Kitap & Edebiyat Aile & Çocuk

GECECİL HAYALLER: AY'I KİM ÇALDI?


Gamze Erdem Özcan 24 Mart 12:13

İngiliz bir anne, Helen Stratton Would. İlk çocuk kitabı "Ay'ı Kim Çaldı?" baş karakteri ise kendi oğlu Bertie. Derya Çebi kitabın çevirmenliğini yaparken Bertie'yi, Berk'e çevirmiş. Okuyucu kitlesi düşünüldüğünde akılda kalıcılığı açısından çocuklarda yabancı isimlerin okuyucunun diline çevrilmesini seviyorum. Yazarın kurgusu, çevirmenin dili derken kitabın çizimleri de içimizi ısıtan, sade ve dikkat çeken ayrıntılara yer vermiş. Vlad Gerasimov, ekonomi okuduktan sonra hemen dijital grafikerliğe geçiş yapan bir çizer. "Ay'ı kim Çaldı?" ise yazarın, çizerin ve çevirmenin çalıştığı ilk kitap. Kitaba emek veren herkesin ilk göz ağrısı olmasının verdiği heyecanı düşünemiyorum.

Birazcık özet

Berk'in odasında göğe bakan bir penceresi var. Oradan en çok Ay'ı izlemeyi seviyor. Bir gece bakıyor ki Ay yerinde yok. Bu nedenle Berk endişelendi ve Ay'ı aramaya koyuldu. Ay'ı kim çalmıştı? Bilgi alabilmek için aklına gececil hayvanlar geldi. Çünkü onlar geceleri uyumuyor ve herkes uyurken ortaya çıkıyorlardı. Berk, önce kirpiye, sonra tilkiye, sonra porsuka ve köstebeğe sordu. Hepsine kibarca selam veriyor ve onların kalplerini kırıp incitmeden soruyordu. Tüm hayvanların o gece, başka başka işleri vardı. Ay'ı kimse görmemişti. Son çare Bilge Baykuş'tur. Çünkü o, her şeyi bilir ve bahçeyi çok iyi gören bir yerde tünemektedir. Baykuş, diğer hayvanları gördüğünü ve onların almadığını açıklar. Baykuş gökyüzü bilgisini konuşturur ve Berk'i rahatlatır. Berk ertesi gece Ay'ı yerinde gördüğünde rahat bir uykuya dalar. Rüyasında hayallerindeki gibi astronot olduğunu görür.

Gizli mesajlar

Hayaller kuran ve Ay'ı çok sevdiği için astronot olmak isteyen Berk, "büyüyünce hayalleri kurun" diyor. Ayrıca Ay'ı göremeyince çözüm araması da problemler karşısında "neler yapabiliriz?" fikri veriyor. Ayrıca gececil hayvanların teker teker işlenmesi arka planda öğreticiliğinin olması çok hoşuma gitti. Gökyüzüne karşı merakımız artıyor. Aynı zamanda kitapta gececil hayvanlar ile konuşurken önce selamlaşması, sonra kibarca sorması, kimsenin kalbini kırmak istemesi de üzerinde duracağımız bir konu. Baykuş'un haklı olup olmadığını anlamak için geceyi bekleyip görmesi de sabır konusunda ince mesajlar veriyor.

Kitap bir annenin elinden çıkan, oğlunun kitaba karakter olmasıyla "onun karnı doyunca ben doymuş gibi oluyorum" hissi uyandırdı bende. Herşeyden biraz koyayım da besleyici olsun! Bu yüzden 2 yaştan sonra kesinlikle tavsiye ediyorum. Hani çocuklarıma yaptığım mercimek çorbası tadında; etin suyundan, farkettirmeden çok yemediği sebzelerden, vitamini bol olsun tadında. Evet; "Ay'ı Kim Çaldı?" anne eli değmiş gibi...

Diğer kitap incelemelerim için her hafta burayı takipte kalın.

Bu yazıyı kargala!
1 Yorum
Hobiii rehberi
Hobiii rehberi
09:18 @ 25.03.2022
Diğer yazıların gibi bu yazınızda ince detaylarıyla kaleme almışsınız çok teşekkür ederim zevkle okuyorum