Spor

Filenin Sultanları FIVB Dünya Şampiyonasında!


Ceren Ceylan 3 Ekim 16:20

Voleybol, ülkemizde özellikle 2003 senesinden sonra büyük bir kesimden destek alan spor dalı. 2003 senesine kadar Türkiye'de kadın voleybol takımında gözle görülen bir başarı olduğunu söyleyemeyiz. Lakin o sene Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonasında ikinci olan takımımız, bizlere ilk büyük gururu yaşatıyor. İşte o şampiyonada karşılaşmayı sunan TRT spikerleri tarafından takım "Filenin Sultanları" olarak isimlendiriliyor. Bu ünvan, kızlarımıza senelerdir çok yakıştı. Hatta uğruna marşlar yazılıyor.

Türk milli takımlarında en başarılı olan ve bize en çok madalyayı getiren dalın kadın voleybolu olduğu yadsınamaz bir gerçek! Bu başarının altında hırslı kadın sporcularımız var. Kadın eli değdiği yerde çiçekler açar derler, Filenin Sultanları kalbimizde her maçta çiçekler açtırıyor!

En son Filenin Sultanları kalbimizi 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda yerinden çıkartıyordu. O olimpiyatta 3 galibiyet aldık fakat çeyrek finalde ne yazık ki Güney Kore'ye mağlup olduk ve elendik. 2020'de adeta Tokyo Olimpiyatlarına kalbimizi bırakıp döndük!

Türkiye Milli Voleybol Takımı'nın en çok katıldığı şampiyona, Avrupa şampiyonası. Avrupa Şampiyonasına 9 defa katıldık ve yalnızca 2003 yılında Ankara'da düzenlenen şampiyonada finale çıktık. Zira bu milli takımın gelmiş geçmiş en unutulmaz başarısıydı.

FIVB Dünya Şampiyonası

Filenin Sultanları şuan (Ekim-2022) FIVB Dünya Şampiyonasında. İlk rakibimiz Tayland'a 3-2 mağlup olduk. İkinci rakibimiz Güney Kore'yi 3-0 mağlup ettik. Üçüncü rakibimiz Dominik Cumhuriyeti 3-0 skorla karşımızda mağlup oldu. Hatta sonraki maçımızda Hırvatistan'ı 3-0 mağlup ederek ikinci tura çıkmaya hak kazandık! Ama son bir maç daha vardı ki Polonya ile, gruptan kaçıncı çıkacağımızı belirleyecekti. Polonya maçında da 3-2 kazanarak grubumuzu birinci tamamladık! Üstelik grubu birinci tamamlamak demek, şampiyonada en az puana sahip takımla (Almanya) oynamak demek olduğu için Polonya maçı bizim için en önemli maçlardandı.

Bütün bu maçlar boyunca Filenin Sultanları çığlıkları birbirine karıştı. Hepsi çok ter döktü ve sayelerinde beş maçtan dördünü alarak harika bir ilk tur tamamladık. Maçlarda her ne kadar yabancı sahalarda oynasak ve sahada karşı takımın tezahüratlarını bastıramasak da tribünlerde gözüken birkaç Türk Bayrağı bile kızlarımızı oyuna bağladı. Maç öncesinde marşımızı gururla, dimdik söylediler. Birinci turdan alınlarının akıyla çıktılar!

Rakipler çok zorlu ama biz de çok zorluyuz. Bütün maçları kazanmak için gidiyoruz. Takım olarak buna hazırız. Umarım ikinci grupta maçlar zorlu olsa da ibre bizden yana olur.

Milli Takım Kaptanımız, Eda Erdem

Birinci tur maçlarının en iyi skorları

Tayland maçının en iyi skoru 24 sayıyla Ebrar Karakurt oldu! 18 hücum, 3 blok, 3 ace sayısı ile çok iyi bir başarı yakaladı.

Güney Kore maçının en iyisi 17 sayıyla Saliha Şahin oldu! Saliha, 11 hücum, 3 blok, 3 ace sayısı aldı.

Dominik Cumhuriyeti maçının 29 sayıyla en çok sayısını alan yine Ebrar Karakurt! 28 hücum sayısı aldığı bu maçta adeta Ebrar hücum makinesiydi!

Hırvatistan maçında koltuğa 12 sayıyla iki kişi oturuyor : Zehra Güneş ve Ebrar Karakurt! Zehra 7 hücum 5 blok, Ebrar ise 7 hücum, 4 blok, 1 ace sayısı alıyor.

Son olarak Polonya maçının en iyisi yine ve yine Ebrar Karakurt! 22 sayısı olan Ebrar, 20 sayıyı hücumdan 2 sayıyı bloktan alıyor.

Ebrar birinci turda bir kez daha yeteneğini kanıtlıyor. 22 yaşında olmasına rağmen Ebrar ne kadar çok çalıştığını ve takım için nasıl önemli bir değer olduğunu gösteriyor!

Sırada hangi maçlar var?

4 Ekim Salı
TSİ 20.00 Türkiye-Almanya (TRT Spor)

5 Ekim Çarşamba
TSİ 18.30 Türkiye-Kanada (TRT Spor)

7 Ekim Cuma
TSİ 18.30 ABD-Türkiye (TRT Spor veya TRT Spor Yıldız)

8 Ekim Cumartesi
TSİ 18.30 Sırbistan-Türkiye (TRT Spor veya TRT Spor Yıldız)


Anlık puan durumu

Sırbistan 5/5 maçta galibiyet sağlayarak 14 puanla birinci takım.

ABD 4/5 maçta galibiyet sağlayarak 12 puanla ikinci takım.

Türkiye 4/5 maçta galibiyet sağlayarak 11 puanla üçüncü takım.

Tayland 4/5 maçta galibiyet sağlayarak 10 puanla dördüncü takım.

Dominik Cum. 3/5 maçta galibiyet sağlayarak 11 puanla beşinci takım.

Polonya 3/5 maçta galibiyet sağlayarak 10 puanla altıncı takım.

Kanada 3/5 maçta galibiyet sağlayarak 8 puanla yedinci takım.

Almanya 2/5 maçta galibiyet sağlayarak 7 puanla sekizinci takım.

Filenin Sultanları şampiyonluk yolunda!

Bunca emek ve hırsın karşılığı olarak takımın şampiyonluk yolunda ayağına taş değmesin! Göğsümüzü kabarttığınız her maç için teşekkürler kızlar. Boynunuzda altın madalya ile dönün yurda, yolunuz apaçık olsun!

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum