Otomotiv Spor

FIA' dan Oyun Ortasında Kural Değişikliği


Tuna Tanyolaç 26 Haziran 18:02

FIA bu yıl tekrar uygulamaya geçen yer etkisine dayalı araçlar için sezon ortasında yeni kurallar belirledi. Dalgalanma problemi Azerbaycan GP' de uzun düzlükler sebebiyle iyice göz önüne çıkmıştı. Başta Mercedes' in sporcu sağlığı temalı demeçleri; ardından Hamilton' ın yarış içindeki telsiz konuşmaları ve yarış sonundaki bitkin hali bu konuyu gündemin üst basamaklarına taşıdı. Ardından Kanada GP ile yeni kural adımları gündeme geldi. Gerçekten sporcu sağlığı tehlikede miydi; gerçekten federasyon müdahalesi gerekli miydi bunları biraz tartışalım.

Sporcu sağlığı tehlikede mi?

FIA elbette sporcu sağlığını denetlemek ve takipçisi olmak durumunda. Fakat takımlar pilotlarını ve pilotlar da öncelikli olarak kendilerini korumak durumunda değiller mi? Bu sene anladık ki dalgalanma problemini önlemek için araçların yükseltilmesi gerekiyor. Araç yükselince de hızından ödün veriyor. Dalgalanma problemini gerekli mühendislikle çözemeyen takımlar ise alçak sürüşle sporcu sağlığından ödün veriyor. Bir fizyoterapist olarak değerlendirdiğimde bu durum gerçekten de sağlık açısından riskli. Öncelikle omurga, iç organlar ve hatta beyin için tehdit oluşturuyor. Fakat pilotlardan bu konuda toplu bir açıklama görmedik. Takımlarına tepki göstermek yerine bu sorunu doğuran FIA' ymış gibi genellikle en yukarıya şikayet duyuyoruz.

FIA müdahalesi gerekli miydi?

FIA' nın bombaların gölgesinde yapılan yarış için hayatı düşünmezken şimdi sağlığı düşünüyor olması öncelikle iki yüzlü hissettiriyor. Şimdi sporcu sağlığı için "mühendislikte geri adım" gibi bir kural peşindeler. İlk olarak, tabanın yüksek downforce ile esneyerek yere temas eden yan kenarlarına ikinci bir destek bağlantısı daha konulmasına izin geldi. Hatta bu kenarların esnememesi için kalınlaştırılması uygulaması, kurallardaki değerleri aşsa da cezaya tabi olmayacak. Dalgalanma sorununu çözmüş takımlar varken toplu bir kural değişikliği onlar için haksızlık oluyor. Yeni düzenleme ile de bunu çözemeyen takımlar için bireysel yaptırımlar da gelecek. Kurala göre araçların ağırlık merkezlerindeki yükseklik değişimi ölçülecek; belirlenecek olan seviyeyi aşanlar araçlarını yükselterek bunu önlemek durumunda kalacaklar. Mühendisliğin zirve noktalarından biri olan bu sporda aerodinamik geri adım atılması üzücü bir durum. Yine de sorunu devam eden takımlar yarıştan men olabilecek.

FIA' nın bu müdahalesi neden geldi, gerekli miydi? Ben öncelikle bunun sağlık değil rekabet adına düzenlemeler olduğuna inanıyorum. Canada GP de daha ilk yarışta yükseklik uygulaması için geri adım geldi. Önemli olan sorun yaşayan takımlara tabana müdahale şansı vermekti. Bir taşla iki kuş misali hem dalgalanma azalacak hem rekabetçi takım sayısı artacak beklentisi görüyorum. Gerekli miydi sorusunu "neye göre?" ve "kime göre?" şeklinde ucu açık bırakıyorum.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum