Bilim & Teknoloji Gündem

Eylül Bereketi: Microsoft Surface Sunumu


Uğur İşçeviren 21 Eylül 14:50
Önceki yazıda belirttiğim gibi Eylül sadece tabiat için değil teknoloji dünyası için de berekettir. Sonraki sezonun görücüye çıktığı aydır. Bu ayın ilk gösterimini yapan Xiaomi ve Apple'ın ardından Microsoft da, 22 Eylül'de sunum yapacak. Peki bu sunumda neler var? Sunumun ana odağı, Windows 11 ve Surface olacak elbette. İlginç olan şu ki android de göreceğiz Microsoft etkinliğinde. Tanıtılacak Surface cihazlar, 5 Ekim'de global olarak piyasaya sürülecek Windows 11 ile ön yüklü gelecek.

Surface şenliği

Bir cihazın performansını katlayan birçok unsur vardır ve bunların çoğu sayısal değerlerle alakalıdır. (RAM, işlemci, ekran kartı, vs.) Sayısal olmayan unsur ise şudur: Yazılım ile donanımın tam uyumluluğu!.. Yani kullanılan modüller, cihazdaki yazılım ile mimari açıdan ne kadar uyumlu ise performans, pil, işlem kabiliyeti de o kadar artar. Apple'ı birçok markadan ayıran budur. Mimarisini kendi yarattığı donanımın içine kendi işletim sistemlerini koymak!.. Son bir kaç yıla kadar sadece yazılım üreten Microsoft ve Google ile sadece donanım üreten Samsung, Huawei, Xiaomi gibi firmalar bu konuda hep "bir şeyleri" eksik yapıyordu. Ama Google, Huawei ve özellikle Microsoft bu döngüden çıkıyor. Surface cihazları ile hem donanımı hem de yazılımı sunan Microsoft, taşınabilir cihazlarda henüz beklediğin alamadı. Bakalım bu sunumda bizi ikna edebilecek mi?

Surface Go 3

Cihazın alacağı en temel güncellemenin işlemci olması bekleniyor. Zira yıl olmuş 2021! Pentium işlemci (Gold bile olsa), milenyuma girmeden heyecan verici idi; artık değil! Sanırım Microsoft da bunu fark etmiş olacak ki Intel i3 ile yola devam ediyor. 10" ekran boyutu ile gelen Go serisinde, ucuz modellerdeki eMMC olmaması muhtemel (hadi inşallah!) Tasarım olarak değişiklik beklenmese de bu giriş seviyesi "ikisi bir arada", özelikle öğrenci grubu için içeride iyi bir yükseltme alacak gibi duruyor.

Surface Pro X

Microsoft'un tableti diyebileceğimiz Surface X, yine işlemci seviyesinde bir güncelleme ile gelecek. Kısıtlı bir işlem yeteneği olan ARM işlemciler, yine de tablet seviyesi için son derece yeterli. Microsoft'un bu modeldeki esas yeniliğinin, ekran yenilenme hızı olması bekleniyor. X serisi her ne kadar iş/profesyonel kullanım için sunulsa da artık her tabletin dinamik sahnelerde performans vermesi öncelik. Microsoft da bu önceliği es geçmeyecektir.

Surface Pro 8

Surface diyince akla gelen ilk taşınabilir model, Surface Pro serisidir. Bu serinin sekizinci neslinin performans kısmında, ciddi değişimler var. Özellikle benchmark testlerinde M1 serisi Macbooklardan ciddi fark yiyen Surface Pro serisinin, bu sefer öne geçecek atılımlar yapmış olmasını bekliyoruz. Tasarım olarak yine aynı kalan cihazın ekran/kasa oranı büyüyecek. Yani aynı boyutlarda birazcık daha büyük bir ekranla karşılaşmamız muhtemel. Ayrıca thunderbolt girişiyle de karşılaşabiliriz.

Surface Book

Yine M1 Macbooklar ile kıyaslanan ve tokat yiyen diğer model, Book serisi oldu. Bu yüzden işlemci ve performans odaklı, ciddi gelişmeler olması muhtemel. Ancak esas yenilik, ekranlar olacak. Ekran-klavye ikilisini, bu sefer ayrılabilir olarak tasarlamayacak Microsoft. Ekran, klavye üzerinde kayarak kullanıcıya yaklaşacak. Dokunmatik kullanım, böyle sağlanacak. Bunun en büyük avantajı, ekran yenileme hızında. Surface Book, 120 Hz ve üstü ekranlarla birlikte geliyor. Böylece Windows'un kaydırma, animasyonlar ve mürekkep oluşturma sırasında çok daha yumuşak olmasını sağlıyor. Ancak bu, pil süresini etkileyeceğinden 60 Hz seçeneği de mevcut olacak. Yani dinamik ekran yenileme hızı olacak ki bu muazzam bir özellik.

Surface Duo 2

Sunumda izleyeceğimiz tek telefon olan bu cihazın ilginç bir özelliği var. Microsoft tarafından tanıtılan "saf kan bir android" olması... Malum; Steve Ballmer zamanında Windows Phone ile uzun süre şansını deneyen firma, baktı ki olmuyor herkesin yaptığı gibi androide geçti. Aslında bu cihaza tam olarak telefon demek yanlış olur. Aynı zamanda ufak yollu bir netbook. İlk denemesi, fikir olarak ne kadar ilginç olsa da pek kabul görmedi. Yine de herkes ikinci bir şansı hak eder. Bu bağlamda yapılan yenilikler donanım yükseltmesi ve kamera geliştirmesinden ibaret. Artık standart halini alan üçlü kamera sistemi ile gelecek telefonda 5G desteği mevcut. Qualcomm'un ustalık eseri Snapdragon 888 ile telefon, bu sefer ciddi bir talep görebilir. Tabii ülkemizde hem fiyatlar hem de Microsoft mağazası olmaması sebebiyle aynı şey söz konusu değil. Özellikle telefon kanadı çok zayıf. Bence Surface serisinin en başarılı cihazı, Studio olsa da bu sunumda herhangi bir masaüstü duyurusu olması beklenmiyor. Tekrar hatırlatalım. Sunum 22 Eylül'de. Bakalım Microsoft, Apple ve Xiaomi sunumlarının ardından ne kadar ilgi çekecek?
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum