Moda & Trend

GOTİK: MODANIN KARANLIK STİLİ


Deniz Tanyolaç 2 Ocak 15:01

Moda, bir çok insan için "kendini ifade etmenin çıkış noktasıdır". İlk izlenim kaynağı olması nedeniyle kendiniz ile ilgili açıklama yapmak için güçlü bir kaynaktır. En sevdiğiniz kıyafetleri giydiğinizde kendinizden emin, güçlü, yetenekli ve mutlu hissettiğiniz önemli bir gerçektir. Depresif zamanlarınızda eğlenceli kıyafetler giyerek ruh halinizi düzeltebilirsiniz. Sizi mutlu eden kıyafetleri giydiğinizde beyninizde dopamin salgılandığına dair teoriler var. Peki terapistinizin işsiz kalmasını sağlayan, sizi mutlu eden moda stili ve rengi hangisi? Bir çoğumuz için kıyafette rengarenk seçimler mutluluk getirirken bazıları için bu renk "siyah" tır. Siyah renk 70'li ve 80'li yıllarda moda olan, romantik ve gizemli çizgilerden oluşan Gotik Modası'nın ana rengidir.

Roma dönemine ait olmayı simgeleyen bir terim olan gotik, 16. yüzyıla dek ortaçağ Avrupa’sında gelişen mimari tarzın ismi olmuştur.

Resim, mimari ve heykelde gotik tarz baskın hale gelerek, birçok sanatsal olayın doğmasına zemin hazırlamıştır. Bundan dolayı mimari yapılarda, müzikte ve beyaz perdede etkisi oldukça fazladır.

12. yüzyıl gotik mimarisi incelendiğinde binaların, göğe erişmeyi amaçlar gibi uzun, büyük ve yüce olarak inşa edildiği böylelikle insanların, tanrı fikrine duyulan inancının sağlamlaştırmaya çalışıldığının amaçlandığı görülmektedir.

İnsan doğasının karanlık yönlerini, "gizemli ve cesur tasarımlarla" sunan gotik modası mimarideki etkisini kıyafetlere taşımıştır. Mimaride gördüğümüz sivri, metal parçalar kıyafetlere, şapkalara, ayakkabılara ve takılara yansımıştır. Peki Gotik modasının belli başlı özellikleri nelerdir? Gelin birlikte bu karanlık modanın özelliklerini inceleyelim.

Gotik modasında tek renk siyah mıdır?

Gotik tarzında neden koyu renkler tercih ediliyor? Koyu renkler özellikle siyah; acı ve ıstırapla dolu bir hayatın yasını simgeler. Aynı zamanda "havalı ve aristokrat bir renktir siyah" ve gotik modasında sık sık tercih edilir.

Siyahın ve tonlarının hakim olduğu gotik modada kıyafetlerin kumaş tercihleri genelde kadife, saten ve deri parçalardan seçiliyor. Yine kıyafetlerde bolca dantel detaylar, metal parçalar görmenizde mümkün.

Gotik modasında siyah renk hakimdir. Ancak sadece siyah giyimin gotik ruhu temsil ettiğini söylemek yanlış olur. Tamamen beyaz giyinerek de gotik bir moda yaratabilirsiniz. Fakat parlak ve pastel renkler bu tarza uygun değil. Bu tarzı benimseyen kişiler güneşlenmezler ve solgun yüz rengi Ay'ın solgun ölümcül ışığını sembolize eder. Aksesuar olarak genelde beyaz altın, gümüş gibi renkler ön plana çıkar. Safir ve elmas dışında renkli takılar bu akıma uygun değil.

Gotik kelimesi; tarihsel olarak ölüm, yıkım ve çürüme imgeleriyle ilişkilendirilen bir sıfattır.

Gotik modasının başlıca özellikleri

Ana teması karanlık olan gotik modası bazıları için tuhaf, ucube bir görüntü olarak ifade edilse de bu tarzı benimseyenler için cesaret ve ifade özgürlüğüdür. Peki bu gotik modasının temel özellikleri nelerdir?

  • Siyahın baskın olduğu bordo, beyaz, mor gibi renklerden oluşan kıyafet ve takılar,
  • Mini ya da maksi boy etekler. "Eteklerde hacim arttırmak için fırfırlar ekleyin."
  • Karmaşık kesimli elbise modelleri; kıyafetlerde ana malzeme danteller, deriler, kadife, ipek ve tüllerden oluşan kumaşlardır.
  • Giysinin tamamlayıcısı olarak, kalın, yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar, deri uzun çizmeler veya bağcıklı botlar çok kullanılmakta. Sağlam bir platform, bol miktarda metal ve deri eklerin yanı sıra süslemeler ve tabii ki koyu renkler gotik ayakkabıların ayırt edici özellikleridir
  • Aksesuar seçiminde eksantrik şapkalar ve uzun eldivenler; el çantaları yerine, büyük siyah sırt çantaları veya zarif mini valizler sergiliyor; lateks, deri veya metal gerdanlıklar; solgun tenlerini yakıcı güneşten korumak için dantel veya kadife şemsiyeler tercih edilir. Aynı zamanda büyük beyaz metal takılar (gümüş, beyaz altın veya platin) bu modanın tercihidir. Sarı metaller kesinlikle kabul edilemez. Takılarda ejderhalar, yarasalar, kara kediler, güller, kafatasları, vb. ile süslenmiş yüzükler, bilezikler, kolyeler, küpeler dikkat çeker.
  • Saç renkleri genellikle kızıl ve siyahtır. "Koyu renk saç ve solgun yüz etkileyici kontrastlarını ortaya çıkmasını sağlar." Klasik gotik saç stili düz siyah saçtır. Biraz kirli bir görünüm zarif olarak kabul edilir. Böyle bir saç modeli, belirli bir cinsiyete ait olduklarını vurgulamaya çalışmayan hem erkek hem de kadınlar için yaygındır.
  • Gotik makyaj, yüzde kalın bir beyaz toz tabakası, siyah göz kalemi, yoğun göz farları ve koyu, mor mavi ve kan kırmızısı mat bir rujdur.
  • Tasarımlarda bağcıklı korseler yer almaktadır. Transparan bluzlar ve deri etekler, file ve dantel çoraplar ile kombinler tamamlanmakta,

Farklı, kadınsı ve seksi görünmek isteyenlerin bu tarzı tercih ettikleri söylenebilir. Çünkü gotik tarz daha önce de dediğim gibi sadece farklı olmayı değil aynı zamanda cesur ve sıra dışı olmayı da gerektirir. Dolayısıyla yeni bir tarz denemek istiyorsanız gotik modasını inceleyin ve kendinize özgün bir tarz oluşturun.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum