Bilim & Teknoloji

Gerçekliğinizden Çıkın: AR ve VR Nedir?


Uğur İşçeviren 29 Mayıs 15:58

Önceki yazılarımda dijital yaşamın, insanlığı ve bireyin kendisini tamamen kapsayacağından bahsetmiştim. Dijitalleşmenin hayatımızı nasıl etkilediğini kısa örneklerle incelemiştik. Bu sürecin henüz başında olsak da ekranlar tüm kişisel ihtiyaçlarımızı karşılayan araçlar oldu. Artık ekran olmadan yapabileceğimiz şeyler kısıtlı. Buna bu yazıyı okumanız ya da benim yazmam dahil. İşte bunun bir adım ötesi var. Biri VR teknoloji... Evrensel olarak "virtual reality" diye geçen sistemin dilimizdeki karşılığı "sanal gerçeklik". Diğeri de AR!..

VR ile AR aynı şey değil

Baştan belirtmekte fayda var. Birçok insan VR teknoloji ile AR teknolojiyi karıştırıyor. Zira ikisi temelde aynı gözükseler de farklı sistemler. AR (augmented reality) adı itibari ile "arttırılmış gerçeklik". Yani özünde yine bir ekrana bağlı sistem. Kısaca anlatmak gerekirse VR, ekran üzerindeki gerçek görüntüyü alıp üzerine sanal olan başka bir görüntüyü uyumlu bir biçimde ekleyen bir model. Mesela Instagram hikayelerinde karşımıza çıkan filtrelerde sıklıkla AR teknolojiler kullanılmaktadır. Ekrandaki gerçek görüntümüzün yanına sanal olarak aslan-kaplan ekleyen ya da sokağın ortasındaki yolu ortadan ikiye ayıran teknoloji AR. Yani genelde uygulamalar üzerinden gördüğümüz, bir ekrana bağlı olarak çalışan bir sistem. En önemli durum ise şu: Arttırılmış gerçeklik bizi gerçek dünyadan koparmaz. Sanal ortam gerçeğin üstüne kurulur. Gerçek dünya ile sanalın birleşiminden ibarettir. VR ile en büyük ayırımı burada zaten.

VR ise tam anlamıyla bizi sanal ortama sokan bir teknoloji. Lafta da değil! Bir "gözlük" vasıtası ile çevremizdeki gerçeklik algısını baştan aşağı değiştirmekten bahsediyorum. Gerçek dünyadan tamamen ayrılıyoruz, soyutlanıyoruz. Görsel ve işitsel olarak... Hatta yeni çalışmalarda birlikte koku hissiyatımız bile değişiyor. Düşünsenize!.. Bir gözlük takıyorsunuz ve gerçekte var olmayan yemyeşil bir ormanın içindesiniz. 360 derece nereye baksanız ağaçlar, çiçekler... Kulağınızda sadece kuş cıvıltıları var ve artık kokuyu da alıyorsunuz. Mis gibi orman havası... Tabi böyle anlattım ama genellikle FPS ve savaş temalı oyunlarda kullanıldığı için silah sesleri ve kan da oluyor. Zaten şu anda VR teknolojilerin oturduğu zemin dijital oyunlar. Kısa zamanda sinema/TV sektöründe de adını sıkça duyacağımızı düşünsem de şimdilik durum bu.

VR teknoloji dünyasında hangi firmalar var?

Neredeyse tüm firmalar var bu teknolojide. Evet, büyük küçük bir çok firma VR gözlük üretiyor. Özellikle Çin'deki AliExpress tarzı sitelerde bu tip ürünlerin membahı var adeta. Samsung, Xiaomi, Huawei gibi firmalar da kendi gözlüklerini üretti. Google ise şimdilerde bu konuda profesyonel ürünler üretse de en başta çok ilginç bir yöntem sundu müşterilerine: Google Cardboard... Bilinen en ilkel VR modeldir diyebiliriz ama VR sistemlerin temelini de en iyi bu "şey" anlatıyor sanırım. Tabii bu sistemin baş aktörleri bu klasik telefon firmaları değil.

Peki bu sistemlerin ana oyuncuları kimler? Aslında oyuncu deyince doğal olarak aklımıza gelen iki firma var zaten. Microsoft ve Sony... Microsoft, HoloLens ile "karma gerçeklik" sunuyor. Biraz AR ile VR arasındaki başka bir deneyim. Sony ise Playstation VR ile bu sektöre başarılı bir giriş yaptı. Yeni nesilde de devamını getirecek. Önceki örnekten çıkıp kendinizi 2. Dünya Savaşı'nın ortasında hayal edin. Her tarafta mermiler, ölüler ve kan... Bunu tamamıyla gerçeklikten ayrılarak yaşatan bir deneyimden bahsediyorum. Harika değil de nedir? Bu iki konsol firmasının dışında "tamamen bu işe odaklanmış" iki firma var: HTC ve Oculus...

"Gerçek" sanal gerçeklik

htc vr

HTC'nin hayatımızdaki önemini bu yazımda anlatmıştım. Şimdilerde de HTC Vive ile yeni şeyler deniyor. Belki bu sefer de sanal gerçeklikte çığır açar. Kendisine ait ekosistemin yanında 110 derece görüş açısı ve 3D ses sistemi olan HTC Vive, alan gereksinimi duymuyor. Böylece evinizin salonunda Nou Camp'ta maç yapar gibi hissetmenizi sağlıyor. Ürünü almak isterseniz linki burada. Eğer daha gelişmiş model isterseniz 15000 TL'yi gözden çıkarmalısınız. Bu modelin 5K çözünürlüklü yeni versiyonları da geçtiğimiz günlerde tanıtıldı.

oculus vr

Gelelim Facebook'un "Oculus" markasına. Tabiri caizse bu sektörün babası olur kendileri. Bir dönem Samsung ile iş birliğine de giden Oculus, "Rift" adıyla yüksek çözünürlüklü ve "aktif yapay zekalı" bir başlangıç sundu. Ardından da Quest geldi. Görüntü kalitesinin muazzam olması Nou Camp'ta yaptığınız maçların gerçeğe en yakın seviyede olmasını sağlıyor. Üstelik bunu hafif ve ergonomik bir tasarımla yapıyor. Bilgi almak isterseniz linki burada.

Şimdilik bu teknolojiler gerçekten pahalı. Lüks bir oyuncak diyebiliriz ama yakında hem sinema hem de oyun sektöründe evlerimizin vazgeçilmezi olacağı kesin. O zamana kadar büyük ekranlarla idare edin.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum