Gündem Spor

GÖREV TAMAMLANDI: ŞAMPİYONUN ÖYKÜSÜ


Konuk Yazar 2 Haziran 11:28

Bir dağa tırmandığınızı düşünün. Uzun, zorlu, çetin bir yol... Tüm engelleri aşıp zirveye çok yaklaştığınızı hayal edin. Ulaşmak istediğiniz noktaya çok yakınsınız. Tam zirveye adımınızı atıp yüksek irtifanın tadını çıkaracakken görünmez bir elin alıp sizi tekrardan başladığınız noktaya koyduğunu düşünün. Tekrardan o dağa tırmanacak enerjiyi kendinizde bulabilir misiniz? O iç motivasyonu tekrar diriltebilir misiniz? İşte Anadolu Efes ’in bu sezonki macerasının özeti...

Geçen sezon şampiyonluğun en büyük favorisi olan ve bu yolda emin adımlarla ilerleyen Efes, -hepimizin hayatını alt üst eden o görünmez el- Covid19 tarafından mağlup edilmiş ve sezon tamamlanamamıştı. Sonu olmayan sezonun ardından tüm emekleri boşa giden koç Ergin Ataman ve öğrencileri imkansızı yeniden başardı ve Euroleague zirvesine çıktı. Bir önceki sezonun yarattığı mental sorunları ve çok başarılı olmanın verdiği baskıyı kırarak şampiyon oldu. Hepimiz de en az onlar kadar sevindik bu şampiyonluğa. Bu mücadeleyi takdir ettik. Gelin bu macerayı yakından inceleyelim. Çıkan zorlukları ve aşılma şekillerine bakıp biraz daha keyiflenelim.

Sezona Larkin olmadan başlayan ve bir türlü form tutamayan Efes çalkantılı bir başlangıç yaptı. Bir önceki sezonun yarıda kalmasının etkisinde kalan takım, bir türlü istenilen seviyede basketbol oynayamadı. Sahada o bildiğimiz yıkıcı, akıcı ve coşkulu Efes’i görmedik. Genelde bireysel performanslarla ilerleyen Efes takım oyunundan uzak ve dağınık bir görüntü çizdi. Özellikle Micic’in yüksek formu sayesinde çok yara almadan ilerledi ve sezon sonuna doğru formunu yükseltti. Playoff turunda Real Madrid’i 3-2 ile geçti ve bir kez daha Final Four’a kaldı.

şampiyon efes
Şampiyon Anadolu Efes kupayı kaldırıyor

Final Four ve sonrası

Şimdi intikam vakti. İki sene önce kaybedilen finalin rövanşı. Köln’de oynanan Final Four’da ilk rakip CSKA Moskova. Efes maça çok iyi başladı ve dördüncü çeyrek başlayana kadar da öyle devam etti. Fakat Real serisinin son üç maçında yaşadığı son çeyrek çöküşünü Final Four’da da yaşadı. Sonuçta 21 sayıya çıkan fark kapandı ve son savunmayı yaparken sadece 2 sayı öndeydik. Neyse ki Clyburn son saniyelerde şutu kaçırdı ve Efes finale kaldı. Finalde rakip büyük yatırımlar yapan, sezona "tek hedef şampiyonluk" parolasıyla çıkan İspanyol devi Barcelona’ydı. Sonuçta son dakikalara kadar büyük heyecana sahne olan maçı kazanan, Larkin ve Micic’in önderliğindeki Efes oldu. Peki bu şampiyonluk ne ifade ediyor? Hem Anadolu Efes hem de Türk basketbolu adına önemi nedir? Bundan sonrası için nasıl bir Euroleague bizi bekliyor?

https://twitter.com/AnadoluEfesSK/status/1399111915440312328

Bugün Avrupalı tüm basketbol severleri toplayıp bir anket yapsak ve "son 3 sezonun en iyi takımı kim" diye sorsak, cevap tartışmasız Anadolu Efes olurdu. Son iki finalde yer alan Efes yarıda kalan sezonu da liderlikle tamamlamıştı. En az bu başarılar kadar değerli olan bir şey daha var ki o da Efes’in oynadığı basketbol. Avrupa’nın en modern, tempolu ve coşkulu basketbolunu oynayan takım konumunda. Zira Euroleague kazanan ilk Türk koç olan Ergin Ataman’ı, tebrik etmemiz gereken asıl konu burası. Çünkü hem bu kadar başarılı olmak hem de bu kadar modern bir oyunu tercih etmek mutlaka takdiri hak ediyor. Her ne kadar şu an zafer sarhoşu olsak da şimdiden önümüzdeki sezonun planlamasını yapmalı ve çıktığımız bu zirvede dans etmeye devam etmeliyiz. Zaten bu konuda gereğinin yapılacağımızdan da şüphemiz yok.

Son olarak çıktıkları bu yolda pes etmeden tüm zorlukları aşıp bize bu güzel duyguları yaşattıkları için koç Ergin Ataman, tüm teknik ekip ve oyunculara teşekkür etmeyi de borç biliriz. Teşekkürler ANADOLU EFES…

Maçın kısa özetini izlemek isteyenler için video aşağıda.

https://www.youtube.com/watch?v=vO-ldOaPKMs
Bu yazıyı kargala!
0 Yorum