Kripto

Ethereum İçin The Merge Geliyor! Peki Ne Olacak?


Uğur İşçeviren 30 Ağustos 17:24

Geçen sene yapılan bir araştırmaya göre kripto para kullanımında Türkiye, yüzde 16 ile dünyada 4’ncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer aldı. Tabii bu verinin kullanmakla ilgili kısmı tartışmalı. Çünkü Binance, Coinbase gibi merkezi borsalarda bu koinleri kullanmış olmuyoruz. Sadece al-sat işlemleri için değerlendiriyoruz. Ancak kesin olan şu ki ülkemiz -çoğu ekonomik kaygılardan dolayı olsa da- kripto dünyası için önem teşkil ediyor. İşte Ethereum (ETH) ve Bitcoin (BTC) de bu dünyanın en değerli iki varlığı ve yakın zamanda ETH için büyük bir güncelleme var. The Merge!..

Vakfın açıklamalarına göre The Merge, 15 Eylül'de aktifleşecek. Ancak yine de 1 haftalık sarkma mümkün. Peki bu tarihte ne olacak? The Merge nedir? Nelere sebep olabilir?

Enerji sorunu çözülüyor

Öncelikle en basitinden ve kesin olandan başlayalım. The Merge, metodolojik bir değişim. Ağın kanıt sistemi şu anda Proof of Work (POW). Yani çalışma kanıtı... Madenciler çalışır, kazar ve ETH kazanır. Yani çalışan kazanır! Bu yüzden yıllardır ekran kartları karaborsası oluştu. Çünkü bu işlem için çok güçlü ve çok fazla ekran kartına ihtiyaç vardı. Ne var ki Eylül'de işler değişiyor. Sistem Proof of Stake ile işleyecek. Yani hisse kanıtı!.. Varlığın kadar söz sahibi olacaksın. Ne kadar çok ETH var ise ağdaki gücün o kadar fazla. Kısaca elinizdeki ETH varlıkları bir validatör (doğrulayıcı) setine kilitliyorsunuz.

Aslında daha kapitalist bir yaklaşım gibi gözükse de işler çok değişmiyor. Zira madencilikte de devasa madencilik sistemleri kuran kurumsal yapılar, malın çoğunu götürüyordu. Ancak harcanan enerji sorunu ortadan kalkıyor. Yani Ethereum daha çevre dostu bir ürüne dönüşüyor. (Bitcoin ise hala enerji yutmaya devam ediyor. Bunun boyutu başka bir yazının konusu olsun.) Yani aslında son kullanıcı açısından pek değişen bir şey yok.

Ancak bu dönüşüm sırasında beklenen büyük fiyat hareketleri hala endişe verici. İşin teknik kısmında Ehereum vakfının açıklamalarına göre hiçbir sorun yok. Testler son derece başarılı. Ancak yine de ağda belirli bir süre sorun yaşanması çok muhtemel. Çünkü test ortamı ile gerçek dünya çok farklı olacaktır. Hele ki kripto dünyasında... Bu dönüşüm sırasında özellikle ortalama altı kullanıcılar için ciddi hack ve dolandırılma ihtimalleri mevcut. FBI'a göre siber suçlular, kripto para birimini çalmak için akıllı sözleşmelerdeki güvenlik açıklarını giderek daha fazla kullanıyor.

Amerika regülasyonlar için çalışıyor

FBI, bu yılın Ocak ve Mart ayları arasında bilgisayar korsanlarının 1.3 milyar dolar değerinde kripto para çaldığını ve bu paranın, neredeyse yüzde 97'sinin DeFi (merkeziyetsiz borsa) platformlarından geldiğini belirtti. İşte bu çok kritik bir rakam. Çünkü Amerika'nın regülasyon için saldırdığı dönemlere geldik. Kripto varlıklar, bu son derece ciddi siber suçlar yüzünden ciddi bir itibar kaybı yaşıyor. Özellikle açık kaynaklı DeFi platformları artık bu hack olaylarının zirvesinde duruyor. Kuzey Kore devlet destekli bir hack kolektifi olan Lazarus Group yakın zamanda Axie köprüsü üzerinde yüz milyonlarca dolar çaldı. Yine kısa bir süre önce Nomad köprüsü üzerinde 200 milyon dolarlık saldırı gerçekleşti. Ağustos ayının başında ise Acala platformundaki bir açık üzerinden gerçekleşen saldırıda yine yüz milyonlarca dolarlık kayıp olduysa da ekip başarılı bir geri dönüş sağladığı açıkladı. Geliştiriciler varlıkların güvende olduğunu söylese de yatırımcılar hala sistemde varlıklarına erişemiyor. Çünkü ağ durdu.

Siber suçlular, yatırımcıların kripto para birimlerine artan ilgisinden ve ayrıca zincirler arası işlevselliğin karmaşıklığından ve DeFi platformlarının açık kaynak yapısından yararlanmaya çalışıyorlar.

FBI

İşte tam olarak bu kısımda The Merge kaousu başlıyor. DeFilerin güvensiz olduğunu söyleyen -ve kara propaganda yapan- Amerika, regülasyonlar için bastırıyor. Bu durumda Ethereum vakfının tavrı net! Regülasyonlara hayır! Tamamen merkeziyetsiz bir ağın temeline bomba atmaktan farksız. Kuruluş amacına aykırı. Bu yüzden topluluk regülasyonlara kesinlikle karşı. Dolayısıyla duruşları da net! Ancak ne var ki aynı şey Binance, Coinbase gibi merkezi borsalar için geçerli değil.

Bu borsalar kripto dünyasında dönen paranın çok büyük bir kısmını barındırıyor. Evet, kripto paralar ile borsacılık oynanıyor. Ama kimlik doğrulama ile, resmi kurumlardan alınan izinler ile ve bir kişinin sahipliği (Changpeng Zhao -CZ-) ile... Ağların toplandığı bir merkezi uygulama ile... Yani merkeziyetsizlik için yanıp tutuşuyoruz da varlığın çoğu merkezde. Ancak yine de en azından teorik olarak bu durum kabul edilemez. Bu yüzden topluluk şunu diyor. Eğer merkezi borsalar, Amerika'nın uygulayacağı regülasyonlara olumlu karşılık verirse o validatörü (doğrulayıcı- yani Binance, Coinbase-) slashleriz. Peki slashlemek nedir? Özetle oradaki varlığın yakılması!..

Kış mı geliyor yoksa bahar mı?

Kısaca şöyle özetleyeyim. The Merge ile beraber Amerika dediğini yaparsa, Binance da Amerika'nın dediğini yaparsa ve eğer Ethereum topluluğu da dediğini yaparsa yandı gülüm keten helva. Sizin varlıklar artık yok! Anlayacağınız durum biraz filler ve çimen... Yukarıda filler kendi varlıklarını sürdürme mücadelesi verirken aşağıda sizin varlıklar yok olacak. İşte bu belirsizlik çok şeye gebe.

Çünkü eğer Amerika bu konuda sert adımlar atarsa Binance ve Coinbase gibi merkezi borsaların direnme şansı yok. Kısa süre önce topluluğu rahatlatacak açıklamalar yapsalar da kesinlikle politik davrandıklarını düşünüyorum. İşler ciddiye bindiğinde CZ kesinlikle Amerika'da olacaktır. Bu yüzden ETH sert bir cevap verdiğinde olacaklar için şunu söyleyebilirim. Kimse emniyette değil!

Kriptolar da dahil bütün piyasalar için en can sıkıcı şey belirsizliktir ve Eylül'de en olası durum bu. İşte ikinci dalga burada başlıyor. Spekülasyon... Zaten FED'in faiz politikası ile gerilen piyasa bu belirsizliğe nasıl tepki verecek? ETH fiyatını umursamayan geliştirici topluluğun hareketleri nelere sebep olacak? Yeni bir Ethereum zinciri?.. Ethereum'dan kaçış?.. Başka bir ağın talep görmesi?.. Bitcoin'in tek başına önlenemez yükselişi?.. Bütün bu soruların cevabını piyasa verecek ve bunu öngörmek şimdilik imkansız. Çünkü piyasa son derece canlı ve organik bir yapı. Tepkisini sadece anlık ölçebiliyoruz. Bu yüzden bu ihtimaller havuzunda hangi varlığın batmadan duracağını görmek için Eylül'ü bekliyoruz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum