Spor

EURO 2020 #Geç Gelen Sevgili Misali


Tuna Tanyolaç 12 Haziran 16:36
Geçtiğimiz yaz Haziran 2020'de başlaması planlanan Euro 2020 futbol organizasyonu pandemi nedeniyle bir yıl ertelenerek 11 Haziran 2021'de başladı. Geçen yıldan beri beklediğimiz organizasyona kavuşmuş olduk. Erteleme bazı takımlar için sakatlıklar yüzünden avantaj bazıları için dezavantaj oldu. Fakat her ne olursa olsun bazı jenerasyonlar bir sene daha yaşlanmış oldu. Biz ise geçen yıl Merih Demiral ve Cenk Tosun'dan yoksun kalacakken bu yıl Merih'e kavuştuk ama Cenk yeni bir talihsizlik yaşadı.Turnuvanın 60. yılı münasebetiyle Euro 2020 nin 12 farklı ülkede 12 farklı şehirde yapılması hedefteydi. UEFA kısıtlı sayıda da olsa organizasyonun seyircili yapılmasını istiyordu. Fakat Bilbao ve Dublin şehirleri seyirci taahhüdünü yerine getiremeyeceklerini belirtince organizasyondan çıktılar. Turnuva ev sahipliği 11 şehre düştü. Bilbao yerine Sevilla şehri dahil olurken Dublin maçları ise St. Petersburg ve Londra'ya kaydırıldı. Son düzenlemelerden sonra Euro 2020 şehirleri şu şekilde oluştu: İtalya-Roma, Azerbaycan-Bakü, Rusya-St.Petersburg, Danimarka-Kopenhag, Hollanda-Amsterdam, Romanya-Bükreş, İngiltere-Londra, İskoçya-Glasgow, İspanya-Sevilla, Almanya-Münih, Macaristan-Budapeşte. Euro 2020 açılış maçı Roma'da, final maçı ise Londra Wembley Stadı'nda olacak.

Gruplar ve eleminasyon şartları

Bir önceki turnuvada 16'dan 24 takıma çıkan organizasyon Euro 2020 için de 24 takım ile start alacak. Dört takımlı altı grup yer alıyor. Gruplarını ilk iki sırada bitiren takımlar bir üst tura çıkarken, altı grup üçüncüsünden en iyi dördü de tur atlayacak. Daha sonra tek maç eleminasyon sistemi ile son 16 turu, çeyrek final, yarı final ve final maçları olacak.

Türkiye hangi grupta?

Ülkemiz Euro 2020 finallerinde A grubunda yer alıyor. Rakipleri ise ev sahiplerinden İtalya, İsviçre ve Galler. Türkiye açılış maçını İtalya ile Roma'da oynadıktan sonra diğer iki maçını kardeş ülke Azerbaycan'da yapacak. Böylelikle Bakü olimpiyat stadında yaklaşık 15 bin taraftar ile neredeyse ev sahibi gibi oynayacağız.

Turnuvanın favorileri kim?

Futbol 22 kişiyle oynanan ve sonunda Almanların kazandığı bir oyundur. Gary Lineker
Lineker'in bu sözüne rağmen Almanya Euro 2020 için favoriler arasında tutulmuyor. İspanya ise hücum hattında iyi bir jenerasyon yakalayamadı. Uzun yıllardır kupaları hedefleyen Belçika'da ise jenerasyon yaşlanmaya başladı. Fakat hala etkililer. İngiltere, Fransa, İtalya ve son şampiyon Portekiz favoriler arasında yer alıyor. Hepimiz heyecanla seyredip kimin şampiyon olacağını göreceğiz. Kim bilir; belki de Türkiye olur.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum