Gündem

Gündem: Sokakta Muz Yer Misiniz?


Onur Nurdoğan 8 Aralık 21:21

Bugün göğüs dekoltemde muz var. Günlük bir adet muz tüketimiyle günlük alınması gereken potasyum ihtiyacının yaklaşık 9%’unu karşılayabilirmişiz. Kalan 91%’i için ıspanak, maydanoz, patates ve ismini sayamadığım başka potasyum zengini ürünlerle irtibata geçebiliriz.

İlkokul çağlarımda muz pahalı bir meyveydi. ‘’Pahalı bir meyveydi’’ derken şimdilere geldiğimizde şimdilerdeki birçok meyveye göre muzun fiyatı biraz daha makul sanki. Ancak o zamanlar muz, şimdinin… Bulamadım şimdinin hangi meyvesiyle mukayese edeceğimi... Çünkü düşününce her meyvenin fiyatı birbirine yakın ve ucuz değil malum.

Asgari ücrete zam için görüşmelere başladı ilgili kurumlar. Ama çok daha önemli bir gelişme oldu! Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum konuştu. ‘’Bu yıl da poşet fiyatları artmayacak, 25 kuruş olarak kalacak’’ dedi. Enflasyon sepetinde önemli bir ağırlığa sahip olan market poşetinin fiyatının artmaması asgari ücret artışında işveren için önemli bir koz olacağa benziyor.

Annem sokakta meyve yememe zaman zaman izin verirdi fakat muz yemenin ayıp olduğunu bilir ve sormazdım da. Yiyen vardı yiyemeyen vardı. Ya da ‘’muz algısı’’ diye bir şey vardı. Hastaneye birini ziyarete giderken kolonya ve muz alınırdı. Bu gelenek hoşuma gitmezdi açıkçası. “Normal vakitte yemeye gücün yetmez, hasta oldun diye ye bakalım” düşüncesini hastanın aklından geçirmesine sebep olmuyor muyduk? 

Oluyor galiba...

Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz günlerde ‘’İkinci Yüzyıla Çağrı’’ adını verdiği vizyon toplantısında adaylığını ilan etti bir nevi. 6’lı masa dahil gereken tüm yerlere mesajını iletti diye düşünüyorum. Ekonomi tarafında danışmanlık alacağı kişileri dahi açıklaması çok net bir ‘’ben’’ mesajı idi. Masanın ‘’küçük ortakları’’ olan 4 partiyi bir kenara bırakırsak Akşener’in zaten Kılıçdaroğlu’nu aday istemediği aşikâr. Her defasında konuyu ‘’Mansur Yavaş veya Ekrem İmamoğlu aday olursa desteklerim’’ demeye getiriyor malum. Peki Kılıçdaroğlu’nu bu denli adaylığa iten etmenler neler olabilir?

1-) Ana muhalefet partisinin lideri olması hasebiyle üzerindeki adaylık baskısı

2-) Önüne gelen anketlerde 6’lı masanın olası adaylarına ve Erdoğan’a karşı üstün olduğunu görmesi

3-) Yavaş veya İmamoğlu adaylığında bir sonraki yerel seçimlerde ilgili büyükşehri kazanma şansının azalacağı düşüncesi

4-) Yavaş'ın adaylığında HDP’den gelecek oyun istenilen düzeyde olmayacağı, bu minvalde anketlerin yanıltıcı olduğu düşüncesi

5-) Anketlere baktığında İmamoğlu ile arasında kayda değer bir farkın olmadığı görüşüne hakim olması

6-) 2018 yılı genel seçimlerinde 15 milletvekilini İYİ Parti’ye vererek yaptığı jestin karşılığı olarak kendisinin adaylıkta Akşener tarafından desteklenmesi gerektiğini düşünüyor olması

7-) CHP’de genel başkan olmak isteyen olası insanların Kılıçdaroğlu’nu ''fazla'' desteklemesi

8-) Partisinden daha az oy oranına sahip İYİ Parti’nin genel başkanının cumhurbaşkanı adayı olmasını adil bir karar olarak değerlendirmeyecek olması

9-) Yavaş veya İmamoğlu’nun aday olmasını hiyerarşik açıdan gururuna yedirememesi

Yediniz ve kustunuz!

Ancak kusarsanız temizleniyormuş! ABD’de yaşayan bir uçuş görevlisi, uçakların koltuk arkası ceplerinin mikrop dolu olduğunu söylemiş. Düzenli temizlik yapılmıyormuş bu cepler için. Yolcuların artık yiyeceklerden çocuk bezine kadar her şeyi oraya koyduğunu düşünürsek mide bulandırıcı ve hijyen açısında tehlikeli bir durum. Nitekim, gözle görülür bir kirlilik yoksa yahut kimse kusmadıysa belirli aralıklarla temizlenmiyormuş. THY ve Pegasus başta olmak üzere bu durumun tüm havayolu markaları için geçerli olmadığını düşünmek istiyorum.

Kusma sonrasında vücudun kaybettiği potasyumu yerine almasına yardımcı olan muz! Geçtiğimiz yıl bir sokak röportajında vatandaşın biri ‘’ben muz yiyemiyorum, Suriyeliler kilolarca muz alıyor’’ cümlesini kurmuştu. Oldukça izlenen bu videoya karşın ülkemizde yaşayan bazı Suriyeliler muz yiyerek videolar çekti. Tepki çeken bu videolar sonrasında Göç İdaresi harekete geçti ve muz yiyen 45 kişi geri gönderme merkezlerine gönderilerek sınır dışı edilmişti. Ancak sonrasında CHP’li milletvekili Mahmut Tanal Göç İdaresi’ni ziyaret etmiş ve yetkililerin muz videosundan dolayı hiçbir Suriyeli insanın sınır dışı edilmediğini söylemişti.

İster istemez bir tedirginlik oluştu mu bünyede? Sokakta muz yer misiniz?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum