Sinema & TV

Gizem Dolu Western Dizisi: Outer Range İncelemesi


Onur Ömer Düzgün 14 Mayıs 11:05

Bir zamanlar pazar sabahı televizyonda western yani kovboy filmleri oynardı. Çoğumuz, babalarımızdan dolayı western yapımlarını severiz. Karavan ile bu sefer bir western dizisine gideceğiz. Baştan belirteyim ki dizi safi bir kovboy dizisi değil. Kovboy dizisinden çok gizem, korku ve drama dizisi. Hadi o zaman direksiyonu Wyoming kırsallarına, Outer Range dizisine doğru kıralım.

Outer Range dizisinin kurgusunun temel direği iki aile arasındaki husumet. "Tellioğulla ile Seferoğulları" misali, Abbotlar ve Tillersonlar... İki ailenin de geçimi sığır çiftliği üzerine. Tillersonlar, Abbotlar'ın topraklarının bir kesmine göz dikmiş durumda. Bu yüzden aile arasında uzun süreli bir anlaşmazlık var. Abbotlar kendi yağlarında kavrulan bir aile. Tillersonlar ise güç, para ve nüfus sahibi. Ne isterler ise gerek legal gerek illegal biçimde yapıyorlar.

Buraya kadar her şey normal bir kovboy dizisi gibi değil mi? "Ne var yani; bir aile diğerinin toprağına göz dikmiş işte." Şimdi gizemli kısma gelelim. Göz dikilen toprak parçasında gizemli bir çukur var. Abbotlar'ın babası bu çukurun büyüsünden haberdar. Onun ne olduğunu, neye yaradığını biliyor. Tillersonlar'ın babası ise bu çukurun gizemini çözmek istiyor. O yüzden orayı inatla ele geçirmeye çalışıyor.

Gizemli yabancı

Bu iki ailenin yanı sıra bir de karşımıza Autumn isminde genç bir kız çıkıyor. Kendisini şair olarak tanıtan bu kız "şiir yazacağım, kamp yapmak için buraya geldim." bahanesi ile Abbotlar'ın arazisine yerleşiyor. Kızın tavırlarına ve yüzüne bakınca bize çok tanıdık geliyor. "Zaten o da şiir yazma bahanesi ile orada bulunuyor." diyelim ve gizeme gizem katalım.

Outer Range dizisinin ilk sezonu 8 bölüm. Çukurun gizemi net bir biçimde 7. bölümde açıklandı. O bölüme kadar küçük ipuçları verildi. "Çukurun gizemini anlayınca dizi biter mi?" derken finali ile bambaşka bir yere evrildi. Son zamanlarda izlediğim en güzel dizilerden birisi oldu. "Çukurun doğa üstü güçleri var." desem sürpriz bozan olmaz sanırım.

Böyle sevilen ve başarılı bir yapımın yaratıcısını merak edip araştırdım. Başka hangi projelere imza attıysa izlemek istedim. Brian Watkins'in Outer Range meğerse ilk projesiymiş. Bunu öğrendiğim zaman hayranlığım arttı. Gizemi, Wyoming kırsal hayatı ile ustaca harmanlamış. Çukur harici hiçbir şey göze yapmacık gelmiyor. Bu çok önemli. Bunu en son Dark'da yaşadık. Dark'ı çok sevmemizin nedenlerinden birisi de buydu.

Outer Range oyuncu kadrosuna baktığımız zaman başrolde Avengers evrenini birbirine katan, Thanos karakterini oynayan Josh Brolin var. Royal Abbot karakterini canlandırıyor. Kendisini en son Dune'da gördük. Brolin, çiftliğini ve evlatlarını korumak için ne gerekiyorsa yapan bir baba olmuş bu sefer. İçinde kopan fırtınaları, sırlarını belli etmeden ailesine kol kanat geriyor. Hippi şair kız rolünü Imogen Poots oynuyor. Ben kendisi ile bu dizide tanıştım. Histerik nöbet krizlerini başarıyla oynadığını söyleyebilirim. Ek olarak Ozark ve Iron Fist izleyenlerin aşina olabileceği tanıdık bir yüz de var Outer Range'da. Tom Pelphrey eşi ortadan kaybolmuş, hüzünlü bir baba olarak karşımıza çıkıyor.

Harika sinematografi

Outer Range için söyleyebileceğimiz bir başka unsur ise sinematografisinin muazzamlığı. Nuri Bilge Ceylan hassasiyetinde çekimler mevcut. Sanki özenle çekilmiş fotoğraf sergisi geziyorsunuz. Öyle kaliteli sahneler...

Amazon, her sene bir prestij yapım -yani bir lokomotif- sunuyor. Geçen senenin lokomotifi, The Underground Railroad mini dizisiydi. Bu senenin lokomotifi olarak Outer Range seçilmiş. Gelecek sene ise büyük ihtimal iki gözümüzün çiçeği Yüzüklerin Efendisi olacaktır.

Rivayete göre Kronos adında bir Yunan tanrısı varmış. Elinde bir orak taşırmış. Bunu bir delik açmak için kullanırmış. Ama böyle basit bir delik değil. Evrende bir yırtık. Cennet ve Dünya arasında. Dünyaları birbirinden ayırmak için… Bilineni bilinmeyenden ayırmak için… Dünya böyle bir şey bekliyordu ve beklediğini almak üzere. Yoksa çoktan aldı mı? 

Outer Range

Mitolojik göndermeler

Outer Range, mitolojik göndermelere de sahip. Çukurun nasıl belirdiği ve ne işe yaradığını Kronos üzerinden açıklamış. Kronos, mitolojideki son titan olup Roma Mitolojisi'ndeki karşılığı Satürn'dür. Elinde bir orak ile tasvir edilir. Bazen ise elinde kum saati vardır. Zamana hükmedebilen bir tanrı olup babası Uranos'ü alt etmiştir. Ne derler bilirsiniz "İnsan yaşattığını yaşatmadan ölmezmiş." Uranos -yani Uranüs- insan olmasa da o da yaşattığını yaşamadan ölmemiş. Oğlu Zeus'un elinden aynı kaderi görmüş. Bizim burada dikkat etmemiz gereken nokta Kronos'un orağı ile zamanda yarık açabilmesi ve zamanın onun kontrolünde olması olsun. Ben de Kronos'u kendi kitaplarımda kullanırım.

-Kehanet değil delikanlı. Delikanlı. (Kadın kelimeyi söyledikten sonra Enke’ye baktı.) Eskiden ufaklık derdim sana. Zaman ne çabuk geçiyor. Doğduğun an başlarsın zamanla yarışmaya. Çünkü doğduğumuz an başlar insan için zaman geriye akmaya. Kronos kum saatini ters çevirir ve ömrün tükenmeye başlar. Ne kadar uzun yaşarsan ölüm o kadar korkutucu gelir insanın gözüne. Ölüme alışılmaz. “Ah ölüversem, alsalar şu canımı” diye söyleyenlere inanma. Yaşam tatlıdır. En küçük bir rahatsızlıkta kısa sürede iyileşmek isterler. Sıkı sıkı bağlanırlar hayata ki doğrusu budur. Yanıma otur safran ağırdır. Başın döner, gözlerin kapanır. Yere yığılmanı istemem.

Mistik Konağın Koruyucuları Karanlık Yükseliyor

Özetle gizem dizilerini seviyorsanız Outer Range bir şansı hak ediyor. İlk bölüm itibari ile de sizi gizeme ortak ediyor. Ayrıca Dark'ı sevdiyseniz Outer Range dizisini de çok seversiniz. Açıkçası ben, diziye önyargılı yaklaşmama rağmen hayran kaldım. Western sahneleri sayesinde belki diziyi babanız da sever ve onunla beraber izleyebilirsiniz.

Dizinin karavan puanı,

?????
https://youtu.be/3MzAFrTEWSQ

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum