Gündem

GIDA DİLİ VE EDEBİYATI


Onur Nurdoğan 6 Ekim 08:15

Bugün göğüs dekoltemde gıda var. Marketler, ‘’fahiş fiyat’’ kapsamında başta gıda ve temizlik ürünleri olmak üzere Ticaret Bakanlığı tarafından denetlenmeye başladı. Nitekim, her alanda fiyatlar ateş pahası; el yakıyor...

Sokak aralarında kurulmaya devam eden halk pazarlarında israf olan gıdalar da ciğerimi yakıyor. Yerlere saçılan marullar, kasa kasa dökülen domatesler… Bir çare bulmak lazım. Her gün kilolarca meyve-sebze çöpe gidiyor. Pazar kurulan yerlerde veya bu yerlere yakın oturanlar vaziyeti iyi bilir. 2021 yılının Mart ayında yayınlanan Birleşmiş Milletler Gıda İsrafı Raporu, ‘’Türkiye’de her yıl hane halkı olarak kişi başı 93 kilogram yiyeceği çöpe atıyoruz’’ diyor.

93 kg = 93.000 gram

93.000 gram / 365 gün = 255 gram

255 gram x 4 kişilik aile = 1020 gram

Her hane, her gün yaklaşık 1 kg yiyeceği çöpe atıyor demek oluyor. Az mı çok mu tartışmasına girebilmek için tabii ki kendimizi diğer ülkelerle kıyaslamamız gerekecek fakat gidip de Hindistan, Malezya veya Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ni baz almayalım değil mi?

Raporda Batı Asya grubu içerisinde yer alıyoruz ve iyi durumda görünüyoruz. En yüksek 132 kilogramla Bahreyn. Peki, Avrupa’ya göre ne durumdayız?

Avrupa bölgesi için araştırmada yer alan 47 ülkeden 4. sırada kendimize yer bulabilmişiz.

En fazla israf yapan 4. ülkeyiz! Madalyonun diğer yüzüne de bakmak lazım. Oradan da müspet ve menfi birtakım çıkarımlar elde etmeye çalışalım.

Yaklaşık 100 sayfadan oluşan rapor, birçok kaynak ve referans bilgi doğrultusunda tahminler üzerine hazırlanmış. Ülke bazında da tahminler için bir doğruluk/güven endeksi yapmışlar.

-High confidence

-Medium confidence

-Low confidence

-Very low confidence

olarak 4’e ayırmışlar. Bir diğer deyişle, o ülkeyle ilgili edinilen bilgiye olan güvenirlilik seviyesini belirtmek için kullanmışlar. Türkiye için ‘’low confidence’’ diye not düşmüşler. Dolayısıyla, Türkiye ile ilgili ortaya konan kişi başına 93 kg yiyecek israfını ne kadar dikkate almak gerekli? Buna da aşağıdaki tabloyla yanıt verebiliriz belki.

2019 yılında hemen hemen dünyanın tamamında israf olan gıda miktarı 931 milyon ton! Bunun 118 milyonu perakende sektörü, 244 milyonu yemek hizmeti veren restoranlar vs., 569 milyonu da hane halkı tarafından israf edilmiş. Denilen o ki, hane halkı olarak kişi başına 74 kilogram gıda israfı yapılmış. ‘’Low confidence’’ bilgi seviyesiyle Türkiye’deki hane halkı için elde edilen 93 kilogramlık israfımıza ‘’low confidence’’ olduğu için ‘’10 kilogram saptı’’ desek ve 83 kilograma düşürsek? Yine de dünya ortalaması 74 kilogramın üstünde kalıyoruz. Velhasıl demem o ki, araştırma çöpten ekmek toplanan bir ülke için azımsanmayacak düzeyde gıda israfı yapıldığını gösteriyor.

Bir şeyler yapın ama edebiyat yapmayın!

‘’CHP olarak da söz veriyoruz, kayıt altında söz veriyoruz. İktidar olduğumuzda bu üç harflileri (marketleri), kene gibi yapışıp kanınızı emen bu üç harflileri de bu AVM’leri de bu şehirlerin dışına yollayacağız. Bu konuda verilmiş bir sözümüz var’’ dedi partinin grup başkanvekili Özgür Özel. Gözünüzü seveyim! Yapamayacağınız işleri sırf popülizm için dillendirmeyiverin.

Birkaç gündür dillendirilen gündemdeki haberlerden bir tanesi Gebze’deki Honda fabrikasının kapanmasıydı. Artık Honda Civic’ler Türkiye’de üretilemeyecek maalesef. Şüphesiz üzücü…  Ancak, akabinde umut ışığı yakan bir haber geldi Habaş’tan. Ülkemizin en büyük sınai ve tıbbi gaz üreticilerinden bir tanesidir Habaş. Yapılan açıklamaya göre Honda’nın kapanan fabrikasının Habaş’a devri gerçekleşti. Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in haberine göre Habaş, yerli araç üretmek için düğmeye basmış durumda. Honda’nın çalışanlarından da istihdam yapılacağı konuşuluyor. Umarım haberin eksiği var, fazlası yoktur.

Eksiği var, fazlası yok!

Şampiyon oldular! İşitme Engelliler Kadın Voleybol Milli Takımı, finalde İtalya’yı yenerek dünya şampiyonu oldu. Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in attığı tweetler dışında bir tebrik mesajı gören var mı? Ne cumhurbaşkanından, ne muhalefet liderlerinden, ne bakanlardan. Ayıp değil mi yahu. İllaki popülizm yaratacak bir konu mu olması lazım bir hususu dillendirmek için. Dünya şampiyonu olmuş bir takım mevzu bahis. 6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü için güzel bir hediye oldu ülkemize fakat kapıya gelen kargocunun sizi evde bulamayıp hediyeyi teslim edememesi misali...

Misalen soruyorum; 1 somun ekmeğin fiyatı nedir? Bilmiyorsunuz! Ama biriniz ‘’ucuz’’, biriniz ‘‘pahalı’’ diyorsunuz. Salın bizi salın...

TÜİK'in tüketici fiyat endeksine göre, Eylül'de aylık bazda fiyatı %33,72 ile en fazla artış gösteren kömür, ''edebiyatıma odaklanmayın'' diyerek uyardı ve ekledi;

1-) Avrupa'daki doğalgaz arz sıkıntısı ve buna bağlı fiyat artışlarına göz atın!

2-) Odun fiyatları artmış mı bi' bakıverin!

3-) Dünyadaki elektrik fiyatlarına ne olmuş; bir ara göz gezdirin!

4-) Büyük resimde olan bitenlere karşı ne gibi önlemler alınabilir onları değerlendirin!

Kömür satan esnafı denetlemekle işe başlamayın eğer ''niyetliyseniz'' !

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum