Gündem

Gündem: Derdim Bir Olsa Ağlamam Kolay Olurdu


Onur Nurdoğan 1 Eylül 09:47

Bugün göğüs dekoltemde dert var. “Derdim bir olsa ağlamam kolay olurdu” der teyzelerimden Birsen zaman zaman.

En büyük teyzemi de Cumartesi günü öğle namazından sonra defnettik Rize’de. Hastaydı, olmadı… Gözüme su kaçma ihtimalinden dolayı küçükken banyo yaparken korkardım; tıpkı oğlum ve birçok çocuk gibi. Köydeki evde korkumu yenmeme vesile olmuştur Ayten teyzem. Vücudumu lifle o kadar yumuşak yıkamıştır ki dün gibi aklımdadır. Tenime lif değil sanki pamuk değiyordu. Yelkenlerim suya indikten sonra da ılık suyla gözüme zerre kadar su gelmeden durulamıştı saçlarımı. Huzur içinde uyursun inşallah pamuk teyzem.

Dert bir değil gerçekten! Geçen gün tüm uyarılara rağmen Çin’e ait insansız hava uçağı (İHA) Tayvan’a bağlı Erdan Adası üzerinde uçuşuna devam etti. Tayvan ordusu da uyarı ateşi açtı. Uyarı ateşinde gerçek mermi kullanıldığı konuşuluyor. Öte yandan, Irak’ta da ortalık karıştı. Şiiler arasında bir iç çekişme söz konusu. Son seçimde sandıktan birinci çıkan partinin lideri Mukteda Es-Sadr'ın yanlıları İran destekli bir hükümet istemediği için meclis binasını bastı. Alın size bir ''koalisyon derdi'' örneği!.. İşin garip olan tarafı ise bu zamana kadar mezhepsel çatışmalarla gündeme gelen Irak’ta, bu kez tek bir mezhep içindeki menfaat mevzu bahis. En azından görüntü öyle.

Hadi bakalım! ''Saçma sorular” kategorisinden bir soru sorup biraz tespit yapmaya çalışalım. ''Türkiye’de yaşayan biri olarak elinizde tek vuruşluk bir sihirli değnek olsaydı, olası Çin-Tayvan savaşını mı yoksa Irak’taki Şiilerin çatışmasını mı durdururdunuz?'' Çok fazla teknik bilgiye girmeden ortalama bir bilgi düzeyiyle...

Irak’la başlayalım mı?

1-) Her şeyden önce Irak sınır komşumuz. Yakın olmamızın riskleri de fırsatları da fazla.

2-) Petrol sahalarından çıkarılan günlük yaklaşık 4 milyon varil ham petrol var ve bunun dünyaya ihracatı söz konusu. Rezerv miktarıyla dünyada dördüncü sırada yer alıyorlar.

3-) Geçen seneki toplam ihracatımızın yaklaşık 5%’i Irak’a gerçekleşmiş. 11 milyar dolar ihracatımız olmuş. Ülkemizin beşinci en büyük ihracat pazarı olmuşlar.

4-) Yine geçen sene 800 binden fazla Iraklı turist ülkemize gelmiş. 2021 yılında ülkemize yaklaşık 29 milyon yabancı turist adımını atmış. Payları az sayılmaz; 3%’e yakın.

5-) Ve tabii ki başta PKK olmak üzere diğer terör örgütleri (IŞİD, PYD, YPG vs.) konusu.

6-) Çoğunluğu petrol şehirleri olan Musul ve Kerkük’te olmak üzere Irak’ta yaşayan Türkler. Olası bir bölünmede petrol bölgeleri farklı güç odakları tarafından ele geçirilir mi?

7-) Irak’tan direkt ülkemize bir mülteci akını?

...

Uzar, gider. Hele ki konu Irak olduğu için belki de saatlerce tespit yapabilir, bilhassa riskleri çoğaltabiliriz.

Şimdi gelelim Tayvan’a!

1-) Tayvan bize komşu falan değil, birçoğumuz haritada yerini 2 dakikada ancak buluruz.

2-) Bilmeyenlerimiz için Tayvan; Doğu Asya'da bir ada ülkesi olup Çin Halk Cumhuriyeti’ni yani Çin’i yöneten komünist partiyi işgalci güç olarak tanımlar ve gerçek Çin’in kendisi olduğunu iddia eder. Tayvan’ın resmi adı Çin Cumhuriyeti’dir. Türkiye, Tayvan’ı diplomatik olarak tanımaz; ki zaten toplamda 23 ülke tanımaktadır.

3-) İhracatımızın lafı bile olmaz, hepi topu yıllık 200-300 milyon dolar kabaca.

4-) Geçen sene Tayvan, ülkemizdeki dezavantajlı gruplara 40 bin ton pirinç hibe etmiştir.

5-) Yarı iletken dediğimiz çip üretimindeki rolü çok önemlidir. Çip krizinin yaşattıkları malumunuz. Elektronikten otomotive enflasyon ateşine kupkuru bir odun atan bu kriz, insanların alım gücüne büyük darbe indirdi, indirmeye de devam ediyor. Üstüne bir de çip üretiminde çok önemli paya sahip bir ülkenin savaşı eklenirse seyreyle sen şu derdimizi!

...

Tayvan tespitleri çok uzamaz diye düşünüyorum ama en az birkaç mühim madde daha eklenir şüphesiz. Tek vuruşluk sihirli değneğimiz varsa, muhtemeldir ki Irak’taki çatışmaları önleriz ancak diplomatik olarak tanımadığımız, hepi topu yılda 300 milyon dolar ihracat yaptığımız, 8 bin km uzaktaki ada ülkesindeki savaşın başımıza açacağı işleri düşündükçe “bu sınırlar neden var?” diyorum yine! 8 bin km ötedeki bir konu beni maalesef ki ilgilendiriyor ama oraya gitmek istesem vize şart!

Bir şeyden ne kadar korkuyorsan o kadar menfaatin vardır! Irak ve Tayvan'dan sonra son bir tespit yapmadan bitirmeyeyim. Bahçeli nerede?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum