Otomotiv

F1 2022 Araçları Birer Birer Görücüye Çıkıyor


Tuna Tanyolaç 13 Şubat 15:55

F1 2022 sezonuna artık kısa bir süre kaldı. Beklediğimiz bu sezon artık yeni bir çağın başlangıcı olacak. Formula 1' de her büyük değişiklik büyük sürprizlere de aday oldu. Bu yüzden beklenen sezon F1 severlerin merakını da fazlasıyla arttırıyor. Yeni sezon herkes için eşit fırsatlar mı demek yoksa yine güçlüler güçlerini koruyacak, diğerleri geri kalanlar mı olacak? Bunların cevabını almamız için önümüzde önce sezon öncesi testleri var. Fakat sezon öncesi testleri de her zaman takımların elini açık ettiği seanslar değil. Şimdilik sadece tanıtımı yapılan yeni araçların görselleri üzerinden hayaller kuruyoruz.

F1 2022 araçlarında en önemli üç değişim noktası; jantlar, ön kanat ve arka kanat tasarımları. Jantlar 13" den 18" e çıkıyor. Bu durum azalan lastik yanak yüksekliği demek. Böylelikle lastik yanağından elde edilen süspansiyon etkisi azalacak ve süspansiyon kollarına binen yük artacak. Bu durum da takımları daha sağlam süspansiyon bileşenleri üretmeye zorlayacak.

F1 2022 araçlarında ön ve arka kanat tasarım değişikliği ise yakın takip imkanını artırmak için bir ön koşul olarak öne çıktı. Araçlarda eskiye dönülerek; tabandan sağlanan yere basma etkisi alınacak, aerodinamik parçalar ise kirli hava etkisini azaltacak şekilde olacak. Bu yüzden takımlar ön ve arka kanat tasarımında büyük değişime gidecek. Bu sayede araçlar birbirini daha yakın takip etme imkanı bulacak ve geçiş imkanları daha fazla olacak.

İşte size yeni tanıtılan dört yeni araç

F1 2022 sezonu için ilk tanıtımı Haas takımı yaptı. Yeni kurallara sadık bir tasarım gözledik. Takım Ferrari destekli olduğu için fazla açık vermek istememiş olması muhtemel. Ferrari bu sene en gizliden yürüyen takım olarak göze çarpıyor. Bu yüzden de gerçek pist aracında değişiklik görebileceğimiz anlamına geliyor.

F1 2022 aracını ikinci tanıtan takım ise Red Bull oldu. Alıştığımız renk düzenini koruyan RB18 Verstappen' in seçimi ile 1 numaralı araç olarak lansmana çıktı. Red Bull' un ana rakiplerinden önce tanıtım yaparak elini açık etmesini zaten beklemiyorduk. Bu yüzden pistte farklılıklar göreceğiz demek oluyor.

F1 2022 için üçüncü araç tanıtımı Aston Martin' den geldi. AMR22 kodlu araç klasik İngiliz yarış yeşili renklerinde. Takımın BWT ile yolları ayırması nedeniyle pembe renkleri artık görmeyeceğiz. Köpekbalığı solungaç tasarımı da ilgi çekici.

F1 2022 sezonu için son lansman McLaren takımından geldi. MCL36 görücüye çıktı. Mercedes motoru kullanan Aston Martin' den daha farklı bir motor kapağı kullanması dikkat çekti. Söylentilere göre McLaren motor sağlayıcısından daha bağımsız geliştirmeler elde etmiş. Yani kendi başına fark yaratacak gibi duruyor. Böylelikle tarihteki başarıları yeniden tekrarlaması beklentisi yüksek. Fakat bunların hepsini ilk önce testlerde daha sonra da yarışlarda anlayacağız. Herkese sabırlı bekleyişler diliyorum.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum