Gündem Spor

Galatasaray - Oğulcan - Rizespor Açmazı


Tuna Tanyolaç 26 Ağustos 07:14
Galatasaray geçtiğimiz sezon, Çaykur Rizespor'dan Oğulcan Çağlayan'ı transfer etmişti. Kurallar gereği bir kulüp bir futbolcunun sözleşmesinin bitimine altı ay kala, onunla transfer görüşmesi yapabiliyor. Böylelikle görüşmeler sonunda bu transfer gerçekleşti. Ardından kamuoyunu meşgul eden bir takım olaylar cereyan etti. "Kim haklıydı, kim değil kimlerin parmağı girdi?" biraz değinmek istedim.

Rizespor neden itiraz etti?

Çaykur Rizespor, Oğulcan Çağlayan'ı Kayserispor'dan 2015/2016 sezonunda genç yetenek olarak transfer etmişti. Bir kaç sezon Rize'de fazla forma şansı bulamayınca Gaziantepspor'a kiralık olarak gitmiş ve dönmüştü. Galatasaray transferi öncesi de fazla forma şansı bulmuyordu aslında. Sezon sonunda ayrılacağını düşünerek bitime altı ay kala transfer görüşmeleri yaptı. Rizespor da, Oğulcan'la devam etmek istemiyordu aslında. Fakat büyük bir kulübe transferi gündeme gelince "mal" kıymete bindi. Ardından Rizespor, Oğulcan'la sözleşmesindeki uzatma opsiyonunu kullandığını açıkladı. Böylece Galatasaray, sözleşmeli futbolcuyu ayartmış oldu. Rizespor da federasyona bonservis bedeli talebi için itiraz etti.

Federasyon ne demişti?

Oğulcan belki de sözleşmesindeki ekstra maddeleri bilmiyordu. Sözleşmesi biteceği için görüşmelere başlamıştı. Galatasaray, futbolcunun beyanını esas aldı belki de. Rizespor da elindeki hukuki imkanları kullanarak para kazanmak istemişse eğer; bunda kulüpler arası dostluğu zedelemek dışında bir beis yok. Nitekim Futbol federasyonu da Rizespor'u haklı bularak Oğulcan'a 6 remi müsabakadan men ve Galatasaray'a da Oğulcan'ın Rizespor'a geliş bedeli olan 1,2 milyon avro para cezası verdi. Sezon tamamlandı ama bu konu böyle bitmedi. Rizespor'un ve Galatasaray'ın itirazları sürünce yeni sezona Oğulcan'ın lisansı çıkmadı. Federasyon da iki kulübün sulh yolu ile anlaşmasını önerdi.

Galatasaray'ın argümanı ne?

Galatasaray, her konuda anlaştığı ve bitme aşamasına geldiğinde bozulan Vedat Muriqi transferinden beri Rizespor ile gerginlik yaşıyordu. Oğulcan olayında da işin sadece futbol olmadığı, siyasetin ve derin güçlerin işin içinde olduğunu ima ettiler. Rizespor'un bazı açıklamalarından sonra resmi sosyal medya hesaplarından aşağıdaki paylaşımı yaptılar.
galatasaray

İşin arka yüzünde neler var?

Vedat Muriqi'nin Galatasaray'a transferi gündeme geldiğinde Çaykur Rizespor başkanı Hasan Kartal'dı. Hasan Kartal'ın siyasete yakın bir isim olduğu, transferde oyuncusunu hangi kulübe satacağına bile gerekli yerlere "danışarak" karar verdiği spor camiasında dolaştı. Hasan Kartal'ın görev bıraktırılışı, yerine Tahir Kıran'ın seçilmesi de siyasi olarak yorumlandı. TFF başkanı Nihat Özdemir'in şirketlerinden birinin, Rizespor'a sponsor olduğu ve kulüp hisselerinin de %10'una sahip olduğu zaten bilinen bir durum olarak medyaya düştü. Hani bir kaç paragraf önce "TFF kulüplere anlaşması için süre verdi" diye belirtmiştim ya; zaten kulüpler anlaşma aşamasına gelmişti. Galatasaray'ın belirli bir miktar para ve bir kaç futbolcu vermesi karşılığında Rizespor ikna olmuştu. Anlaşmanın federasyona verilmesine bir kaç saat kala Rizespor bir madde daha ekledi. Dediler ki "federasyona açtığınız davayı da geri çekmenizi istiyoruz." Son dakika her şey yolundayken bu ifade nereden geldi? Galatasaray-TFF arsındaki dava Rizespor'u neden ilgilendiriyor? "Kimin attığı taş kime değiyor?" İşte tüm cevap bu soruda.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum