Gündem

Gündem: Millet İttifakının Adayı Belli Oldu!


Onur Nurdoğan 15 Eylül 09:38

Bugün göğüs dekoltemde cam kırıkları var. Sokaklarında, sahillerinde, caddelerinde bu kadar cam kırığı olan başka bir memleket gördünüz mü? Ya da bu kadar cam şişe kapağı gördünüz mü?

Geçtiğimiz sabah yürüyüş sonrası bir marketin kapısında bekliyorum. Saat 08:27 ve 3 dakika sonra içeri gireceğim. Derken parkın yanından yürüyerek gelen bir hanımefendi ‘’açıldı mı?’’ diye sordu kapının önünde sigara içen iki market çalışanına. ‘’3 dakika sonra’’ dediler ve hanımefendi kaldığı yerden yürümeye devam etti.

  1. Zamanı çok kıymetliydi, onun için ‘’beklemek’’ kayıptı.
  2. İşe geç kalırdı, yöneticisinden zılgıt yemek istemiyordu.
  3. Toplu taşımayı kaçırıp taksi parası verme riskini almak istememişti.
  4. Tez canlı biriydi.

Gözlemim bana doğru cevabın ‘’a’’ veya ‘’d’’ şıkkı olduğunu gösteriyordu. Zira marketin önündeki ışıklardan taksiye binip gitmişti. Amma velâkin farklı gerekçeler de söz konusu olabilirdi. Gözlemime göre şıkları güncellediğimizde;

  1. Zamanı çok kıymetliydi, onun için ‘’beklemek’’ kayıptı.
  2. İşe geç kalmıştı, zılgıt seviyesinin artmasını istemiyordu.
  3. Toplu taşımayı kaçırmıştı, taksiye binip bir an önce iş yerine varmak istiyordu.
  4. Tez canlı biriydi.

Şu mevzunun yarısı kadar sorgulasak hayatı; emin olun ki pek kıymetli tespitlerde bulunacağız. Şahsen yakın çevremde gördüğüm kadarıyla bu sorgulama oranı günden güne artıyor. Sürekli diyemesem de sık sayılabilecek düzeyde bir şeyler hakkında farkındalık oluştuğunu görüyorum. Kendimde de, çevremde de...

Check-In

Şöyle bir çevrenize bakın. Günlük dilde sadece İngilizce olarak kullandığımız kelimeler var. Check-in yapmak, mail atmak, post etmek gibi... Check-in yapmanın kelime anlamı giriş yaptırmak, kaydolmak mânâsına geliyor ama Türkçe hâlini telaffuz etmiyoruz tabii ki. Diyeceksiniz ki elin İspanyolu uçağa binmeden önce check-in yerine registrarse mi diyor bankoda? Ne bileyim ben!.. Ne bileyim ben; niye durmadı? Belki de marketin açılış saatini öğrenmek istemişti. Ya da sabah sabah iki kelâm etmek istemişti.

Charles

Şu sıralar çok fazla kelâm etmeye başladı Akşener. Farkındasınızdır! Bende uyandırdığı hissiyat Kılıçdaroğlu’nun aday olmasına gönüllü değil, riskli görüyor. Mansur Yavaş'ın adaylığında ısrarcı gibi bir yaklaşımı var veya olacak sanki. Ne yalan söyleyeyim; Kılıçdaroğlu 73 yaşında göstermiyor. Aday olur ve seçilirse 74 yaşında bir cumhurbaşkanımız olacak. 6’lı masanın gizli ortakları dış güçler ve başta İngiltere şüphesiz! Ancak II. Elizabeth’in ölümü tüm planları alt üst etti. Karamollaoğlu’nun İngiliz asıllı eşi Ayşe Karamollaoğlu’nun bağlantıları sayesinde Elizabeth, 6’lı masanın birincil adayına tam destek veriyordu. Ayşe Hanım ile Elizabeth arasındaki whatsapp yazışmalarının ifşa olmasıyla 8 Eylül’de tahta oturan Charles’ın aslında millet ittifakının bir numaralı adayı olduğu ortaya çıktı! İsmi hâlâ gündemden düşmüş değil ama seçmenin beklentisinde kırılma yaşandı. Hem krallıktan hem cumhurbaşkanlıktan çift maaş almak istediği kulislerde dillenmiyor değil. Nitekim, insanoğlu beşer de şaşar da...

İki numarada yer alan Gültekin Uysal, Charles’ın adaylığına kesin gözüyle baktığından ötürü Charles kral olunca ‘’ben adaylıktan feragat ediyorum’’ dedi. Kimsecikler şok olmadı. Anketlerde herhangi bir çıkış yahut iniş de mevzu bahis olmadı ve Mansur Yavaş ismi tekrar ufukta göründü. Yavaş 67 yaşında; Charles'la Bay Kemal akran.

Millet ittifakı, adayını ne kadar geç açıklarsa o kadar iyi olacak kanısındayım. Bugün ''adayımız Mansur Yavaş'' diye açıklama yapsalar 9 aylık süreçte adayı yıpratmak için elden geleni yapacaktır cumhur ittifakı. Nitekim bu beklenen ve artık bir nevi doğal süreç. ''Adayımız Kılıçdaroğlu'' deseler de aynı durum geçerli olacak. Dersimli bir Alevi olmasından başlanır tekrar. 6’lı masanın tutumunu, süreç yönetimini bu konu özelinde mantıklı bulduğumu söyleyebilirim.

Velhasıl, ‘’Ya Charles ya Bruno Mars’’ diyecektik ama şimdilerde içten içe söylenen ‘’Geliyor Yavaş Yavaş’’ gibi... Sokaklarında, sahillerinde, caddelerinde bu kadar siyaset konuşulan başka bir memleket gördünüz mü?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum