Bilim & Teknoloji

Görünmez Kulaklık Noveto N1


Uğur İşçeviren 11 Ocak 10:05

Bundan yıllar evvel Sharp'ın tanıttığı akıl almaz bir ekran teknolojisi vardı. Farklı açılardan izlendiğinde farklı yayınları veren TV. Tabii bu fütüristik televizyonu ilk duyduğumuzda hayal gibi gelmişti ki hala izleyememiş olduğumuza göre zaten öyle. Bu sene de CES 2022 fuarında buna benzer bir ürün tanıtıldı ki bence bu senenin yıldızı. Noveto N1... Temel olarak görünmez kulak içi kulaklık... Bana kalırsa kişisel hoparlör de demek mümkün ama firma görünmez kulaklık ifadesini tercih etmiş.

Üstelik bu sefer çok daha gerçekçi ve elle tutulur bir ürün var ortada. Esasen son derece basit gibi gözükse de eğer ulaşılır fiyatlar sunarsa geleceğimizi değiştirebilir. Neden derseniz? Belki Sharp gibi hem görüntüyü hem sesi ayrıştırmıyor ama aynı odada iki farklı izleme için harika bir teknoloji. Sadece odaları da düşünmeyin. Ofislerdeki gürültü kirliliğini de basitçe ortadan kaldıracak (ki zaten firmanın en önemli iddiası da bu) bir sistem. Üstelik bunun için uzun kullanımda kafanızı ve kulaklarınızı basınca boğan fiziksel kulak içi tasarımlara da gerek yok.

Noveto N1'in tanıtım detaylarına bakalım. Ürün görüntü olarak mini bir soundbar tasarımına sahip. Ancak sesi yalnızca bir metre mesafedeki kullanıcı duyacak. Odanın diğer kişileri sesi fısıltı (20dB) olarak belli belirsiz alacaklar. Üstelik diğerleri fısıltı duyarken sesi uzamsal kalite ile duyacaksınız.

Peki bunu yaparken sizi nasıl seçecek? Adamına göre mi sesi yollayacak şimdi minicik cihaz? Evet; aynen öyle!.. Üzerindeki yüz tanıma teknolojisi ile siz başınızı çevirirseniz ya da hareket ederseniz (sınırlı mesafede) cihaz da sizi takip edecek. Yani yere düşen bir şey olursa alırken ses sizinle birlikte aşağı doğru hareket edecek. Ne müthiş değil mi?

Hem göze hem kulağa hitap ediyor

Tabii bu zamanda bir cihaza sadece amacına yönelik fonksiyonlar yüklemek yetmiyor. Günümüzün trendi multifonksiyonel olmak. Bunun için de en kestirme yol sesli asistanlar... İşte bu yüzden Noveto N1'e bir de Amazon akıllı asistanı Alexa eklenmiş. Yani soracağınız basit sorulara da cevap veriyor. Mail, hava durumu, mesaj, saat gibi iletileri yüzünüzü görünce size söylüyor bu görünmez kulaklık. Zamanla Google desteğinin de geleceğini düşünüyorum ki Amazon verdiği destek firmaya olan inancın göstergesi.

Cihazın teknik detayları kulaklarımızın pasını alırken tasarımı da gözleri kamaştırıyor. Fütüristik teknolojisini son derece ışıklı bir tasarımla sununca bilim kurgu yanını daha da çekici kılıyor. Bu göz kamaştıran teknolojinin tanıtım videosundaki mikrofon testi gerçekten çok etkileyici; izlemenizi öneririm. (Bu arada tanıtımdaki cihazda ciddi tasarım değişklikleri var.)

https://www.youtube.com/watch?v=IUb7H71kLRE

Noveto N1, eğer dediklerini yaparsa -ki çok da imkansız değil- geleceğimize damga vuracak bir teknoloji olur. Zaten zamanla muhtemelen güçlü ses üreticilerinin radarına girip bu teknolojiyi daha çok kullanırız. Böylece kulak yorgunluğu ve -öldürücü- basınç baş ağrıları olmadan keyifli bir dinleme yapabilirsiniz. Özellikle evli erkekler için salonda rahat rahat maç izleme özgürlüğü bile bu cihazı inanılmaz değerli kılıyor.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum