Otomotiv Spor

F1' DE 2021 SEZONU BAŞLADI


Tuna Tanyolaç 3 Nisan 07:19

F1' de 2021 sezonu yaklaşık üç buçuk ay aradan sonra Bahreyn Grand Prixi ile başladı. Hafta sonu boyunca sınırlı sayıda taraftara da izin verildi. Heyecanlı bir hafta sonuna ev sahipliği yapan yarışı cuma antrenmanlarından başlayarak inceleyelim ve ayrıntılarına değinelim.

Cuma/Cumartesi antrenman turları

Cuma günü sürücüler 2021 yılı için ilk defa resmi olarak piste çıktılar. Bahreyn' de hava sıcaklığı 30-35 santigrat derece pist sıcaklığı ise 40-45 derece civarındaydı. Bu koşullarda yapılan 1. ve 2. antrenman turlarını Max Verstappen en iyi zaman turlarını atarak tamamladı. Antrenmanlar genel anlamda Mercedes pilotları ve Verstappen arasında çekişmeye sahne oldu. Ayrıca Norris ve Leclerc' den de şaşırtıcı zaman turları izledik. Deneyimli pilot Raikkönen 2. antrenmanlarda spin atarak bariyerlere çarptı ve aracının ön kanadı hasar gördü. Buna rağmen pite dönmeyi başaran yaşlı kurt daha sonra devam edebildi.

Cumartesi gündüz yapılan 3. antrenmanları da Hamilton' un önünde Verstappen lider tamamladı. Üçüncülüğü sürpriz şekilde Gasly aldı. Bottas, Leclerc ve Mazepin spin atan isimler olsa da herhangi bir kaza ve temas yaşanmadı. Redbull' un yeni pilotu Perez ise beşincilikte kaldı.

Sıralama turları

Sonunda sezon öncesi testlerde ve antrenman turlarında alınan derecelerin ne denli gerçek olduğu sorusunun cevabı olacak gün gelmiş oldu. Mercedes' in gerçek hızını sakladığı fikri epey yaygındı. Takımların elinden geleni ortaya koyduğu seans bu oldu.

Haas F1'in çaylakları ve Latifi Q1' de elenirken bu isimlere şaşırtıcı şekilde Vettel ve Ocon eşlik etti. Q3' ün sonlarında Mazepin' in spini ile sallanan sarı bayraklar Vettel ve Ocon' un zaman turunu etkiledi. Böylelikle Q2'ye kalamadılar. Alpha Tauri' nin çaylağı Tsunoda ise en iyi ikinci zamanı alarak herkesi şaşırttı. Q2' de ise Russel, Raikkönen, Giovinazzi elenirken; hızına güvenen takımlar orta hamur lastik denemesi yaptılar. Bu sebeple Tsunoda ve Perez orta hamur lastiklerle Q3' e kalacak zamanı elde edemediler. Böylece Ferrari pilotları yumuşak lastiklerle Q2' yi ilk iki sırada tamamlama fırsatı buldular. Hamilton ve Verstappen arasında geçen Q3 ise Verstappen' in pole pozisyonu alması ile sonuçlandı. Bottas üçüncü olurken, geçen seneye göre önemli bir gelişme olarak Ferrari pilotu Leclerc dördüncü oldu. Sıralamanın devamı Gasly, Ricciardo, Norris, Sainz şeklinde oluşurken pistlere tekrar dönen Alonso dokuzuncu, Stroll onuncu oldu.

Sezonun ilk startı

F1 2021' in ilk startından önce formasyon turunda Sergio Perez' in aracı stop etti ve pistte kaldı. Böylece yarış hakemleri ikinci bir formasyon turu atılması kararını verdiler. Perez direksiyonu çıkarıp takarak aracı tekrar çalıştırmayı başardı. Bu sayede pite dönerek ve en azından pitten start alabildi. Temiz denilebilecek startta ilk dört pilot yerini korudu. Fakat ilk turda Mazepin spin attı ve güvenlik aracı piste girmek zorunda kaldı. Sezon ilk startından bize senenin heyecanlı geçeceğinin sinyallerini verdi.

Yarış

İlk pit stoplara kadar Verstappen lider gidiyordu. Erken pit yapan Hamilton avantajlı çıktı ve liderliği aldı. İkinci pitlere de Mercedes önce başladı ve yarış sonunda daha yeni lastiklerle atak yapmayı hedefleyen Verstappen pite geç girdi. Böylece son turlarda Hamilton' u yakalamayı başaran Hollandalı, geçiş için yaptığı atakta pist dışına taştı. Bu yüzden takımını yarış hakemleri uyardı ve Hamilton' a liderliği geri vermesini söyledi. Kalan turlarda tekrar geçiş fırsatı yakalayamayınca polde başladığı yarışı ikinci tamamladı. Pit stopta zaman kaybeden Bottas, büyük farkla üçüncü seyrederken son turlarda ekstra pitle yumuşak lastiğe geçti. Böylece lastik avantajıyla en hızlı turu atarak ekstra 1 puan daha almış oldu. Yarış sonunda takıma sitem eden Verstappen; yol vermeyip 5 saniye ceza almanın daha mantıklı olduğunu savundu çünkü yarış sonuna kadar 5 saniyeden fazla fark açacak tempoda olduğunu düşünüyordu.

Geçen sezon markalarda üçüncü olan McLaren' de Norris iyi bir performansla dördüncü oldu. Son sıradan başlayan Redbull' un yeni pilotu Perez, pit stoplara kadar üçüncülüğe tırmandı. Fakat pit sonrası geri düştükten sonra yarışı tekrar geçişlerle tırmanarak beşinci tamamladı. Bu sene takımlarda üçüncülüğü hedefleyen Ferrari' de Leclerc altıncı olurken yeni takım arkadaşı Sainz sekizinci oldu. Çaylak Tsunoda kariyerinin ilk yarışında dokuzuncu olarak takımına iki puan kazandırdı. Yarışın son puanını ise onuncu olan Stroll aldı. Mazepin F1 kariyerinde ilk yarışında spinle ilk turda yarış dışı kaldı. Gasly, Latifi ve fren kanallarına sandviç poşeti kaçan Alonso yarışı tamamlayamayan diğer isimler oldular. Böylelikle F1 2021 sezonu için hasretimiz tatmin edici bir yarışla son buldu.

Resmi sıralamaya buradan ulaşabilirsiniz. Sezon öncesi değerlendirmeme ise buradan bakabilirsiniz.

Keyifli sezonlar diliyorum.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum