Spor Otomotiv

F1 2022 Sezonunda Eksik Olan Neydi?


Tuna Tanyolaç 27 Kasım 16:09

F1 2022 sezonunu geride bıraktık. Verstappen ve Red Bull' un baskın şampiyonluklarını izledik. Sezon geride kaldığında ise genel kanı bir şeylerin eksik olduğu yönündeydi. Daha önceki sezonlarda Mercedes ve Hamilton dominasyonu olmasına rağmen yine de sezondan zevk alacak unsurlar daha fazlaydı. Hele ki 2021 sezonunda son yarışa kadar gelen rekabet; uzun yıllar aç olduğumuz çekişmeyi bize yaşattı. Böylesi bir sezondan sonra tatmin seviyemiz yükseldiği için de bu sezondan fazla zevk almamış olabiliriz. Bir de yeni kuralların vaat ettiği yakından takip ve geçiş konusu o kadar da içi dolu çıkmadı. Tekerlek tekerleğe mücadele yerine strateji yarışları oldu. Bir de F1 camiasında herkesin beklenti duyduğu bazı pilot ve takımlar hayal kırıklığı yarattı. Ben de bu pilot ve takımlara değinmek istiyorum.

Rekabetçi olmayan Mercedes

F1 2022 sezonunda yeni araçlar dönemi ile Mercedes bazı sorunları ile geride kaldı. 2021' in ardından bir Hamilton-Verstappen rövanş yılı beklentimiz olduğu bir gerçek. Mercedes sorunlarıyla boğuşurken Red Bull yeni sezona güçlenerek gelince beklentimiz havada kaldı. Dalgalanma ve hava sürtünmesi sorunları sezon boyu tam çözüme ulaşmadı. Hamilton kariyerinde bir F1 sezonunu ilk defa galibiyet alamadan tamamladı. Ancak takım sezon sonunda gelecek yıl için biraz da olsa ümit verdi.

Kendisini yenemeyen Ferrari

F1 2022 sezonuna Ferrari damga vuracak gibi başladı. Herkesin klasik deyimi "bu sene o sene mi?" oldu. Ferrari fanı olsun olmasın herkes gridde rekabet halinde bir Ferrari ister. Fakat flaş başlangıcın ardından gelen arızalar serisi; bir çok yarışta strateji ve pit stop hataları ile Ferrari kendi kendisine çalımı taktı. Mercedes sorunlarıyla Ferrari ise kendisiyle mücadele ederken rekabet eksik kaldı.

Bir türlü patlama yapamayan Mick

F1 2022 sezonunda çoğu kişinin gözü Mick Schumacher' in üzerindeydi. Haas' ın 2021 sezonunu adeta nadasa bırakıp gridin sonuna demir atmasının ardından bu sezon beklenti oluşmuştu. Yatırımlarını ve geliştirmelerini bu seneye adadıklarını söylemişlerdi. Evet takımda bir gelişme oldu fakat nedense Mick bundan istifade edemeyen taraf oldu. Bazı hataları ile Steiner tarafından basının önüne atıldı. Çoğu yarışta takımın stratejisi yanlıştı; strateji bölündüğünde ise kötü olanı çoğunlukla Mick' e verdiler. Çoğumuzun göz bebeği Mick' in koltuksuz kaldığı sezon sonu ise kimseyi tatmin etmedi tabii ki.

Çabaları boşa çıkan Alonso

F1 2022 sezonunda El Plan' ın işleyeceğini hayal etmiştik. Yaşına rağmen hırsından ve becerisinden bir şey kaybetmeyen Alonso herkesin takibindeydi. Dayanıksız Renault motoru ve adeta kasap diyebileceğimiz takım arkadaşı yakasını bırakmadı. Belki fazla zorladığı için belki de tamamen şanssızlıktan arızalar hep onu buldu. Takım arkadaşı Ocon ise koltuk kaygısından onu en büyük rakibi olarak görünce neredeyse her yan yana gelişleri temasla sonuçlandı. Böylelikle daha iyi sonuçlar beklediğimiz Alonso da bizde hayal kırıklığı yarattı.

Emeklilik kararı alan Vettel

F1 2022 sezonunda Aston Martin' in de daha rekabetçi olacağını beklemiştik. Yaşlandıkça sempatikleşen Vettel' in başarısını bekleyen de çoktu. O da takım zayıflığından ve strateji hatalarından çok çekti. En sonunda da rekabetten uzak kalınca emeklilik kararı aldı. Hayranı olan olmayan herkesin içini burkan bu karar sezonun son darbesi oldu.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum