Sinema & TV

Fatma İncelemesi: Hepimizin Görebileceği Bir Kadın


Onur Ömer Düzgün 5 Haziran 10:36
Merhabalar karavan sakinleri. Keyfiniz nasıl? Teşekkür ederim benim de iyi. Sizlere bu sefer bir Türk dizisi ile geldim. Bugün Fatma için Netflix'e doğru seyahat edeceğiz. Eşimin televizyon ile pek arası yoktur. Dizi veya film izlemeyi sevmez. Bu tabii ki benim için büyük bir şans. Ne istersem televizyonda izleyebiliyorum. Kısacası televizyon kavgası yaşayıp başka bir yerden dizi izlemekle uğraşmıyorum. Lakin arada yapacak bir şey bulamazsa; “Hadi bir şeyler izleyelim.” diye gelir. Onunla izlemek için genelde mini dizileri saklarım. Fatma da bunlardan birisiydi. Türkiye gündeminde başlarda olunca merak etmiştim. Fatma’ya başlarken ne IMDB puanına baktım ne içeriğine. Yemekli misafirliğe gittiğimizde önümüze ne çıkarsa yediğimiz gibi, önümüze ne çıkarsa onu izleyecektik.

Aslında Fatma, Türk toplumunda çok rastlanılan bir kadın

Fatma 35 yaşında bir temizlikçi kadın. Kocası cezaevinde olduğundan dolayı hayatını devam ettirebilmek için çalışmaya başlıyor. “Bir Başkadır” da Öykü Karayel’in canlandırdığı Meryem gibi çeşitli evlerin ve bir alışveriş merkezinin yemek bölümünün temizliğine gidiyor. Tüm bunları yaparken ise kimseye bulaşmadan, görünmeden yapmaya çalışıyor. Çünkü halk söylemince; “Onun başında bir erkek yok!” Kaç işte çalışırsa çalışsın kendini ispat edemiyor bir türlü. Bu yüzden gelecek hayatını eşinin dönmesi üzerine kuruyor Fatma. Ne yazık ki çok tanıdık geldi değil mi? Buna rağmen Fatma’nın çok güçlü bir mizacı var. Dimdik ayakta durabiliyor. Fatma, eşi cezaevine girmeden önce yanında çalıştığı adama da temizliğe gidiyor. Her gidişte patronuna kocası hakkında sorular soruyor ki onu bıktırdığını anlıyoruz. Bu sorular genelde kocası cezaevine girmeden münakaşa yaşadığı, borç aldığı bir adam ile ilgili. Yine bir konuşma sonrası patronu odadan aniden çıkıyor. Küçük bir plan yapıp sekreterden aldığı adres ile soluğu o adamın yanında alıyor.

Dikkat sürpriz bozan içerebilir

Adamın yanına gidiyor. Sonra planında olmayan bir şey yapıyor ve adamı vuruyor. Panik anı yaşasa da kendini kısa sürede topluyor ve görünmeden oradan uzaklaşıyor. Kendisini bir adam takip ediyor. Başta tedirgin oluyor ama istasyonda adam gelip onunla konuşmaya başlıyor. Kocasının eski iş arkadaşı (!) olduğunu söylüyor. Yaptıkları kirli işleri anlatıyor. “Kocan kayıp yeni ortağım sensin.” diyor ve ona tomarla para veriyor. Fatma oradan uzaklaşırken arkasından tehditlerini sıralıyor hiç kendini düşünmeden. Sürpriz bozan uyarımı yaptığıma göre devam ediyorum. Fatma o adamı trenin altına atıyor. İlk adamı öldürmesi ile başladığı dönüşüm yolculuğu, ikinci adamı öldürmesi ile koza örme aşamasına geçiyor. Üçüncü bölüm ve üçüncü adam ile de bu dönüşümü tamamlıyor. Uzun uzadıya Fatma’yı anlatıp heyecanınızı kaçırmayacağım. Dönüşümü sonrası Fatma’nın bir gayesi olduğunu ve bu gayenin kocasını bulmak olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz. Fatma asla Dexter’a dönüşmüyor. O şekilde diziyi izlemeye başlamayın. Yani sıradan bir suç dizisi, seri katil dizisi değil. Küçük yaşta tacize uğrayan, ezilen, sindirilen bir kadının yıllarca içinde biriktirdiği öfkenin dışa vurumunu anlatıyor. Fatma’yı, Burcu Biricik canlandırmış. Ben çok beğendim. Rolü yaşamış adeta. Ayrıca dizide Uğur Yücel gibi güçlü oyuncular da var. Diziye bambaşka bir hava katıyor. Dizi içinde farklı bir konu oluşturuyor. Fatma altı bölümden oluşuyor. Dizinin bitişinden “galiba ikinci sezonu olacak” çıkarımı yapıyorsunuz. Daha önce karavan ile güzel Türk dizilerine de yolculuk yapacağımızı söylemiştim. Çok hoşuma giden bir yolculuk oldu benim için. Bakalım sıradaki Türk dizimiz hangisi olacak? Beklemede kalın.

Dizi ile bağımsız son bir not bırakmak istiyorum

Fatma Uğur Yücel’in evine temizliğe gidiyor. Uğur Yücel orada bir yazarı canlandırıyor. Sabah televizyon karşısına geçiyor ve Müge Anlı, Esra Erol tarzı bir program izliyor. Fatma, “Sen bunu mu izliyorsun?” diye sorunca yazar, “Evet ben buradan karakter tahlili yapıyorum.” diye cevap veriyor. Bu diyalog sonunda eşim gülmeye başladı. Çünkü ne zaman bana o programları izliyorum diye takılsa aynı cevabı veririm. Dizinin karavan puanı,
????
https://youtu.be/T40AY8qvpa4
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum