Spor

Grbavica Stadyumu ve Edin Dzeko


Konuk Yazar 4 Ocak 07:30

Çoğu kişi Grbavica ismini semt ile aynı ismi taşıyan filmde duymuştur. Savaş sırasında tecavüze uğrayan Boşnak kadının, zorunlu olarak doğurduğu kızıyla hayat mücadelesi üzerine bir film. 2006 yılında film, 11 uluslararası ödül almıştı. Savaştan önce demiryolu işçilerinin ikamet ettiği, her etnik gruptan ve dinden insanın barış içinde yaşadığı Saraybosna'nın bir semtiydi Grbavica. Ta ki Bosna savaşına kadar... Savaş bittiğinde Sırplar geride enkaz halini almış bir şehir bıraktı. Savaşa rağmen futbol da tıpkı hayatın diğer akışları gibi roketlerin arasında yaşamaya devam etti. Bosna'nın yetiştirdiği en büyük futbolculardan biri olan Edin Dzeko da bu savaş başladığında 6 yaşındaydı.

Zeljo kulübü ile antrenmanlara başladığında ise henüz 8. Antreman yaptıkları sahanın çevresi binalarla örülüydü. Edin bir yaz sabahı annesinden arkadaşlarıyla dışarda futbol oynamak için izin istedi. Ancak bombalardan ve keskin nişancılardan çekinen Belma Hanım oğlunun dışarı çıkmasına izin vermedi. Edin Dzeko o gün henüz 9 yaşında hiçbir çocuğun kaldıramayacağı bir haber aldı. Zira o gün sokakta top oynayan Edin'in çocukluk arkadaşları atılan bombalarla yaşamını yitirmişti. Hatta Dzeko yıllar sonra Manchester City'e 30 milyon € karşılığında transfer olduğunda "bu imzayı annemin 6. hissi sayesinde atıyorum" demiştir. O an için bunu kimse anlamasa da ilerde verdiği röportajda bu acı anısından bahsediyordu.

Korkuyla geçen bir çocukluk ve futbolun zirvesi

Savaş biter ve Edin Dzeko A takıma çıkar. Zeljo’da kanat oynayan Dzeko’yu 2005 yılında Çek Cumhuriyeti’nin Teplice takımı, santrafor olarak transfer eder. Bu transfer ücretinden gelen 80.000 € ücretin, 50.000 Zeljo’nundur.

Zeljo taraftarının kutsal kabul ettiği Grbavica stadyumu, savaş bitmesine rağmen hala yıkık vaziyetteydi. Doğu ve batı tribünleri olmayan, sadece kale arkalarından ibaret yıkık bir stat düşünün. Teplice’den gelen para stadın . Kale arkaları güçlendi. Hatta derme çatma da olsa bir protokol tribün yapıldı. Ancak Teplice’den gelen parayla yapılan stat sadece yıkımdan kurtarılmıştı. 2005 yılında stat yine içler acısı haldeydi.

Edin Dzeko, Teplice sonrası sırasıyla Wolfsburg, Manchester City, Roma ve Inter’e giderken bu kulüpler toplamda 56 miyon € değerinde bonservis harcadı. Ancak Edin taş, toprak içinde futbol oynadığı, el bombası düşen Grbavica sahalarını, geldiği yerleri unutmadı. Dzeko halen, her yıl Grbavica’da gitmekte ve Zeljo altyapısındaki çocuklarla birlikte birkaç gün de olsa antrenman yapmakta.

1992 yılında yıkılan, 2005 yılında sadece biraz düzelen Grbavica stadı, 2017 yılında UEFA maçları için dahi uygun olacak şekilde restorasyona girdi. Zeljo'nun imkanlarının buna elverişli olmadığını düşündüğümüzde finansman desteğini kimin verdiğini tahmin etmek de zor olmuyor.

Yani şöyle bir düşününce "Dzeko'yu olgunlaştıran ve O'nu acılarla yoğurup kimlik vererek yıldızlaştıran, Grbavica semti ve stadyumudur" mümkün.

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum