Gündem Sanat

Eurovision 2021'i Hangi Ülke Kazandı?


Onur Ömer Düzgün 23 Mayıs 07:34

“Seninle Bir Dakika” ile başladığımız yolculuğumuza “Love me Back” ile ara verdik. Neden mi bahsediyorum? Tabii ki Eurovision’dan bahsediyorum değerli karavan müdavimi. Bu haftaki konumuz Eurovision olsun istedim.

23 Mayıs Cumartesi akşamı 65'cisi düzenlenen Eurovision yarışmasına Hollanda-Rotterdam ev sahipliği yapıyor. Eskiden ülkemizde “Bu sene kim, hangi şarkı ile katılacak?” soruları sorduran ve ilgi ile izlenen yarışmaya 2012 yılı sonrası katılmama kararı aldık. TRT bazında, isteğe bağlı bir karar olduğu için Eurovision “Tekrar istediğiniz zaman katılabilirsiniz.” demişti. Zaman neyi gösterir bilinmez ama bize kapı açık bırakılmış.

TRT haklı mıydı?

TRT Eurovision yarışına katılmama kararını “Şarkılar oylanmıyor, ülkeler siyasi çıkarlarına göre oy veriyor.” şeklinde açıklamıştı. Çok haklı bir serzenişti bu. Çünkü oylamada bile “Komşudan tam puan geliyor.” deniliyordu. Bizim komşular ise biz hariç herkese çalışıyordu. Can Azerbaycan hariç.

İkinci bir durum da garantör ülkeler... Eurovision’da  İspanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Almanya finallere direkt katılırken diğer ülkeler elemeden geçmek zorunda. Bu ülkeler ise durumu o kadar laubaliliğe vurmuştu ki “Nasıl olsa yerimiz garanti; o yüzden istediğimiz şarkı ile çıkabiliriz. Biraz da eğlenelim.” şekline getirdiler. Saçma sapan şarkılar ile katılıp amiyane tabirle millet ile kafa bulmaya başlamışlardı. Örnek olarak Eurovision 2008’da İspanya’nın temsilcisi Rodolfo’nun söylediği Baila El Chiki Chiki şarkısını verebilirim.

Şahsen ben de bazen oylamalarda küplere biniyordum. Güzel şarkılar oylama sistemi yüzünden hak ettiği değeri göremiyordu. Mesela bahsettiğim saçma şarkı ile İspanya Eurovision 2008’de 16. olurken biz Mor ve Ötesi’nin güzelim şarkısı Deli ile ancak 7. olabildik. Bu konuda benim gibi düşünenler çoğunluktaydı sanırım. Çünkü yerli ve yabacı forumlarda herkes aynı şeyi dile getirmişti. Bunun örnekleri çoğaltılabilir.

Bana “Eurovision’a katıldığımız şarkılardan hangileri hoşuna gidiyor?” diye sorarsanız size ilk üçüm olarak “Rimi Rimi Ley, Super Star ve Live It Up” derim sanırım. Elbette nükte yaptım. “Deli, For Real ve Every Way That I Can” gerçek favorilerim.

Bu sene ne oldu?

Ben de Eurovision’a bu seneye kadar ara vermiştim. Ama aklıma birden siz geldiniz ve izlemeye başladım. Müzik alanında hazır olan iki yazım olmasına rağmen bu yazı karavan ile müzik rotasındaki ilk durağımız olacak.

Sertap Erener’in başlatması ile artan sahne şovları arşa ulaşmak üzere sanırım. Performans anında animasyon kullananlar, haviyi fişek patlatanlar, -dans grubu demeyelim az kalır- dans topluluğu ile çıkanlar, ışık-gölge oyunu kullananlar... Yani ne ararsanız vardı. Şarkılardan sanırım rock müziğe ilgimden dolayı Finlandiya ve İtalya benim favorimdi. Bunun yanı sıra Can Azerbaycan’ın şarkısı da çok güzeldi. Zevkler değişiklik gösterir tabi. Oldum olası hazır alt yapı müziğe ısınamamışımdır.

Bunun yanı sıra Yunanistan’ın Eurovision sahne şovu güzeldi. Malta’nın sahne şovu ise eğlenceliydi. İsveç ve Arnavutluk’un sahne girişleri ise bayağı dikkat çekiciydi.

Oylama yine şaşırtmadı. Komşu ülkeler birbirine tam puanları verirken diğer aslan payı oyları güzel ilişkilerine göre dağıttılar. “Yunanistan, Kuzey Kıbrıs’a, Kuzey Kıbrıs ise Yunanistan’a tam puan verdi” dememe gerek yok yani.

Gecenin sonunda son üçü garantör üç ülke paylaştı. Sonuncu 0 puan ile İngiltere, sondan birinci 3 puan ile Almanya, sondan ikinci ise 6 puan ile İspanya oldu.

Eurovision 2021’in üçüncüsü heyecanlı bir oylama anının ardından İsviçre olurken ikinci Fransa oldu. Birinciliği ise İtalya kaptı. Tam sıralamayı yazının altına bırakıyorum.

Sizlere yazıyı Eurovision oylaması yapılmadan önce yazmaya başladım. Favorilerimden birinin birinci olması bana da sürpriz oldu. Ama İtalyan solistin dediği gibi “Rock’n Roll never dies”. Yani “Rock’n Roll asla ölmez.” Karavanımızın bir sonraki müzik durağında bu sözü hatırlayacağız. Benden hepinize 12 tam puan gelsin. Görüşürüz.

Eurovision 2021 sıralama
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum