Spor

EuroBasket 2022: A Milli Takım’ımız Madalya İstiyor!


Seyfi Emre Ercan 4 Eylül 13:05

Bu yazıda Türkiye A Milli Takım’ımızın da katıldığı EuroBasket 2022’yi konuşacağız. Turnuvanın formatı nasıl? Milli takımımızın potansiyeli nedir? EuroBasket 2022 hedeflerimiz nedir? Ergin Ataman neler vaat ediyor?

EuroBasket, FIBA’nın düzenlediği bir organizasyon. 2022 turnuvası ilklere ev sahipliği ediyor. Normalde 16 ülkenin yarıştığı format bu turnuvada değişerek 24 ülkeye çıkarıldı. 4 ülke (Almanya, Çekya, Gürcistan, İtalya) ev sahipliği yapıyor ve her grup farklı ülkede maçlarını oynuyor. Grup aşamalarından sonra elemeler Almanya’nın Berlin kentinde oynanacak. Biz Türkiye olarak olarak A grubunda yer alıyoruz ve grup aşamasını Gürcistan’da oynuyoruz. Gruplarda ilk 4’e giren takımlar çapraz eşleşme ile eleme turunu oynayacak.

A Milli Takımımız neler yapabilir?

Öncelikle baş antrenör Ergin Ataman’ın sözleriyle başlayalım.

Umarım yayıncı kanal dışındaki basın da bu takımı anımsar ve peşinden gelir. Bu takım Türkiye'ye çok önemli bir madalya getirecek.

Ergin Ataman


A Milli takımımız turnuvaya ilk iki maçta Karadağ ve Bulgaristan’ı yenerek -2'de 2 ile- başladı.

Kadromuz genel olarak turnuvanın en potansiyelli kadrolarından biri. Hatta kadro kalitesi olarak da turnuvanın en iyi 6-7. kadrosu durumunda. Kadromuzun en büyük eksikliği savunma! Ne yazık ki savunmada bizi yükseltebilecek bir oyuncumuz da bulunmuyor. Aslında bu gücü sağlamak adına -hücum katkısı alınmayacak olsa da- Göksenin veya Doğuş hamlesi yapılabilirdi.

EuroBasket 2022 kadromuz ve Baş Antrenörümüz Ergin Ataman

Öncelikle en büyük eksikliğimizle başlayalım. NBA’de oynayan uzunumuz Ömer Faruk Yurtseven, hazırlık kampında olmasına rağmen turnuvaya katılmamayı tercih etti. Ergin Ataman, "bir daha bu takıma katılmak istiyorsa Türk halkından özür dilemeli" diye bir açıklama yaptı. Kadromuzda olan isimleri genel olarak yazıp, önemli oyuncularımızdan bahsedelim.

Alperen Şengün, Buğrahan Tuncer, Cedi Osman, Ercan Osmani, Furkan Korkmaz, Melih Mahmutoğlu,
Onuralp Bitim, Sadık Emir Kabaca, Sertaç Şanlı, Shane Larkin, Şehmus Hazer, Yiğitcan Saybir.
.. Normalde Ömer Faruk gelseydi Larkin-Cedi-Furkan-Ömer-Alperen ilk 5’i ile çıkacaktık muhtemelen. Fakat Ömer katılmadığı için ideal ilk 5’i Ömer yerine Sertaç’ı koyacağız.

Shake Larkin: Devşirme oyuncumuz. Kendisi şu anda bizi iki kez üst üste Euroleague kazanarak gururlandıran Anadolu Efes’in -Micic’le beraber- oyun kurucusu... Yani Avrupa’nın güncel en iyi takımının guardına sahibiz.
Cedi Osman: Yıllardır bizi NBA’de Cavaliers’de temsil eden Anadolu Efes çıkışlı milli oyuncumuz.
Furkan Korkmaz: Yine Cedi gibi yıllardır NBA’de bizi temsil eden, Philadelphia Sixers’da forma giyen Anadolu Efes çıkışlı milli oyuncumuz.
Sertaç Şanlı: Sertaç, Anadolu Efes’in ilk Euroleague şampiyonluğunda önemli rol oynamıştı. Sonrasında Avrupa’nın bir diğer büyük takımı Barcelona’ya transfer olup şu anda Barcelona’da forma giyen milli oyuncumuz.
Alperen Şengün: Son zamanlarda bizi en çok heyecanlandıran “Yerli Jokic” lakabını taktığımız, NBA’de müthiş bir Rookie (çaylak) sezonunu geçiren Houston Rockets’ın 5 numarası... Banvit altyapısı çıkışlı milli oyuncumuz.

Diğer oyuncularımızın oynadığı takımlar ise şöyle:

Buğrahan Tuncer: Anadolu Efes
Ercan Osmani: Beşiktaş
Melih Mahmutoğlu: Fenerbahçe
Onuralp Bitim: Karşıyaka
Sadık Emir Kabaca: Galatasaray
Şehmus Hazer: Fenerbahçe
Yiğitcan Saybir: Anadolu Efes

Ergin Ataman, Avrupa’da alınabilecek tüm kupaları almış bir koç. Galatasaray ve Beşiktaş ile sayısız kupa kazandı. Üstelik son iki yıldır Avrupa’nın en büyük turnuvası olan Euroleague kupasını kaldırdı. Güncel olarak Avrupa’nın en iyi 3-4 koçundan birisi. Kendisi önceden de millî takımımızı çalıştırdığı için en büyük avantajımız o. Belki de bizi Eurobasket 2022 madalyası için umutlandıracak en büyük faktör.

Gruptaki genel durumumuz nedir?

Grubumuzda yer alan takımlar şöyle: İspanya, Karadağ, Belçika, Gürcistan, Bulgaristan... Şu ana kadar grupta Karadağ ve Bulgaristan’ı iyi oynamasak da yendik. İspanya ile birlikte grubun favorisiyiz. İspanya veya biz sürpriz bir mağlubiyet almazsak grup liderliği grubun son maçı olan Türkiye-İspanya maçında belli olacak. İspanya’nın yenilenme aşamasında olan bir jenerasyon olması bizim için grupta liderlik şansı sunuyor. Zaten eski İspanya kadrosu olsa grup
liderliği istemek hayalperestlik olurdu.

Karadağ maçında da Bulgaristan maçında da iyi basketbol oynamadık. Fakat kendimizden güçsüz takımlar olduğu için maçın bir noktasında ritim arttırarak maçları kazanmayı başardık. Fakat kadroyu anlatırken bahsettiğim gibi savunma problemimiz çok ciddi şekilde gözüküyor. Bulgaristan maçında ilk devrede 54 sayı yememiz -ki De Bost harici çok ciddi tehlike yoktu- bunun en büyük göstergesi.

Maçları ücretsiz şekilde NTV üzerinden izleyebiliyoruz Bu da turnuvanın bir diğer güzel kısmı. Bu akşam saat 20.00’da Gürcistan’la karşılaşacağız: Ergin Ataman'ın dediği gibi; umuyoruz ki hem medya hem de biz bu takıma ve turnuvaya gereken özeni gösteririz. Başarılar bizim çocuklar, sonu madalyayla bitsin!

Bu yazıyı kargala!
1 Yorum
Ceyrek
Ceyrek
15:36 @ 04.09.2022
Hem dünya şampiyonası elemelerinde hem de gruptaki ilk iki maçta henüz takım olmayı başaramayan, altını çizdiğiniz gibi savunmada ciddi konsantrasyon problemi yaşayan bir kadro var milli takımda. Belçika ve Gürcistan kadroları hiç hafife alınmayacak kadrolar. Takım olmayı başaramazsak hücumda yanlış tercihler ve savunma dağınıklığı ile 3.lük için savaştığımız bir pozisyona geçebiliriz. Potansiyel yüksek vurguladığınız gibi, ancak takımı bir araya getirip yükseltecek lider eksikliği çok hissediliyor.