Otomotiv Spor

F1 2021 Sezonu Şaibeli Mi?


Tuna Tanyolaç 19 Aralık 14:50
F1 2021 sezonu geride kaldı fakat tartışmalar hala sona ermedi. Kaybeden tarafta Hamilton olduğu için destekçilerinin sitemleri sürüyor. Hamilton biraz daha medyatik bir kişilik olduğundan fanlarının yanında, ünlü destekçileri de fazla. Verstappen ise biraz daha halk kahramanı statüsünde. Şampiyon Hamilton olsaydı, Verstappen için medya bu kadar çalkalanır mıydı, bilemiyorum. Ortada haklılık veya haksızlık var demiyorum fakat o kadar tartışılan karar oldu ki kaybeden elbet sitem edecekti. Olay mahkeme kapısından döndü.

Son yarıştan önce akla gelenler

F1 2021 sezonu boyunca malum ikilinin birçok tartışmalı olayına şahit olduk. Verstappen'in agresif sürüş tarzına ilk cevap; Silverstone'da seyircisi önünde, Hamilton'dan geldi. Hamilton, rakibinin psikolojik üstünlüğü ele geçirmesine izin vermemek adına, "Ben de böyle yaparım o zaman" diyerek tehlikeli bir savunma yaptı. O yarışta Verstappen yarış dışı kalırken Hamilton 10 saniye ceza alsa da yarışı kazandı. Daha sonra Monza'da Verstappen, ikisinin de sığamayacağı barizken virajdan içeri daldı. Araçları üst üste binip ikisi de yarış dışı kalırken Verstappen sonrası için "grid cezası" aldı. Brezilya GP'de Verstappen savunma yaparken iki kere yön değiştirdi fakat ceza almadı. F1 2021 sezonu yukarıda anlattıklarımla sınırlı kalmadı. Suudi Arabistan GP'de Verstappen Hamilton'un atağında yerini dışarı çıkarak koruduğu için "yerini geri vermesi talimatı" geldi. Fakat yer değişimi için yazılı net bir kural yoktu. O da avantaj yakalayacağı bir yerde yavaşlayarak yol vermek istedi. Ardından Hamilton da olayı fark edemeyerek ona arkadan çarptı. Hamilton kırık ön kanat kenarıyla yarışı kazanırken Verstappen 10 saniye ceza ile ikinci oldu. Hatırlayabildiğim bu olaylarla gerginlik, son yarışa puan puana taşındı.

Son yarışa sonradan bir bakış

F1 2021 sezonu son yarışıyla tarihe damga vurdu. İlk turda Verstappen'in agresif atağında, Hamilton pist dışından dolanarak yerini korudu. Fakat kendisine yer bırakılmadığı gerekçesiyle ceza alamadı. Son beş tur kala giren güvenlik aracı ise uzun süre tartışma yaratacak kararlara sebep oldu. İki şampiyonluk adayı arasında tur yemiş araçlar vardı. Bir de Verstappen ile Sainz arasında tur yemiş araçlar vardı. İlk karar tur yemiş araçların turlarını geri almayacağı yönünde oldu. Daha sonra ise sadece Hamilton ve Verstappen arasındaki araçlara izin çıktı. Ardından gelen hata ise tur yemiş araçların konvoya yetişmesi beklenmeksizin, yarışa start vermek oldu. Kurallara göre konvoy oluştuktan bir tur sonra güvenlik aracı pisti terk etmeliydi. Şaibe ağır bir itham olur belki ama daha temiz bir yönetim olabilirdi. "Amaç, yarışı yarışarak tamamlatmak" gibi lanse edildi. Fakat üçüncü sıradaki Sainz'ın önü boşaltılmadı. O da rakibine atak yaparak yarışa ve şampiyonaya yön verebilirdi. Eğer bir ayarlama yapılacak olsaydı da son yarışın, son turu beklenmezdi diye düşünüyorum. Peki Verstappen şampiyonluğu hak etmedi mi? Etti. Hamilton şampiyonluğu hak etmedi mi? Etti. F1 2021 sezonu için biz daha temiz bir final hak ettik mi? Bence ettik.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum