Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

Evcil Dostlarımız: Birlikteyiz Her Zaman


Gamze Erdem Özcan 3 Ağustos 17:02

Erken yaşlarda çocuğa kazandırılan hayvan sevgisinin birçok kazanımı olduğunu biliyor musunuz? Hatta evcil hayvan beslemenin psikolojik sağlamlığına çok olumlu yönde etki ettiğini bir çok araştırma da kanıtlamıştır. Evcil hayvan beslemek, bakımını yapmak da sorumluluk duygusunu geliştiriyor. Ya çocuklar?.. Evet, onlar üzerinde de konu edebileceğimiz etkileri var.

Birlikteyiz Her Zaman, Defne adında bir kızın, köpeği Pofi ile geçirdiği bir günü anlatıyor. Gün içinde onunla nasıl oynadığını, yaptıkları keşifleri ve hissettiklerinden bahsediyor. Bu iki dostun sevimli hikayesini okurken, onların dünyalarına girmenin keyfini yaşıyoruz. 2 yaş ve üstü çocukların keyifle dinleyecekleri kitabımız, Stephanie Moss'un kaleminden basit, anlaşılır cümlelerden oldukça zengin. Caroline Pedler ise daha kitabı ilk gördüğünüz anda ben buradayım diyor. Onun çizimlerinin kendine has tarzı bu kitapta da öne çıkmış durumda.

Pofi hem cesur, hem güçlü

hem de korkusuzdur.

Pofi'yle birlikteyken birçok şeyin

üstesinden gelebilirim.

Birlikteyiz Her Zaman

Özgüveni geliştiren yönler?

Evcil hayvan bakımı yapan çocuklar, kendi kararlarını kendilerini alabiliyor. Ayrıca birey olma hissi ve becerilerine de katkısı büyük. Ergenliğe geçişte benlik duygusunun güçlü olması çok önemlidir. Bu dönemin daha kolay geçmesine yardım eder. Birey olma becerileri elbette artar. Bu konuda sorumluluk alan çocukların özgüvenleri de gelişir.

Sorumluluk, empati ve aile ilişkileri

Evde hayvan besleme sosyal ve duygusal gelişimle birlikte empatinin de kapısını açıyor. Empati duygusu gelişmeye başlayan çocuk sosyal hayatında da daha yardımsever ve duyarlı bireyler haline geliyor. Düzenli bakıma destek olan, görev alabilen çocuklar diğer sorumlulukları da alma konusunda da kendini geliştirebiliyor.

Evde bir evcil hayvanın varlığı, günümüz problemlerinden aile içi ilişki kurmada da kolaylıklar sağlıyor. Evcil bir hayvana bakmakta sorumluluk paylaşan aile bireyleri de beraber vakit geçirmenin keyfini çıkarır. Özellikle kardeş bağlarının güçlenmesinde de olumlu etkileri olduğunu biliyoruz. Çocuk evcil hayvan yoluyla mutluluğunu, üzüntüsünü paylaşır. Sırlarını paylaşır. Aslında sosyalleşme denemeleri yapar.

Pofi'ye en büyük sırlarımı anlatırım

ve onunla hissettiklerimi paylaşırım.

Pofi'ye bu konuda çok güvenirim.

Birlikteyiz Her Zaman

Aile için iyi bir seçim yapıldığında ve karar verildiğinde evcil hayvanla geçirilen zamanlar, çocukluk döneminin en keyifli anları olarak hatırlanacaktır. Birlikteyiz Her Zaman ise bu konuda 2 yaş ve üstü için bir fikir alma hikayesi diyebiliriz.

Tüm yazılarım için buraya tıklayın.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum