Bilim & Teknoloji

Google'ın Minimalist Laptopu Chromebook


Uğur İşçeviren 2 Haziran 14:14

Google 2011 yılında geniş portföyüne yeni bir ürün gamı ekledi. Laptop ve macbook alternatifi olan bu ürünler "chromebook" adıyla yerini aldı. O zamandan bugüne büyük değişim ve gelişim gösteren chromebooklar artık "sadece ucuz" bir alternatif değil. Önceki yazımda kısmen bahsettiğim chromebooklar henüz ülkemizde çok aktif olmasa da yurtdışında ciddi bir pazar payına sahip. Peki gerçekten bu ürünler almaya değer mi?

Google'ın politikası gereği henüz resmi kanallarla edinemediğimiz chromebook için tek seçenek, yurtdışından getirtmek. Yurtdışı online alışveriş siteleri bu konuda artık bir çok çözüm sunuyor. Tabii yine de güvenilir yol "bir tanıdık". Fiyat konusundaki güncel bilgileri USD cinsinden yazacağım. Çünkü Türkiye'de resmi satış kanalı yok. Biraz zahmetli olsa da iyi bir chromebook almak gerçekten çok ideal bir çözüm. Bunun başlıca sebeplerini inceleyelim.

Google bu projeyi ilk tanıttığında odaklandığı temel ilke "minimalizm" idi. Tasarımda bu yaklaşımı beceremese de donanımda "fazlasıyla" minimal ürünler çıktı. Esasen zaten "tarayıcı tabanlı işletim sistemi" olan ChromeOS fazlaca performans ürünlerine ihtiyaç duymasa bile zayıf sayılırdı.

Chromebook
Chromebook

Basit cihazlardan performans canavarlarına

Günümüzde ise durum değişti. Pekala son derece güçlü performans birimleri olan chromebooklar mevcut. Üstelik bunu yaparken de fiyat konusunda hem macbook hem de laptoplara nazaran çok daha iyi fiyatlar sunuyor. Bugün ortalama bir Windows tabanlı laptop 700$ seviyesinde iken üst düzey bir chromebook 400-500$ civarında. Hatta 200$ ile pekala kaliteli bir chromebook almanız mümkün. Bu fiyatlara macbook ya da laptop almak ise pişmanlık sebebi. Tabii premium sınıfta 1000$'a performans canavarı cihazlar da mevcut. Burada ChromeOS sisteminin minimal tasarımı ortaya çıkıyor.

ChromeOS tamamıyla tarayıcı odaklı bir sistem. Yaptığınız her şeyi çevrim içi yapmak zorundasınız ve tarayıcıya bağlısınız. Peki zaruriyet büyük bir eksi mi? Bence, "hayır"! Artık tarayıcıda yapamadığımız ne kaldı ki? Üst düzey oyunlar dışında ofis yazılımları (Microsoft Office de dahil) ve grafik düzenleme programları dahil her şeyi online ortamda yapabiliyoruz. Zaten Google neredeyse her aracı kendi ekosisteminden üretiyor. Sanırım bu sebeple olacak ki chromebooklar son derece düşük boyutlu depolama birimlerine sahip. Burada da devreye bulut depolama sistemleri giriyor.

ChromeOS her şeyiyle çevrimiçi ve tarayıcı üstüne kurulan bir sistem ancak bazı müdahalelerle çevrim dışı uygulama desteği de sunuyor. Android ile tam uyumlu çalışan sistem adeta bir masaüstü android klonu. Zaten herhangi bir uygulamanın android desteği varsa chromeOS ile de uyumlu çalışıyor. Windows tabanlı uygulamalarda ise çeşitli araçlara gerek var. Belirtiğim gibi son seviye bir grafik tasarım ya da oyun amacınız yoksa zaten android tabanlı olarak her uygulamayı edinebilirsiniz. Gerçi yakın zamanda oyun konusunda da bulut tabanlı Stadia çözümü olacaktır.

Google, Türkiye'ye gelir mi?

Chromebookların performans kullanımı ve fiyat dışında bir diğer avantajı da minimal tasarımlarına rağmen son derece işlevsel olmaları. Özellikle son nesilde hem tablet hem de laptop özellikli hibrit yapıları chromebookları iyice cazip kılıyor. Burada windows laptoplara göre çok önemli bir fark var. ChromeOS, androidin tasarım dilini kullandığı için tamamen "dokunmatik" uyumlu. Hatta dokunmatik öncelikli olarak tasarlanmış. Bu da windows tabanlı hibritlerdeki zayıf işlevselliği ortadan kaldırıyor. Hem diz üstü hem de tablet olarak son derece kolay kullanılabiliyor. Macbookların bu konuda ne kadar geriden geldiğini belirtmeye gerek yok. Bu konuyla ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Chromebooklar yakın zamanda -belki de Türkiye de dahil- piyasada daha çok karşımıza çıkacaktır muhakkak. Laptop ve macbookların bizi sıkıştırdığı sadece performans zemine işlevsellik, minimalizm ve "gerçek hepsi bir arada" deneyimi ekliyor. Özellikle Google'ın Pixelbook serisinin son ürünü biraz pahalı olsa da bence piyasadaki en iyi diz üstü çözümü. Sınırları zorlayan bu modeli tanımak isterseniz videoyu izlemenizi öneririm.

https://www.youtube.com/watch?v=TJuqwZsXloA
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum