Otomotiv Spor

FRANSA GP' DE STRATEJİ FARKI KAZANDIRDI


Tuna Tanyolaç 20 Haziran 17:00

Sezonun yedinci yarışı Fransa GP ile tamamlandı. Paul Ricard pistinde 53 tur üzerinden yapılan yarış strateji hamleleri ile satranç oyununa benzedi. Tüm takımlar orta ve sert hamurlu lastikleri kullanarak tek pit stop ile yarışı tamamlamayı öngörmüştü. Fakat işler zorlaştı ve Red Bull farklı zar attı. Cadde pistlerinde ön plana çıkan Ferrari beklendiği gibi orta sıralara geri döndü. McLaren orta sıra rekabetinde yumruğunu masaya koydu. Şimdi bu yarışı antrenmanlardan yarışın son turna kadar ele alalım.

Cuma ve Cumartesi antrenmanları

Fransa GP Cuma ilk antrenmanlarında Mercedesler ilk iki sırayı aldı. Cadde pistlerinden sonra klasik pistlere dönüşte bu zaten bekleniyordu. Fakat ikinci antrenman turlarında istediği ayarları bulan Verstappen lider oldu. Verstappen Cumartesi seansını da lider kapatarak yarışta adeta ben de varım dedi. Bu arada evinde yarışan Alpine-Renault ilk on sırada yer alarak iyi performans sergiledi. İlk iki takımı bu sefer Ferrari yerine McLaren takip eden takım oldu.

Sıralama turları

Fransa GP sıralama turlarında önceki iki yarış Monaco ve Azerbaycan gibi yine spinler ve kırmızı bayraklar rol aldı. Q3 sonlarında çaylak Tsunoda spin atarak bariyerlere çarptı ve kırmızı bayraklara sebep oldu. Bir dakikanın altında süre kalmıştı ve Q3 devam ettirilmedi. Böylece önceden zaman turu silinen ve son hakkını zorlayan Stroll geçerli zaman turu kaydedemedi ve Q3'te veda eden sürpriz isim oldu. Mazepin, Raikkönen ve Latifi Q3'te elenen diğer isimler oldular.

Fransa GP' de kariyerinde ilk defa Q2'ye kalan Schumacher kaza yaptı. Zaten Q2'de sonuncu olması bile onun için iyi bir dereceydi. Q2'de elenen diğer isimler Russell, Giovinazzi, Vettel ve Ocon oldular. Russell bu yarışla birlikte yine tüm yarışlarda Q2'ye kalma başarısını devam ettirdi.

Fransa GP Q3 seansında en iyi derece sık sık el değiştirdi. Sonucunda bu zaman savaşını Verstappen kazandı. Hamilton ikinci Bottas üçüncü oldu. Perez dördüncü olarak en azından Red Bull için strateji destekçisi oldu. Sainz beşinci olarak aracının üzerinde bir performans sergiledi. Sıralama; Gasly, Leclerc, Norris, Alonso ve Ricciardo olarak ilk on tamamlandı.

F1 yarışı mı? Strateji savaşı mı?

Fransa GP turbo-hibrit çağında Mercedes'in üstün olduğu bir pist haline gelmişti. Verstappen'in pole pozisyonu kazanması için yeterli olacak mıydı? Lastikler dayanıklılık sorunu gösterecek miydi? Böylece yarış günü geldi çattı. Temiz bir startla başlayan yarışta Hamilton'un fazla baskı uygulamamasına rağmen Verstappen ilk virajı kaçırdı ve dışarı taştı. Böylelikle lider Hamilton oldu. Lastikler beklenenden fazla aşınıyordu ve ilk pit 15. turda Leclerc'den geldi. Öndekilerden ilk pit-stopu 18. turda Bottas ve ardından sonraki tur Verstappen yaptı. 20. turda lider Hamilton pit yaptı ve her şey normal görünürken pit çıkışında Verstappen ucu ucuna Hamilton'u geçti.

Fransa GP' de pit sonrası yaklaşık on tur boyunca Mercedesler Verstappen'in ensesinde geçiş için atak kolladılar. Bu savunma ile lastikleri aşınan Hollandalı, ikisine de geçilecek gibi görünürken yarışın hamlesi Red Bull yönetiminden geldi. 32. turda Verstappen'i pite alarak tekrar orta hamur lastiğe geçtiler ve dördüncü olarak yarışa döndüler. Bu stratejiyi daha önce İspanya GP'de Hamilton uygulamıştı ve kazanmıştı. Daha hızlı lastiklerle Uçan Hollandalı Verstappen 44. turda ikinci Bottas'ı yakaladı ve geçti. Önünde Hamilton ile 5sn fark ve 10 turluk mesafe kalmıştı. 49. turda lastik korumakta usta olan Perez'de Bottas'ı geçerek üçüncülüğe yükseldi. Böylece 52. tura geldiğimizde Verstappen Hamilton'u da geçerek son tura lider girdi ve sürpriz strateji ile kazanmış oldu.

Fransa GP' de ilk iki takımın ardında üçüncülük savaşı veren McLaren'in pilotları Norris ve Ricciardo beş ve altıncı oldular. Geleneksel pistlerde Ferrari'yi geride bırakmaları zaten bekleniyordu. Fakat Ferrari pilotları ilk ona bile giremediler. Evinde yarışan Gasly yedinci oldu. Yine evindeki takım Alpine'den Alonso sekizinci oldu. Aston Martin pilotları puan alan son iki isim oldular. Resmi sıralamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum