Spor Otomotiv

Fransa GP: Leclerc Bariyere Mercedesler Podyuma


Tuna Tanyolaç 25 Temmuz 21:01

Sezonun 12. yarışı Fransa GP Paul Ricard pistinde yapıldı. Kimileri için pistin görüntüsü görsel işkence olsa da aslında teknik sınavı yüksek bir pist. Sınavı veremeyen Leclerc de yarışın sonucuna etki etti. Bu pistte Mercedes'in biraz daha iyi olmasını bekliyordum; fakat sonuçtaki podyumlar tümüyle beklediğim hızdan kaynaklanmadı. Geriden başlayan Sainz ise yarışa renk kattı. Bu yarışta öne çıkan detaylara bir değinelim.

Leclerc galibiyeti hediye etti

Fransa GP' ye poleden başlayan Leclerc iyi bir startla yerini korudu. Yarış onun kontrolünde giderken ikinci Verstappen 16. turda pit yaparak 7. döndü. Zarları Red Bull atınca farkı açma isteği ile mi bilmiyorum, iki tur sonra Leclerc spin atarak burundan bariyerlere girdi. O sırada aracı bariyerlerden geri çıkaramayınca gaz pedalı şikayetini duyduk. İlk olarak yine pedal takılı kaldı ve virajda kontrolü kaybetti gibi göründü. Fakat daha sonra kendi hatası ile spin attığını açıkladı. Kaza sonrası aracı geri çıkarmaya çalışırken pedalın takılı kaldığını söyledi. Kendisine bir hayli kızgın olan Leclerc, sezonun devam ettiğini söylese de bence kendisi de yarışın koptuğunun farkında. Bu olayla diğer pilotlar güvenlik aracıyla pit yaparken, 2 tur önce pite girmiş olan Verstappen liderliğe yükseldi. Daha sonra da herhangi bir tehdit hissetmeden yarışı kazandı.

Mercedes'ten duble podyum

Fransa GP Mercedes için biraz daha öne çıkacakları yarış olarak bekleniyordu. Onlara daha uygun virajlar ve pürüzsüz asfalt beklentinin ana sebebiyken son yarışlardaki sorunlarda azalış umut vaat eden kısmıydı. Fakat çifte podyum tamamen kendi başarıları diyemeyiz. Başarılı bir startla üçüncülüğe yükselen Hamilton bir de Leclerc'in kalmasıyla ikinciliğe yükseldi ve rahat bir podyum yaptı. Russell ise startta Alonso'ya kaybetmesine rağmen dördüncü sıraya kadar güzel tırmandı. Artık son turlarda podyumla arasında Perez kalmıştı. Bence Mercedes'te oluşunu hak ettiğini gösteren bir kurnazlıkla VSC bitiminde rakibini avladı. Böylelikle uzun bir aradan sonra Mercedes çifte podyum yapmış oldu.

Sainz için daha fazlası mümkün müydü?

Fransa GP' ye motor değişikliği nedeniyle 19. sıradan başlayan Sainz iyi bir startla orta sıralara kadar yükseldi. 53 turluk yarışın 31. turunda Russell'ı geçerek dördüncülüğe yükseldi. Ardından 42. turda Perez'i çok cesur bir atakla geçerek üçüncülüğe yükseldi. 43. turda bitime 10 tur kala 25 turluk orta hamurları ile giderken pit çağrısı geldi. Bir de ilk pitinde takımın onu başka birinin önüne yollaması ile 5sn ceza almıştı. İşte burası yol ayrımı olan nokta. Ferrari duvarı onu podyum için pite çağırdığını söyledi. Diğer ihtimalde ise performansı o sırada gayet iyi olan lastikleri ile üçüncülüğü koruması gerekecekti. Belki zaman cezası ile podyum dışında kalırdı. Fakat takımın kararı ile ancak beşinci oldu. Bence Sainz podyuma çıkabilirdi, Ferrari'nin ise bu riski göze alması gerekirdi.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum