Otomotiv Spor

F1'de Sprint Yarışları Mı Geliyor?


Tuna Tanyolaç 9 Nisan 15:27

Şubat ayından beri görüşülmeye başlanan F1'de sprint yarışları sonunda onay aldı. Böylece bu sene üç yarışta bu yöntemin kullanılması söz konusu... İlk haberlere göre Silverstone, Monza ve Interlagos yarışlarında sprint yarışışları göreceğiz. Bu durum kalıcı olacak mı şu an belli değil. Cumartesi sıralama turlarının yerini alacak bu uygulamayı inceleyelim.

Nedir bu sprint yarışı?

Şu an uygulamada olan cuma günü antrenman, cumartesi antrenman ve sıralama turları, pazar günü ise yarış şeklinde bir sistem. Sprint yarışlarının amacı cumartesi günlerini daha heyecanlı ve ilgi çekici hale getirmek. Eğer olursa F1'de sprint yarışları şu şekilde dahil olacak: Cuma günleri antrenman ve ertesi gün sprint yarışı için sıralama turu, cumartesi günü 100 km'lik -yaklaşık 1/3 yarış mesafesi- sprint yarışı, pazar günü ise sprint yarışının sonucundaki sıralama ile başlayacak gerçek yarış. Ayrıca sprint yarışında ilk üçe girenlere sırasıyla 3-2-1 puan verilmesi söz konusu. Bu sayede üç günlük heyecanlı hafta sonları izleyebiliriz.

F1'de sprint yarışları ek maliyet konusunda tartışma yaratmıştı. Normal sıralama turlarında pilot pist dışına çıkmadıkça aracın hasar alması pek söz konusu değil. Fakat bunun yerine yapılacak kısa yarışta oluşacak muhtemel temaslar ekstra masraflara yol açabilir. Bu durum özellikle küçük takımları etkiliyor çünkü yedek parça maliyeti bile bu takımlarda önemli bir kalem oluşturuyor. Bu yüzden de takımlar F1 yönetiminden ek bütçe istedi, ilk rakamlar tatmin edici olmasa da sonrasında anlaşma oldu.

F1'de sprint yarışlarının artıları ve eksileri

Normalde cumartesi yaşadığımız sıralama heyecanı cuma günü olacak. Cuma sıralamalarında derece elde edilen lastik seçimiyle cumartesi başlama zorunluluğu da yok. Bununla birlikte Cumartesi ise ekstra bir yarış heyecanı gelmiş oluyor. Bu kısa yarışta pit zorunluluğu da olmayacak ve stratejiler daha farklı olacak. Bunun yanında mesafe kısa olduğunda lastik koruma gibi dertler de olmayacağından daha cesur ataklar ve geçişler izleyeceğiz. Bu zayıf takımların da heyecana ortak olmasını sağlayabilir. Cumartesiye olan ilginin artmasıyla yayın gelirlerinin artması da asıl hedeflerden. Takımları asıl korkutan konu ise masrafların artması olarak öne çıkıyor.

İzleyip nasıl olacağını görmek dileğiyle...
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum