Gündem

Gündem: Müstakil Hükümet Memura Bir Şey Vermez!


Onur Nurdoğan 17 Nisan 08:58

Bugün göğüs dekoltemde müstakil hükümet var. ''Apartman dairesinde başka insanlarla bir arada yaşamak yerine müstakil bir evde yaşamak ister misiniz?'' anketi yapsak? Hele ki şu günlerde “müstakil evde yaşamayı tercih ederim” yanıtı baskın çıkacaktır herhalde. 

Rekabet en nihayetinde tüketiciye fayda sağlar. Rekabetin olmadığı bir ortamda -yaklaşık son 2 yıldır içinde bulunduğumuz ortam gibi- ceplerimiz yanar. İstediğini değil bulduğunu, ihtiyacın olanı değil başkasının ihtiyacını karşılayacağını ve senin de kazanacağını düşündüğün malı alırsın. Rekabet yoksa enflasyon var demektir, enflasyon varsa da ahlâksızlık… Genele yayılan ve kabul gören bir ahlâksızlıktır bu! Şöyle bir beş dakika durun ve düşünün; kendinizdeki küçük büyük ahlâk sorunlarının farkına varacaksınız.

14 Mayıs’a kadar rekabet içinde olan siyasiler maddi anlamda biraz daha dişe dokunur şeyler açıklayacaklardır. Geçtiğimiz haftalarda ilk açıklama geldi meselâ. ‘’Türkiye’de damak tadı değişti, koyun eti ucuz ama tercih edilmiyor kokusundan dolayı. Bunu değiştirmek lazım’’ dedi ilgili bakanlığın bakanı. Devrim niteliğinde sayılabilecek bu fikri hayata geçirebilirsek rekabetin olmadığı ortamda ‘’at koşturan dananın’’ etinin fiyatı şüphesiz ucuzlayacaktır.

Seçimdeki rekabete gelecek olursak bıçak sırtı bir durum mevzu bahis diyorlar. Öte yandan, sürprizlere gebe bir seçim bizi bekliyor da olabilir. ''Öte yandan'' kısmını bir kenara bırakıp ''bıçak sırtı'' bir durum varsa gerçekten, bu rekabette dengeleri değiştirecek tek bir kişi var demektir! Kalan 1 ayda söyleyeceği her söz en az ya 0,5% kaybettirir ya kaybettirir! Velhasıl, konuşmaması vacip gibi bir şey. Amma velâkin Erdoğan’ı da ikna etmiş olacak ki, 2 gün önce Erdoğan’ın attığı tweet bunu destekler nitelikte. ‘’Büyükbaş hayvan varlığımızı 19 milyona, küçükbaş hayvan varlığımızı 68 milyona çıkartarak vatandaşlarımızın ekonomik fiyatlarla ete erişimini kolaylaştıracağız.’’

Babam geçen gün telefonda… ‘’Müstakil hükümet memura bir şey vermez!’’ dedi. 20 yıldan fazladır müstakil evde oturuyoruz, şimdi sıra apartman dairesinde galiba. Galiba müstakil evin giderlerini karşılayamaz olduk. Apartmandaki ilk aidat gecikmesinde çıngar çıkar benden söylemesi...

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum