Bilim & Teknoloji Gündem

Fiyatıyla da Uçan Bisiklet Xturismo


Bir Japon girişimi olan AERWINS teknolojileri, dünyanın ilk uçan bisikletini yarattı. ABD'nin otomobil fuarında perşembe günü görücüye çıkan dünyanın ilk uçan bisikleti, Star Wars'taki bisikletlere benzerliğiyle dikkat çekiyor. Bisikletin adı Xturismo. Araç, bilim kurguya hayat veren lüks bir kruvazör olarak lanse ediliyor. Bisikletin maliyeti 777.000 $. Uçan araç konseptini görünce hayretler içinde kalan araç tutkunları için eminim ki daha heyecan verici. Ancak fiyatını duyanlar için şimdilik hiç de öyle değil.

Bisiklet yaklaşık 300 kilogram ağırlığında ve saatte maksimum 100 kilometre hıza çıkabilecek şekilde tasarlanmış. Ayrıca bu hızla 40 dakikalık uçuş yapılabiliyor. AERWINS teknolojileri, uçuşun heyecanını emniyet ve güvenlikle birleştirdiklerini özellikle belirtiyor. Japonya'da satışa sunulan Xturismo için şirket 2023 yılına kadar ABD'de de satışa başlamayı planlıyor.

Uçan bisiklet Xturismo ile ilk test sürüşünü gerçekleştiren Detroit Otomobil Fuarı'nın eş başkanı Thad Szott, deneyimi şu sözlerle paylaştı.

''Gerçekten 15 yaşımda olduğumu hissediyorum. Star Wars'tan yeni çıktım. Onların bisikletine atladım. Bu uçan bisiklet gerçekten harika bir deneyimdi. Elbette biraz endişelenebilirsiniz ancak kalkış ve iniş çok rahat. Üstelik hiç sallanmıyorsunuz. Kesinlikle çok heyecan vericiydi. Kelimenin tam anlamıyla tüylerim diken diken oldu. Gelecek için sabırsızlanıyorum.''

Thad Szott
Uçan Bisiklet: XTURISMO

Uçan gelecek

AERWİNS Teknolojilerinin kurucusu ve CEO'su Shuhei Komatsu, şirketin insansız hava araçları üretmeye başladığını söylüyor. Ayrıca Komatsu, şirketin 2025 yılına kadar küçük, elektrikli bir model için maliyeti 50.000 dolara düşürmeyi umduğunu da ekliyor. AERWINS teknolojilerinin temsilcileri ise şirketin halka açılmayı planladığını ve kasım ayında genel merkezi New York'ta bulunan, özel bir borsa olan NASDAQ borsasında hisse senedi arzı yapacağını söylüyor.

Öte yandan Xturismo ile ilgili pek çok yorumda yapılmaya başladı bile. Yıldız Savaşları'nın hiperbike'ının fiyatı gerçekten dudak uçuklatıyor. Haliyle bu bilimkurgu fütüristik uçan bisikletini deneyimlemeden ölmemiz muhtemel diye olayın mizahını yapanlar da var. Buna rağmen icat edilmiş olması bile birçok insana heyecan vermiyor da değil. Ancak yine de çoğunluk, klasik yol bisikletleriyle devam etmeye istekli görünüyor. 40 dakikanın zaten yürüyemeyeceğiniz bir mesafeye gitmek için uzun bir zaman olmadığı için icadı ezenler de var. Üstelik bunun için ödeyecekleri ücreti de hesaba katıp küfür eden de.

Ne düşünürsek düşünelim, dünyanın ilk uçan bisikleti kesinlikle bizi ömrümüz boyunca görebileceğimize inanamayacağımız türden bir geleceğe bir adım daha yaklaştırıyor.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum