Leziz Tarifler

Evde Sokak Lezzeti: Mantarlı Kokoreç


Deniz Tanyolaç 25 Ekim 15:54

Kokoreç sevenler bu tarife bayılacak. Özellikle vegan -bazı nedenlerle hayvan kökenli gıdaları ve diğer hayvansal ürünleri kullanmayı reddeden kişilerin- de favori yemeği olacak bir lezzet. Mantarlı kokoreç...

Tarife geçmeden önce sizi kokoreç tarihi hakkında biraz bilgilendirmek istiyorum. Kokoreç ilk olarak Homores destanlarında geçiyor. Eski Yunancadan mısır koçanı anlamına gelen bu kelime aynı zamanda işkembe karşılığı da taşıdığı Arnavutça'da kukurec olarak kullanılıyormuş. Kokoreç limon suyu, zeytinyağı, tuz ve karabiberle tatlandırılmış, küçük parçalar halinde doğranmış kuzu veya keçi sakatatından oluşan geleneksel bir Yunan yemeği olarak geçiyor. Bizde de aynı şekilde büyük ve küçükbaş hayvanların bağırsaklarından yapılan kokoreçin iç kısmı bumbardan aralara ince yağ tabakaları yerleştirilerek oluşuyor. Dış kısmı ise ince bağırsakla sarılarak o bildiğimiz şekli veriliyor.
Hayvanın malum yerlerinden yapılması, temizliğinin çok incelik istemesi nedeniyle her yerde yenilmesi sağlıklı olmayan kokoreç birçok insana hitap etmiyor. İşte benim tarifim tam da bu yüzden önem kazanıyor. Çünkü kokoreçi biz bağırsakla değil mantarla yapıyoruz. Lezzeti içinde et varmışçasına güzel; denemenizi tavsiye ediyorum.

Mantarlı kokoreç için malzemeler

  • Yarım kilo istiridye mantarı (kültür mantarı da kullanabilirsiniz fakat istiridye mantarı daha lezzetli oluyor.
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı tereyağı (vegan besleniyorsanız kullanmayın)
  • 2 tatlı kaşığı kekik (kokoreçe lezzet veren baharat olmazsa olmaz)
  • Bir tatlı kaşığı kimyon
  • 1 tatlı kaşığı pul biber
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Mantarlı kokoreçin yapılışı

Öncelikle mantarları güzelce temizleyin. Daha sonra mantarları doğrayın oldukça minik doğramanız gerekiyor. Yüksek ateşe aldığımız tavaya önce zeytinyağı sonra mantarları ekleyin. Mantarlar suyunu çekene kadar pişirin.

Daha sonra tereyağını ve baharatlarını ekleyin iyice kavurun. Burada lezzeti arttırmak için iyice kavurmanız önemli. İnce kıyılmış mantar baharatla kavrulduktan sonra rengi kararacaktır. İyice kavurduktan sonra bol miktarda baharat ile harmanlayın. Artık hazır! Önce ekmeğinizi yağına banın sonra mantar kokoreçten ekleyerek servis tabağına alın. Tarifimi deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum