Aile & Çocuk

Ev Ödevleri ve Ebeveynler: 3. Bölüm


Mehtap Temur 26 Ekim 07:08
Artık "ev ödevleri" yazılarımın finalini yapıyorum. Umarım bu üç bölümlük yazı, çocuğunuzda yaşadığınız sıkıntıya derman olmuştur. Okumayanlar için yazının birinci bölümü ve ikinci bölümüne bakabilirsiniz. Bu yazıda; ödev yeri belirlemenin ve kontrolünün önemini, ödev kutusunun amacını yazacağım. Naçizane son kısımda değerli öğretmenlerimiz için önerilerim olacak.  Keyifli okumalar dilerim.

Ödev yeri belirlemek

Ödev yerinin önemi çocukla konuşulur. Örneğin:  "Ev ödevlerini yaparken dikkatini yoğunlaştırman ve düşünebilmen gerekiyor. Eğer çevrede gürültü olursa ve dikkatini dağıtan şeyler olursa ödevini iyi yapamazsın. Ben bunu sağlamak için elimden geleni yapacağım. Senin de elinden gelenin en iyisini yapacağına inanıyorum. Ödev saatinde çalışma köşende olmaya ve bitirene kadar orada kalmaya özen göstermeni bekliyorum." Ödev için en uygun yer diğer kişilerden ayrı, sessiz ve dağınık olmayan bir ortamdır. Evde uygun bir köşe çocuğun çalışma alanı olarak düzenlenir. İyi aydınlanan, rahat ve sakin bir köşe gereklidir. Tamamen sessiz olması gerekmez. Bazı çocuklar tamamen sessiz ortamlarda dikkatlerini toplayamadıklarını ifade ederler. Mesela, dikkati dağıtmayacak türde bir müzik iyi olur.  Ödevlerin masa başında yapılması önemlidir. Odanın diğer bölümleri dağınık olsa bile çalışma masasının üstünün olabildiğince boş ve düzenli olması gerekir.  Televizyon karşısında, bilgisayarın açık olduğu bir ortamda veya cep telefonuna sürekli mesaj gelirken konsantre olmak zordur. Ödev saati süresince bu aletler kapalı tutulmalıdır.

Ödev kutusu

Çocuğunuza, "Ev ödevlerini yapma saatini kalem kağıt gibi şeyleri arayarak geçirdiğinde canın sıkılıyor ve zaman kaybediyorsun. Bunun için gerekli tüm eşyaları koyacağın bir kutu oluşturacağız. Bunlar sadece sana ait olacak ve sadece ödevlerini yaparken kullanacaksın. Zaman zaman kutuyu birlikte kontrol edip eksiklerini tamamlayabiliriz." diyebilirsiniz.  Özelikle dikkat dağınıklığı ve hiperaktivitesi olan çocuklarda, ödev sırasında sık sık yerinden kalkmayı önlemek için, gerekli tüm malzemelerin depolandığı bir kutu oluşturmak çocuk için çok faydalıdır.

Ödev kontrolü

Ödevlerin kontrolü, tümünün yapılıp yapılmadığı ve yanlışların düzeltilmesi açısından çok önemlidir. İdeal olan yol, ev ödevleri kontrolünün ve düzeltmelerin öğretmen tarafından yapılmasıdır. Ebeveyn ödevdeki yanlışları işaretleyip çocuğun düzeltmesine fırsat tanır. Çocuk düzeltemiyorsa ve öğretmen de ödev kontrolünü düzenli bir şekilde yapamıyorsa, ebeveyn çocukla birlikte düzeltmeleri yapmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yanlışları düzeltmek için ödev süresinin fazla uzatılmamasıdır. Hem çocuk daha fazla dikkatini veremez hem de bir sonraki gün ödeve başlamakta isteksiz davranır.

Ödev konusunda öğretmenlerimize öneriler

Özelikle dikkat eksikliği, hiperaktivite, özel öğrenme güçlüğü gibi sorunları olan çocuklarda, ödevler çocuğun kapasitesi doğrultusunda planlanabilir. Çocuğun anlamadığı ya da yapamayacağı ödevler yerine yapabileceği ödevler verilebilir. Daha kısa, yazılı yerine sözlü anlatımlı veya ilgi duyduğu konularda araştırma ödevleri tercih edilebilir. Ödevleri kontrol etmemek, yapılmayan ödevler için herhangi bir sonuç uygulamamak, net sınır koymamak, "Ödev yapsam da yapmasam da bir şey olmuyor" düşüncesiyle çocuğun ödev konusundaki isteksizliğini artırır. Bu konuda en önemli şey çocuğun motivasyonudur.  Aldığı notlardan çok çabasına odaklanır, çabasını takdir ederseniz, çocuğun motivasyonunu artırırsınız. Özellikle motivasyon sorunu olan öğrencilerde çocuğun öğretmenle ilişkisi çok önemlidir. Öğrenci sevdiği öğretmenin dersini her zaman daha iyi çalışır.  Çocukla pozitif ilişki kuran, ufak başarılarını gören, övgüyü daha çok kullanan öğretmen ve anne baba; çocuğun kendine güvenmesini, okulu sevmesini, ödevlerini elinden geldiğince yapmasını sağlayacaktır. Ödev yapma konusunda sıkıntıyla çocuk psikiyatrisine başvuran çocuklarda, çocuğun öğrenme stilinin saptanması ve buna yönelik bir program hazırlanması, bu konuda doktor, öğretmen ve aile işbirliğinin yapılması önemlidir. Bir sonraki yazıma kadar karga.lada kalın.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum