Spor Otomotiv

Formula 1'i Neden Seviyoruz?


Tuna Tanyolaç 25 Eylül 11:38

Formula 1 ona ilgisi olmayan kitlelerce anlamsız bulunabiliyor. Hatta spor olarak da adlandırılmasına karşı çıkıyorlar. Çok kişiden; 'pistin içinde dönüp duruyorlar bundan ne anlıyorsunuz?' yorumu duydum. F1'le ilgileniyorsanız siz de büyük ihtimalle duymuşsunuzdur. Ya da siz de böyle düşünenlerden misiniz? Bu sporu sevenler adına bazı cevaplar vermek istedim.

Sporcu yönünden Formula 1

Formula 1 bir motor sporudur ve pilotlar da sporcudur. Pilotlar yarış sırasında düzlüklerde 1G, virajlarda 6G' ye kadar kuvvete maruz kalmaktadırlar. Ortalama bir otomobille 0-100km/h hızlanması yaptığınızda 0,25G hissedersiniz. Pilotların virajlarda hissettikleri G kuvveti F16 pilotları ile aynı düzeydedir. Bu kuvvetler yaklaşık iki saat boyunca sürer. Hızlı bir kaza durumunda ise bariyerlere çarparken 50G dolaylarında kuvvet biner. İşte bu kuvvetler yüzünden sürücüler devamlı antrenman yaparlar ve hazır durumda bulunurlar. Özellikle boyun ve gövde kaslarını çalıştırmaları gerekir.

Formula 1 aynı zamanda bir reaksiyon spordur. Start için kırmızı ışıkların sönme süresi değişkenlik gösterir. Yani pilotlar ezbere bir zamanlama ile kalkış yapmazlar. Yapılan ölçümlerde 0.2 sn civarında tepki süreleri olduğu gözlenir. İyi veya kötü bir start yarışın kırılma anı haline gelebilir. Start dışında 300 km/h hızla giderken de ani reaksiyonlar, bir çarpışmayı ya da bariyerlere girmeyi önleyebilir. Tüm bu olan bitenlerin sonunda pilotlar yarışlarda 3kg civarında sıvı kaybederler. Yarışta sıvı takviye problemi yaşayan pilotların yarış sonunda araçlarından kendileri çıkamadığını hatta ayakta zor durduklarını görürüz.

Otomobil yönünden Formula 1

Formula 1 motorsporları camiasında ve sürücüler arasında en üst düzey olarak kabul görür. Çünkü motor, mekanik ve aerodinamik konusunda sınırlar bu sporda zorlanır. Hatta bazen sınırları bile aşanlar olur ve rekabet adına FIA sınırlamalar getirir. Motor teknolojileri buradan yol otomobillerine kadar yansıma gösterir. Aerodinami hava araçlarınınki kadar mühendislik gerektirir. Buradaki amaç havalanmak değil maksimum yere basma gücü elde ederken minimal hava sürtünmesi de sağlanmasıdır. Teknik olarak F1 araçları bir tünelin tavanında baş aşağı gidebilirler. Mekanik konusunda aynı anda en hafifi ve en sağlamı bulmak rekabetin temelini oluşturur. Ağırlık yavaşlık demektir ve aracın boyasının bile ağırlığının hesaplandığı bu sporda hayati öneme sahiptir. Lastikler bu sporda sıcaklık ve aşınma olarak üst düzeyde zorlanır. Lastik sıcaklıkları bazen 140 °C' ye ulaşır. Markaların edindiği deneyim yol otomobillerine kadar yansır.

Rekabet yönünden Formula 1

Anlattığım bu üst düzey pilotların, bu üst düzey otomobillerle yaptığı mücadele tabii ki seyre değerdir. Geçmiş rekabetler, güncel rekabetler hep taraftar bulmuştur. Bu sporda bindelik saniyeler önemlidir ve her zaman rekabet ince bir çizgidedir. Bunun yanında pilotlar tabii ki robot değildir ve birbirinden farklı yetenekleri vardır. Bu sayede herkesin gönlünde farklı pilot yatar. Bazıları şampiyonluk için birini takip eder bazıları puan alabilsin diye bir diğerini. Bazen tekerlek tekerleğe mücadele olur bazen stratejik dehalar konuşur. İşte bu yüzden Formula 1 sevilesi bir spordur.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum