Dijital Oyun

Eylül 2022'de Hangi Oyunlar Çıkacak? NBA 2K23 listede!


Alp Eren Akkaya 3 Eylül 19:34

Temmuz ve Ağustos aylarındaki göreceli sakinliğin ardından, video oyunları dünyası nihayet Eylül 2022'de yeniden ısınmaya hazırlanıyor. Son zamanlardaki suskunluğun ardından Eylül ayı bizi oyuna doyuracak! NBA 2K23, Disney Dreamlight Valley, Return to Monkey Island ve Aussie macerası Wayward Strand gibi oyunlar Eylül ayına gelecek. Şimdiden heyecanımızı bastırmak çok güç. Daha iyi habere göre, bu ay aynı zamanda yaklaşan video oyunu sürümleri için büyük bir akım da başlayacak. Bunun en büyük örneği ise tabiki The Last Of Us Part 1. Sony PlayStation özel oyunu yakın zamanda hem PC hem de PS5 platformları için yayına girdi. Geçen yıl hepimiz sabırlı olduk. Ama şimdi o bol, son yıl video oyunu telaşının zamanı geldi.

İşte Eylül 2022'de piyasaya sürülen tüm dikkat çekici oyunlar:

 • Ooblets
 • JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R
 • The Last of Us Part I
 • Disney Dreamlight Valley
 • Rocksmith+
 • Gloomwood
 • Kaichu: The Kaiju Dating Sim
 • Steelrising
 • Splatoon 3
 • NBA 2K23
 • XIII
 • WaJoJo's Bizarre Adventure: All Star Battle R (PC) - 1st September
 • LEGO Brawls (PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Switch) - 2nd
 • The Last of Us Part 1 (PS5) - 2nd September
 • Rocksmith Plus (PC) - 6th September
 • Temtem (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch) - 6th September
 • Disney Dreamlight Valley (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox
 • FIFA 23 (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Switch) - 30th September
 • The Legend of Heroes: Trails from Zero (PC, Switch, PS4) - 27th September
 • Session: Skate Sim (PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S) – 22nd September
 • Test Drive Unlimited Solar Crown (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Switch) - 22nd September
 • Shinigami: Shibito Magire (Switch, PS4) - 15th September
 • Steelrising (PC, PS5, Xbox Series X/S) - 8th September
 • Splatoon 3 (Switch) - 9th September
 • NBA 2K23 (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Switch) - 9th September
 • Freedom Planet 2 (PC) - 13th September
 • Warhammer 40,000: Darktide (PC, Xbox) - 13th September

The Last of Us Part I

PlayStation 3 klasiği The Last of Us'ın ikinci remasterı olan The Last of Us Part I, Eylül ayı başında piyasaya sürülecek. Çoğu kişi, The Last of Us Remastered'ın PS5'te zaten oynanabilir olduğu göz önüne alındığında, oyunun neden ikinci bir yeniden düzenlemeye sahip olduğunu sorguladı. Yine de yeni oyuncular, bu kapsamlı hikayeyi modern donanımda kendileri için deneyimlemek isteyeceklerdir. Yaklaşan bir The Last Of Us dizi olduğundan dolayı seri güçlü bir hayran kitlesi kazanabilir. Aynı hayranlar Bölüm I'in yeniden yayınlanmasından keyif alacaklardır. The Last of Us Part I için ilk oyunun remake versiyonu ve görsel olarak geliştirilmiş, düzeltilmiş ve bazı bazı değişikliklere uğramış bir sürümü diyebiliriz. Hikaye anlamında tabii ki aynı oyun ile karşılaşıyoruz. Diğer taraftan PC sürümüne de değinmek lazım.

Bu oyunun Remake olmasının en büyük sebeplerinden birisi PC sürümünün de çıkacak olması. Çünkü Last of Us mükemmel bir hikayeye, sunuma ve karakterlere sahip. Bu oyunun ilk halinin miadı doldu. Bu nedenle bu sürümün yapılış amacını iyi irdelemek ve ona göre eleştirmek gerekiyor. Yani yakın bir zamanda Last of Us ya da Last of Us Remastered sürümlerini oynadıysanız bu oyun sizin için bir şey ifade etmeyecektir. Fakat bu oyunu hiç oynamadıysanız, sadece PC'niz, PS5'iniz varsa ya da benim gibi sadece bir kez, 2013 yılında çıkan sürümünü bitirdiyseniz sizi müthiş bir nostalji bekliyor diyebilirim.

Peki, hikayesi nasıl?

2022 yılında baktığınızda Last of Us oldukça sıradan görünen bir macera aksiyon oyunu aslında. Türün tüm gerekliliklerini yerine getiriyor. Sağlam bir aksiyonu var en başta. Hem göğüs göğüse çarpışmalara izin veriyor hem de tüfeğin namlusuna denk gelen clickerlara saldırabiliyorsunuz. Ancak bunların ikisini de yapmak zorunda değilsiniz. Eğer istemiyorsanız… Çünkü gizliliği seven oyunculara da hitap ediyor oyun. Aradan sıvışmak isteyenlere, düşmanlarına sessizce yaklaşıp işlerini yine aynı sessizlikte bitirmek isteyenlere de son derece başarılı şekilde hizmet ediyor. Sağdan soldan işinize yarayacak eşyalar topluyorsunuz. Onları bir araya getirip daha da çok işinize yarayacak şeylere dönüştürüyorsunuz. 

Oyunda Joel esas oğlan ise Ellie öz esas kız. Oyunun can damarı... Ne yazık ki kontrol ettiğimiz ana karakter değil. Kendisine yazılan rol uyarınca oyunun senaryosunun izin verdiği ölçüde katkı yapıyor aksiyona genelde. Yani God of War Atreus durumu var çoğu zaman. Ana karakterin Joel olması sayesinde Ellie’yi çok daha net gözlemleyebiliyorsunuz. Dedim ya asıl yıldız o diye. Pis işleri Joel yaparken Ellie’nin davranışlarını gözlemlemek oyunun en keyifli anlarını yaşatıyor size.

Bazen Ellie’ye Joel’in sığamayacağı yerlere gitmesini söylemeniz gerekebiliyor. Mesela bazen de kapının altına dayanıklı bir şey sıkıştırmasını... Oyunun “bulmaca” kısımlarında özellikle devreye giriyor Ellie. Ama 9 yıl önce bile klişe gelen 2022’de hiç çekilmeyen “çek çöp konteynırını üzerine çık” tarzı bulmacalar can sıkıntısından öteye geçemiyor ne yazık ki. Yani koskoca oyunda sürekli bir konteynır çekip, merdiven dayamaya odaklı bir bulmaca anlayışı var. O nedenle Part 1’in belki de en muhteşem özelliklerinden biri “Skip Puzzle” olmuş diyebilirim.

Disney Valley

Çıkış Tarihi: 6 Eylül 2022 (Erken Erişim)
Platform(lar): PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Windows PC, Mac, Nintendo Switch, iOS

Disney Dreamlight Valley, bu Eylül ayında PC ve konsollarda erken erişime açılıyor. Oyuncular Disney Magical World tarzı yaşam simülasyonu mekaniğine ilk bakışlarını kazanabiliyor. Bu oyunda, bir fenomenin insafına kalmış gizemli bir yer olan Dreamlight Valley'de yaşamak için getirilen bir vatandaşın rolünü üstleneceksiniz. Bir olay, vadideki Disney sakinlerinin saklanmasına ve güçsüzleşmesine neden olmuş. Bu yüzden onları bulmak ve güçlerini geri kazanmalarına yardımcı olmak sizin işiniz.

Animal Crossing tarzı bu çapraz oyun hakkında Kingdom Hearts'a bir dokunuş var. Öncelikle bir yaşam simülatörü, ancak oyuncuların en sevdikleri Disney ve Pixar karakterlerini kurtarmak için görevlere çıkmaları gereken aksiyon-macera mekaniği de var. Oyun, bazı oyun içi mikro dönüşümlerle ücretsiz olarak oynanacak ve bu da aksiyonu kontrol etmeyi kolaylaştıracak.

Ooblets

Çıkış Tarihi: 1 Eylül 2022
Platform(lar): Xbox One, Windows PC, Nintendo Switch

Yaratık toplama oyunu Ooblets nihayet Eylül ayında erken erişimden çıkacak ve aynı gün Nintendo Switch için aynı anda başlayacak. Sabırla bu oyunun bol miktarda içerik ve toplanacak yaratıkla "hazır" olmasını beklediyseniz şimdi sizin sıranız!

Ooblets gerçekten çok güzel bir oyun ve Windows PC veya Xbox'ta erken erişim dönemine girince bunu oyun severler farkedecek. Macerada, 'Ooblets' olarak bilinen yaratıkların yaşadığı küçücük bir adaya yerleşen genç bir gezgin olarak oynuyorsunuz. Bu yaratıkları toplayabilir, dans savaşlarında karşı karşıya getirebilir ya da koleksiyon bulmak için dünyayı dolaşabilirsiniz. Çok sakinleştirici ve son derece çekici - özellikle de rahat oyunların hayranıysanız…

NBA 2K23

Çıkış Tarihi: 9 Eylül 2022

Platform(lar): PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, Windows PC, Nintendo Switch

En son NBA 2K oyun sürümü NBA 2K23, Eylül ayı başlarında mağaza raflarında yerini alacak. Aynı klasik formülün bir başka yinelemesi olsa da, bu konuda bazı ince ayarlar olacak gibi görünüyor. Yakın tarihli bir basın bülteninde 2K, oyunun hücum ve savunma aksiyon sisteminde elden geçirmenin yanı sıra rozetlerinde ve diğer donanımlarında değişiklik yapma sözü vermişti çünkü.

NBA 2K23 oyununda, savunma ve smaç aksiyonlarını biraz daha akıcı hale getirecek kontrol ayarları mevcut. Ayrıca süperstar Michael Jordan'ın kariyerinden ikonik anları deneyimlemenize olanak tanıyan Jordan Challenge modu da var. Yani Jordan hayranı olsanız da olmasanız da, NBA 2K'nın bu yılki versiyonunda oynayacak çok top olacak.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum