cebe sığmayacak. Nokia' ya selam olsun 3310' lu günlerimiz aramayız umarım. Peki telefonları bu kısır döngüden çıkaracak teknoloji nedir? Görünen o ki katlanabilir ekran teknolojisi..! Yazımın devamında bu ekranlardan esnek ekran olarak bahsedeceğim.

Henüz erişilebilir fiyatları olmasa da esnek ekranlı telefonlar raflarda yerini aldı. Aldı da denemesi sıkıntılı. Yani bir esnek ekranlı telefon almak için bayağı bir şeye katlanmak gerek. En başta da fiyatına ve kırılgan yapılarına katlanmak oldukça zor ama yine de Samsung, Huawei, Xiaomi ve Oppo tarafındaki gelişmeler umut verici. Orta-uzun vadede esnek ekranlı telefonlar belki de cebimizdeki telefon hacminin düşmesini sağlayacaklar.

Yeni nesil hibrit deneyimi

Esnek ekranlar şu an telefon piyasasında geziyor ama esas vurgunu bence tablet-laptop alanında yapacak. Zira uzun yıllardır denenen hibrit bilgisayarlar için belki de doğru çözüm esnek ekran teknolojisi olacaktır. Çünkü şimdiye kadarki çalışmalar klavyeden ayrılan ekran üzerineydi ama pek başarılı değildiler. Esnek ekranda ise kullanıcı hem tam bir tablet hem de stabil bir laptop deneyimi yaşar. Bu teknoloji mobil pazarda yalnızca cebimize hacim açarken bilgisayar piyasasında çığır açıcı yeniliklere gebe. İyi bir tasarım ve AR-GE ile esnek ekranlı teknolojiler gerçek bir hibrit bilgisayar deneyimi sağlar.

Düşünsenize... Evden çıkarken incecik bilgisayarınızı aldınız. Toplu taşımada koltuğunuza oturup tabletinizi tam ortasından açıp Mindhunter izlemeye başladınız. İş yerinize gelip yine incecik bilgisayarınızı masanıza koydunuz ve bu sefer tam ortasından yarım açtınız. Laptopunuz karşınızda. İşte gerçek hibrit deneyimi budur. Şimdiye kadar bize hibrit diye anlatılan cihazlar ya dokunmatik ekranlı laptoplar ya da klavyeli tabletlerden ibaretti. Ama bu esnek ekran teknolojisi öyle olmayacak. Gerçek hibritleri bekleyin. Çok yakında! Zaten Samsung da ufak ufak çalışmalara başladı. Yakında ardına Çinlileri alır ve meydan kızışır. Apple için ise ne yazık ki 2030' u bekleyeceğiz sanırım.

Klasik laptop devri bitiyor mu?

Bu sorunun cevabı donanımda değil. Yazılımda! Zira işletim sistemlerini hem tablete hem de laptoplara adapte etmek şimdiye kadar tam verimlilik göstermedi. Özellikle Microsoft' un bu konudaki ilk çalışmaları pek iç açıcı değil. Sanırım en büyük umut Android ile uzun yol kat eden Google. Hali hazırda chromebooklar ile ecnebilerin gönlünü çalan Google bu deneyimini hibrit bilgisayarlarda tam olarak kullanırsa ortaya çıkacak şey devrimsel olabilir. Hatırlayın! Jobs iPadi ilk tanıttığında kimse ne olacağını hissedememişti ama sonuç ortada. Son zamanlarda kan kaybetse de tabletler teknoloji çevrelerinin hala aradığı bir ürün. Yani esnek ekranlar ile hibrit bilgisayar devri tam olarak başlayabilir. O zaman da tablet ve laptoplara "elveda" diyebiliriz. Hatta tüketici yansımalarını gördükçe firmaların esnek ekranda mobilden çok bilgisayar teknolojilerine yoğunlaşacağını düşünüyorum. Burada esas mesele şu: Ne zaman? Sizce?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum