Gezi & Seyahat

Gaziantep Gezilecek Yerler ve Tadılacak Lezzetler


Onur Ömer Düzgün 27 Kasım 07:00
Bir şeyi çok isterseniz sürekli engel çıkar. Siz de buna benzer durumlar ile karşılaştınız mı? Güneydoğu Anadolu'ya gitmek benim için öyle oldu. Bölge coğrafyasının sıcaklığı izin dönemlerimiz ile uyuşmadığı için fırsat bulup Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin'e gidemedim. Ancak ara tatilde seminer çevrimiçi olunca ile kendimizi Ayala Tur'a ait GAP seyahatinde bulduk. Rize'den yola çıkıp yaklaşık 12 saat süren bir yolculuk ile Gaziantap'e ulaştık. Kahvaltıda moralimiz biraz bozuldu. Çünkü Nemrut Dağı'na da çıkacağımızı düşünüyorduk. Ancak "Nemrut için ters zaman. Ya Nemrut ya Mardin" seçeneği sunulunca Mardin'i seçtik. Neyse ki tur yetkilileri sonra gönlümüzü almayı bildi. Aklınızda bulunsun: Nemrut için ideal aylar Temmuz ve Ağustos. Bu zamanlar hem soğuk oluyormuş hem araçla çıkması zor. Zaten biz de Mardin'i gezince "iyi ki Mardin'i seçmişiz" dedik. Nedenini Mardin yazımızda anlayacaksınız.

Gaziantep'te nerelere gidelim?

Gaziantep ile başlayan gezimizde önceliğimiz Zeugma Müzesi oldu. Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri olan Zeugma, neredeyse Gaziantep'e gelen herkese ev sahipliği yapıyor. O eşsiz mozaiklerini ve heykellerini sergilerken gören herkesi kendisine hayran bırakıyor. Zamanında yeri ve duvarı süslemeye yarayan mozaikler, günümüzde insanların ruhunu süslüyor. Çeşitli mitolojik olayları tasvir eden mozaiklerin arasında Savaşçı Ares heykeli, tüm heybeti ile ortaya çıkıyor. Ancak Müzenin göz bebeği ise ne taraftan bakarsanız bakın size bakan "Çingene Kızı." Eser kaçakçıları mozaiği kazıyıp kaçırmaya hazırlarken son anda bırakıp kaçmışlar.Gaziantep gezimize şehir merkezi turu ile devam ettik. Turda yer almasına rağmen hayvanat bahçesine gitmeyi reddettik. Çünkü eğitimci bir kafile olarak hayvanat bahçelerine karşıyız. Kent merkezinde Hamam Müzesi'ni gezdikten sonra Millet Hanı'nda menengiç kahvemizi içtik. Atatürk, Antep ziyaretinde bu hana gelmiş. Antepliler hanın ismini Atatürk Hanı olarak değiştirmek istemiş. Atatürk "bu han milletin; o yüzden Millet Hanı olarak kalsın" demiş. Handa mutlaka menengeç kahvesi içmnenizi öneriyorum. Merkezde katmer yemeyi de unutmayın. Özellikle Metanet Katmer Salonu'nda. Isparta'da da katmer yaparız. Ama bizim katmerimiz daha farklı.Gaziantep gezimiz ardından sıradaki rotamız ve otelimizin bulunduğu Şanlıurfa'ya geçerken Halfeti'ye uğradık. Halfeti, Gaziantep arası yaklaşık bir saat, Şanlıurfa arası da öyle. M.Ö. 855 yılına kadar dayanan bir geçmişi var. Senelerce elden ele geçen şehir en son Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlılara geçmiş ve Rumkale veya Urumgala diye çağrılmış. Rivayete göre Hz. İsa'nın havarisi Yuhanna Roma döneminde burada bir mağarada İncil'i çoğaltmaya başlamış. Ayrıca Kralın Kızı Mağarası var. Kaleden mağaraya gizli geçitler mevcutmuş. Ancak şunu belirtelim ki kale yenilemede ve kapalı. Tekne turu ile uzaktan görebilirsiniz. Ayrıca batık şehrin üstünden geçip terke dilmiş köyde çay molası verebilirsiniz.

Asıl soru: Nerede ve ne yemeli?

Biz turla gittik sayılır ama herkesin birbirini tanıdığı ve mesai arkadaşı olduğu kapalı bir grup ile gittik. Bu yüzden tura yön verebiliyorduk. Yemek için Şehri Küşleme'yi seçtik. Salaş bir mekan ki benim tercihim böyle mekanlardır. İçeriye girer girmez duvarlarda, ünlülerin burayı ziyaret ettiğini gösteren fotoğrafları gördük. Tüm lezzetlerin tatlarına bakmak istediğimiz için az karışık kebap söyledik. Cem Yılmaz misali "little little" yani... İkram olarak gelen fındık lahmacun nefisti. Küşleme ve simit kebabına bayıldık. Aklınızda bulunsun.Tatlı yemek için ise Hamido Baklava'ya gittik. Girişten itibaren tercihimizin ne doğru olduğunu anladık. İlgi, alaka ve ikramlar hat safhadaydı. Ben fıstıklı midye ve fıstıklı baklava tercih ettim. Baklavanın yanında gelen dondurma da, masaya bırakılan Antep Fıstığı da, su da, Antep şekeri de ikram. Hatta oğlum için sadece dondurma söyledik o bile ikram. Bu kadar güzel ve lezzetli bir mekanda böyle uygun bir hesap beklemediğimiz için kasada ise şok yaşadığımızı da belirtmeliyim Bu yazıya Şanlıurfa, Mardin ve Diyarbakır'ı da sığdırmayı düşünsem de GAP turuna bölümler halinde devam edeceğiz. Karavan ile Güneydoğu Anadolu'yu gezmeye devam edeceğiz.
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum