Bilim & Teknoloji Gündem

Eylül'de Apple Başkadır: iPhone 13 ve Diğerleri


Uğur İşçeviren 9 Eylül 13:53
Eylül çok farklı bir aydır. Doğada, dökülen yaprakların dışında bir anlamı vardır yağmurun. Bir sonraki mahsülün bereketini getirmektedir. İşte teknoloji dünyası için de öyledir Eylül. Bir sonraki sezonun nasıl geçeceğini Eylül ayında görürüz. Hem teknoloji firmaları hem de oyun dünyası, Eylül ayında görücüye çıkarır son numaralarını. Bu sene de öyle olacak. Zira sırasıyla Apple, Xiaomi ve Microsoft etkinliklerini izleyeceğiz bu ay. Bunlar arasında elbette en çok merak edilen, tabii ki Apple etkinliği ve iPhone 13 olacaktır. 14 Eylül Salı günü saat 20.00'de tüm dünya ile beraber izleyeceğimiz sunumda yeni ürünler gelecek. Peki bizi neler bekliyor?

iPhone 13 ile neler değişecek?

Elbette Apple deyince akla gelen ilk ürün iPhone. Birçok sektör ve firma çip tedarik sıkıntısı çekerken Apple, Tim Cook'un bu konudaki üstün özellikleri sayesinde yine bomba gibi bir tanıtım yapacaktır. Zira yapılan anketlere göre Apple kullanıcılarının yarısından fazlası telefonunu yenileyecek. Ülkemizdeki ekonomi el verirse biz de isteriz elbette. Öncelikle bariz olanlara bakalım. Yine dört adet model (iPhone 13 mini iPhone, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max) olacağını biliyoruz. Yeni iMaclerde gördüğümüz yeni renkler de olası. Fiyat konusunda Apple tarafında ciddi bir değişim yok ancak ülkemizdeki fiyatlandırmayı, henüz Apple Türkiye'nin bile tahmin edemediğini düşünüyorum. Gelelim yeniliklere! Piyasada birçok bilgi mevcut ancak biz en çarpıcı güncellemelere odaklanalım.
Yeni modeldeki en yeni şeylerden biri yine "eskiye dönüş" diyebiliriz: Touch ID. Yani parmak izi okuyucu geliyor ama bu sefer ekrana gömülü olarak. Artık telefonunuzu hem gözünüzle açacaksınız hem de ekrana parmağınızı koyarak. Tabii bu Apple kullanıcıları için yeni. Zira diğer markalara ait amiral gemilerde yıllardır var olan bir özellik. Face ID'den bahsetmişken gelelim diğer yeniliğe: Ekranın üstündeki ekran çentiği küçülecek! Birçok Apple fanının heyecanla beklediği bu gelişme, Android diyarında çoktan önemini yitirse de Apple, hala bu konuyu milim milim hallediyor.

Artık her şey daha net

Sırada esas mevzular var. Birincisi ekran yenileme hızı. Pikseller, çözünürlükler artık yeterli değil. Telefon ekranları statik işler yaptığımız durağan ekranlar olmayı çoktan bıraktı. Yani sadece yüksek çözünürlüklü, keskin görüntüler yetmiyor. Hareketler de keskin olmalı. Artık PUBG oynatmayan telefona yan gözle bakılan günlerdeyiz. Bu yüzden çıkan oyuncu telefonları bir kenara herhangi bir telefon alırken bile "PUBG oynanıyor mu?" oluyor. Tabii bu da ekran yenileme hızını önemli hale getiriyor. Sene olmuş 2021! Yani rakibinizin elindeki telefonlar çatır çatır 120 Hz ile çalışırken siz hala 60 Hz ile oynarsanız zaten baştan kaybedersiniz. Bu yüzden iPhone 13, 120 Hz ile gelecek. Aslında bakılırsa Sharp, 240 Hz ekranlar için çalışıyor; yakında bu hızlar bile yetmeyebilir. Son ciddi güncelleme ise son yıllarda olduğu gibi kamerada. Performans odaklı geliştirmelerine alıştığımız Apple bize daha da iyi kamera sunacak. Özellikle pro modellerde ciddi geliştirmeler var. Düşük ışık performansı ve fotoğrafların kalitesi artıyor. Pro modellere eklenen daha büyük kamera sensörleri ile yüksek kalite çekimler yapabileceğiz. Ultra geniş açıda, artan diyafram genişliği ile gece çekimleri de öyle olacak. Tabii bu yükseltmeler, telefon genişliği ve kamera çıkıntısını da arttırıyor ama ayırt etmesi çok zor.
Pil kısmında ise batarya hacmi büyüse de yeni gelen özelliklerin doğru orantılı enerji tüketimini düşünürsek kullanım süresinde ciddi bir artış yok. Burada beklenen en büyük yenilik, -yine ise Android kullanıcılarının alışkın olduğu- ters şarj özelliği. Yani telefonunuzu, gerekirse şarj aleti gibi kullanabileceksiniz. Tabii bunu kim ister o ayrı bir konu.

Bir şey daha var!

Sunumda beklentilerimiz bunlar. Ama Apple'ın esas bombası, bunlar değil bu sene. Söylentilere göre Apple, uydudan iletişim teknolojisini tanıtacak bize bu sene. Peki nedir bu? Öncelikle belirtmeliyim ki ülkemizdeki çekme kalitesini düşününce gerçekten bomba. Şöyle ki "yaylaya çıktınız ve arama yapacaksınız" diyelim. Ama o da ne? Hat çekmiyor! Şaşırdık mı; hayır? İşte bu durumda iPhone'u olanlar, Apple'ın bu özel teknolojisi ile hem arama yapabilecek hem de mesaj gönderebilecek. Yani dağın başına çıkarsanız iletişime devam edebileceksiniz. Şaşırdık mı? Evet! İşte Apple'a yakışan gerçek bir inovasyon.

Apple Watch da köşeleniyor

Apple'ın, saat konusundaki en büyük yeniliği tasarımda olacak. Geçen sene telefonda geçmişe dönen firma, bu sene de saat tasarımını ikonik iPhone 5 modeline yaklaştıracak. Bugüne kadar yuvarlak kenarlı olan saatler Apple Watch yedi ile birlikte düzelip köşeli bir hal alacak. Bunun dışında 40-44 mm olan ebatların da, 1 mm artmasını bekliyoruz. Ayrıca ekran/çerçeve oranı da artıyor. Yani saatlerin ebadı aynı kalsa bile ekran boyutu artacak ve çerçevesiz ekranlara yaklaşacak.
Bunun dışında kan şekeri ve tansiyon ölçümü gibi özellikler ufak bir beklenti olsa da henüz gerçekten çok erken. En azından Apple için... Bu ölçümler için yeni sensörler gerekiyor ve henüz kasada buna yer yok. Ancak yine de eğer kan şeker ölçümü, tansiyon ve kandaki alkol miktarı gibi ölçümler gelirse Apple Watch, şimdiden senenin en iyi saati olacaktır kesinlikle. Kasadaki şekilsel değişimin yanında yine, yeni renklerin gelmesi de muhtemel. Özellikle yeşil ve açık renkler yeni saatlerde beklenen paletler.

En büyük yenilik iPad mini

Apple uzun zamandır minik tabletinde yenilik yapmıyor. Bunun sebebi iyice büyüyen telefon ekranlarının, bu boyutu gereksiz kılması. Ancak son dönemde tekrar popüler olmaya başladı küçük ekranlı tabletler. Özellikle pro modellerde gördüğümüz tam ekranlar ile, miniler tekrar popülerleşebilir. Hele ki ülkemiz gibi yüksek fiyatların olduğu bölgelerde, tam ekranlı bir mini ciddi bir seçenek olacaktır. Yeni model de zaten tam olarak bir kıstırılmış iPad Pro olacak. Hem tasarım hem performans olarak... Ama bu tabletin ciddi bir ilgi göreceği şimdiden kesin.
Diğer beklenti ise Airpods 3 modeli. Malum mevcut model iyice demode oldu. Apple bu nesilde, uzamsal ses desteği verecek. Airpods Pro gibi daha kısa gövde ve değiştirilebilir uçlar olacak. En önemlisi de daha küçük şarj kutusu ile gelecek yeni Airpods. Yani bir bakıma Apple, kulaklıklarda da ciddi bir değişime gidiyor. Son olarak AppleTV, Homepod gibi ürünlerde de güncelleme olabilir ama şimdiye kadar ciddi bir gelişme yok. Bakalım 14 Eylül'de bir sürpriz yapacak mı Apple? Yayını aşağıdaki bağlantıdan canlı olarak izleyebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=EvGOlAkLSLw
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum