Bilim & Teknoloji

Görüntüye Odaklanın: Sıvı Lensler Geliyor


Uğur İşçeviren 21 Ağustos 14:10

Deliye her gün bayram misali artık her günün özel bir anlamı var neredeyse. 19 Ağustos'ta da Dünya Fotoğrafçılık Günü'nü kutladık(!) Her ne kadar son iki yıldır güzel fotoğraflar çekemese de insanlık, tabii ki anılarını kayıt altına almaya devam ediyor. Bu yazının konusu da fotoğraflar zaten. Daha doğrusu kameralar... Daha da doğrusu kameraların içindeki lensler... Akıllı telefonların, artık kendini tekrar ettiği dönemlerdeyiz ve telefon üreticileri bize ısrarla daha çok kamera ya da daha fazla megapiksel sunmaktan öteye geçmiyorlar. Sıvı lensler, bu duraklama dönemi için bir umut ışığı olabilir. Zira bir nevi tıkanan mobil telefonlar için odaklama devrimi diyebiliriz. Peki nedir bu sıvı lens teknolojisi? Ne işe yarayacak?

Günümüzün üstün kameralı telefonları, bize hem yakın çekimde hem de uzak çekimde odaklama imkanı veriyor. Ama özellikle uzak mesafede odaklamak, oraya deveyle gidip yakından çekmekten daha zor iş. Çünkü içerideki lensler sabit bir odak uzaklığındadır ve bunu değiştirmek için daha fazla lens eklemek veya daha fazla ayarlanabilir optik öğeye ihtiyaç vardır. Bu da, odağı sabit tutmayı zorlaştırır.

Klasik lensler hantal

Klasik bir kamera lensinde odaklama yapmak için ardı ardına sıralanmış bir sürü mercek arasındaki mesafe, mekanik olarak değiştirilip ışığın kırılması sağlanır ve böylece ışığın yolu değiştirilip odak noktası ayarlanır. Bu kocaman DSLR cihazlar için pek sorun teşkil etmese de, sınırlı hacmi olan mobil telefonlarda odaklamanın zorlaşması demek. Çünkü inceldikçe incelen telefonlar içindeki mercek sayısı yetersiz kalıyor. Bu da odaklamayı hem yavaşlatıyor hem de kalitesini düşürüyor. Özellikle 100X zoom yaptığınızda, bir noktaya odaklama yaparken kendinizi Parkinson hastası sanmanız muhtemel. Sonuçta her an için uyumlu bir lens yok. En geniş aralığa sahip olanlar da devasa boyutlarda. Diğer çözüm de lensi değiştirmek. Bütün bunlar DSLR için mümkün olsa da akıllı telefonlar, -ne yazık ki- henüz o kadar modüler değil.

İşte burada devreye sıvı lensler giriyor. Cihazlarımızı koruduğumuz sıvıyı, direkt kameranın içine yerleştirerek hem de... Yani sıvı teması, yakında garanti kapsamını değil fotoğrafın kapsamını değiştirecek.

Şöyle düşünün: Bir su damlasından geçen ışığın kırıldığı noktada olan odak, bu damladaki milimetrik şekil değişimi ile başka bir noktaya kayar. Bu kadar basit! Yani kameranın içine bir sürü standart odaklı mercek koymak yerine akışkan bir sıvı haznesi koymak ve dolayısıyla odağı, o sıvının şekil değişimine göre değiştirmekten ibaret bir teknoloji. Üstelik bunu yaparken mekanik olarak yer değiştiren merceklerin hızından çok daha hızlı bir model. Böylece odaklama da hızlanıyor. Bunu yaparken elektriğin su üzerindeki etkisi başrol oynuyor. Yani sıvının hareketini elektrik akımı düzenliyor. Portre fotoğraflarınızı, damlacığı ezip bükerek odaklayacağınız aklınıza gelir miydi?

Sıvı lensler mobile çok uygun

Bu teknolojinin birçok avantajı var. Bunlardan en önemlisi kalite. Özellikle portre fotoğraflarda, daha fazla odaklama imkanı veren bu sistemle netlik artıyor. İkincisi ise hız. Sıvı sistemler elektrik akımına mekanik lenslerden çok daha hızlı tepki verir. Hatta neredeyse anında verdikleri tepki ile süper hızlı odaklamayı mümkün kılar. Şu an birkaç saniye olan odaklama sürelerinin milisaniyelere düştüğünü düşünün.

Bir diğer avantaj ise mercek sayısının azalması ile ortaya çıkan alan artışı ve dayanıklılık. Fiziksel olarak birbirinden belli bir mesafe ile yerleştirilmiş mercekler, doğal olarak boşluklu bir kalınlığa sebep oluyor. Bu da hacmi arttırıyor. Yani sıvı lens teknolojisi, aynı zamanda incelik demek. Sadece incelik değil üstelik. Aynı zamanda dayanıklılık demek. Ortada herhangi bir mekanik unsur olmayınca aşınma, bozulma, kırılma gibi dertler de olmayacak.

Sıvı lens teknolojisi, şimdilik sadece Xiaomi'ye ait efsane akıllı Mi Mix Fold'da var. Ancak Huawei de, bu teknolojiye çok sıcak ve özellikle kış sunumundaki amirallerde (Mate 50 serisi) bu teknolojiye rastlamamız olası. Mobil teknoloji için çok devrimsel olsa da henüz DSLR makinalar için uygun değil. Zira küçük sıvı membranlarda mükemmel sonuçlar verse de, kıyasla- kocaman olan DSLR lenslerine uyumlu bir teknoloji değil.

Sonuç olarak mobil fotoğrafçılığın altın çağı, sıvı lens teknolojisi ile başlamak üzere. Özellikle günümüzde portre fotoğrafların ne kadar önemli olduğunu düşünürsek... Yakın zamanda instagram paylaşımlarının netliği gözünüzü alabilir; hazır olun!

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum