Güncel Gündem

Gündem: Stratejiyi Tuttuk!


Onur Nurdoğan 29 Eylül 10:20

Bugün göğüs dekoltemde strateji var. Evet, strateji! Stratejisi olmayan başarısız olacaktır. Rakibin stratejisine yanıt veremeyen de...

Aklımın pek erdiğini söyleyemem ama idrak ettiği kadarından iktidarın ekonomimizdeki bazı stratejilerine dair bilgi verebilirim sanki. En klişe söylemden söz edeceğim sadece. ''Doları tutuyorlar!'' Amma velâkin çok emin gibi görünsek de bazen bu söylemin doğru olup olmadığına 100% kanaat getiremeyebiliyoruz.

Dolar endeksi adında bir endeks var biliyorsunuz. Nedir bu? Euro, Yen, Frank, Pound, Kanada Doları ve İsveç Kronu olmak üzere, bu 6 güçlü para birimi karşısındaki değerini gösteriyor Amerikan Doları’nın. Dolar endeksi, doların bahse konu para birimleri karşısındaki güncel geometrik ortalaması alınarak hesaplanmakta. Bu endeks, 12 Eylül 2022 günü 108 civarında. 26 Eylül günü de 114 seviyelerine çıkmış. Oransal olarak artış yaklaşık 5,5%. Peki, 12 Eylül günü dolar/TL kaçmış? TCMB’nin 15:30'da açıkladığı kur 18,25 TL. 26 Eylül günü de 18,46 TL. Artış oranı yaklaşık 1%! Tam elma-elma karşılaştırma olmasa da 2 haftalık süre zarfında doları yaklaşık 4,5% ‘’tutmuş’’ görünüyoruz! Nitekim, TCMB’nin 100 baz puan faiz indirimine gittiği gün de kurda kıpırdama olmadı.

Oldu bu iş! Hiç merak etmeyin! Asgari ücrete ciddi zam kapıda! Ocak ayında zam geliyor! Erdoğan geçen gün ne dedi? ‘’Tüm kesimlerin gelirlerini yılbaşında ciddi şekilde tekrar yükselterek, enflasyonun yol açtığı refah kaybını aşama aşama gidermekte kararlıyız.’’ Tam o sıralarda, yani zammı yaparken veya yaptıktan kısa bir müddet sonra dolar/TL’nin ipini bir miktar gevşetir miyiz dersiniz? Seçimden sonra ise başımıza kim gelirse gelsin Veli Göçer'den çok güzel bir hediye var ona! Veli Göçer depremin 20. yıldönümünde verdiği röportajda ‘’hayatını kaybedenlerin ailelerinin 85%’inden helâllik aldım, kalan 15%’ine ulaşamadım ama onları da bulmak istiyorum’’ demiş.

Ne demiş; siz de bi' bakın!

Üslup midemi bulandırdı. ''Ahmet Hakan’ın yengesinden’’ yazmışlar. Haberdeki kadın, haber sunucusu Kübra Par. Kendisini Habertürk’ten bilmiyor muyuz? ‘’Ahmet Hakan’ın yengesi’’ nedir ya? ‘’Vay Çakal Eko Vay’’ haberi? Velhasıl, www.yeniakit.com.tr sayfasına girdiğimde bu platformda saygının kaybolmuş bir değer olduğunu değil burada saygıya dair hiçbir şeyin hiçbir zaman diliminde var olmadığı hissine kapılıyorum.

Kapıldım, okudum maddeleri tek tek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı 07.09.2022 tarihinde ‘’İşte, Evde, Yolda Enerji Verimliliği’’ adında bir kitapçık yayınlamış. İçerisinde basit, daha doğrusu temel ama gerçekten kıymetli bilgiler var.

-Duş alırken banyoda kum saati bulundurmalı, duş süresi 4 dakikayı geçmemeli.

-Tencere ve tavalarda kapakları kapalı olarak pişirme yapılmalı.

-TV’lerin kontrast ayarı ihtiyaçtan fazla artırılmamalı.

-Saçlar mümkün olduğu kadar havlu ile kurutulmalı.

-Sıcak suyu soğuk suyla ılıtmak yerine kombiden sıcaklık ayarı düşürülmeli.

Böyle 100’den fazla madde var. Anlaşılır dilde öneriler paylaşılmış. Kaç kişinin bundan haberi oldu bilemiyorum ama pek fazla değil sanki. Tavsiyelere uyulduğu takdirde doğalgazda 50%, elektrikte 35%, petrolde 25% tasarruf sağlanacağı yazıyor sonlara doğru. Bu kısım sallamasyon hissiyatı yarattı bende.

Geçtiğimiz hafta Almanya’daydım. Raflar boş değildi, bakanlık kitapçık yayınlamış mı bilmiyorum ama Almanya’da Rusya’dan ithal edilen enerjiye bağımlılığı azaltmak amacıyla hastane dışındaki kamu binaları 19 C’nin üzerinde ısıtılmayacak. Ayrıca kamu binaları, heykeller, anıtlar ve tabelaların ışıkları yerel saatle 22:00’dan 06:00’a kadar kapalı. Bunları yerinde mi gördüm? Hayır! Çünkü o saatlerde uyuyordum. Türkiye basınında gündem olmuştu, oradan biliyorum. Amma velâkin Almanya'dan döndüğümde gelen sorulardan bir tanesi ‘’gece sokak lambaları yanmıyormuş he?’’ idi. ‘’He’’ dedim.

Sonra birden aklıma kişi başına düşen milli gelirler geldi. Almanya’da bu rakam 40 bin doların üstünde. Bizde ise 8-9 bin dolar mertebelerinde. Strateji dahilinde onu da ‘’tutuyor’’ olabilir miyiz?

Bu yazıyı kargala!
0 Yorum